Tarviiko Foxit Reader ohjelma päivittää???

Tarviiko noita pdf ohjelmia turvallisuuden takia päivittää. Itsellä Foxit Reader, ja päivityksen jälkeen tulee niin paljon turhaa sälää, että ei ole oikein järkevän näköinenkään koko lukuohjelma.
18614
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Tarvitsee. Jos Foxit tuntuu bloatilta, vaihda johonkin pienempään, kuten Sumatra tai joku muu vastaava

Äänestä

Asensin sumatran. Varmaan yhtä turvallinen. Ilman turhia päivityksiä?

Äänestä

On turvallinen mutta sitäkin koskee tuo päivityshomma mitä kerroin. ( Päivityksiä ei tule siihen kovinkaan usein ja tähänasti ne ovat olleet aika pienia eivätkä ole tuoneet turhia ominaisuuksia.

Äänestä

Minulla on sumatrasta tuo versio 2.2.1 Se on kai se viimeinen ?

Äänestä

On viimeisin.

Äänestä

FoxitReader on nykyisin melkoinen sekasotku ja muutenkin arsesta.

Äänestä

Niinpä minustakin. Päivityksen jälkeen täyttä kuraa. Oli kauan aikaa FoxitReader, että en päivittänyt. Oli ihan siedettävä, mutta nyt mennään tuolla sumatralla tästä eteenpäin. Kyllä se asiansa ajaa.

Äänestä

Tuossa uudessa Foxitissa joutuu vaan tottumaan uuteen näkymään.
Se päivitys muuten muuttaa asetuksia niin, että JavaScript on sallittu. Se on syytä poistaa Preferences->Trust Manager

Äänestä

Miks JavaScript pitää poistaa? Eikös JavaScript ja Java JRE ole eri asioista?

Äänestä

On täysin eri asioita eikä sitä kannata poistaa käytöstä.

Äänestä
  • Voi voi Vapunen, tarkista tietosi

    Äänestä

  • ilonpilaaja... kirjoitti:

    Voi voi Vapunen, tarkista tietosi

    Ei vaan sen JavaScriptin osalta PDF-lukijassa. Se todellakin on yksi riski. Joten ilonpilaajaa lainaten: "Voi voi Vapunen, tarkista tietosi".

    Äänestä

Mulla kun on nettiselaimena Google Chrome niin tuota selainta käytän myös PDF-tiedostojen katseluun... Itse kun en niillä PDF tiedostoilla tee muuta kuin luen ja tulostan, niin Chromen ominaisuus riittää vallan hyvin siihen, en tarvitse mitään ylimääräistä PDF-ohjelmaa, jota saa aina olla päivittämässä juuri silloin kun sitä kerrankin tarvitsee :D
Ja taitaa sama homma olla nykyisillä Firefox versioilla, joihin on tullut myös integroitu PDF-lukija.

Äänestä

Toki. Ainakin kerran kuukaudessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tase54 kirjoitti:

Tarviiko noita pdf ohjelmia turvallisuuden takia päivittää. Itsellä Foxit Reader, ja päivityksen jälkeen tulee niin paljon turhaa sälää, että ei ole oikein järkevän näköinenkään koko lukuohjelma.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu