Mitenkä päin

Putki pannaan

Tontille asennettavat viemäriputket ovat noin 1m. mittaisia ja halkaisijaltaan noin 10cm. harmaita "muoviputkia". Putken toisessa päässä on "levennys" johon toinen putki sitten liitetään. Onko sillä väliä mitenkä päin putket asennetaan virtaavaan veteen nähden. Yksi kaveri sanoi, että "levennyspää" aina siihen suuntaan mistä päin viemärivesi tulee putkeen. Pitääkö tämä tieto paikkansa?

10

8421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joku vaan

      Kyllä se pitää, eli se levennys eli muhvipää "ylävirtaan".

    • se siitä

      On niitä vähän pidempiäkin olemassa niin ei tarvitsisi ihan palapeliä tehdä :)

    • Sässsaa

      Putket voi laittaa kummin päin tahansa, ei mitään vaikutusta. Jos se olisi jotenkin väärä tapa asentaa toisin päin niin miksi myytäisiin viemäriosia joissa on muhvi molemmissa päissä?

      • muhvi.

        Sitten pitäisi myydä myös putkia, jossa ei ole muhvia kummassakaan päässä.


      • muhvit on

    • Ihanomatekemä

      Kyllähän se näin on nopeampi asentaa, jos lähtö on tehdasvalmisteisesta kaivosta.

    • Ylävirtanen..

      Parempi laittaa se muhvi ylävirtaan päin

    • Alf Raatamo

      ai niin pitkiäkin on saatavilla. itse laitettiin uuteen taloomme jollain kulmilla tuonne tonttikaivoon asti. jotain 22,30,45,90 mutkia peräkkäin aina viiteenkymmenteenmetriin asti. mutkia meni 350 kappaletta. Nyt tämä sai kyllä ihmettelemään että tiesivätkö romanialaiset huippuputkiasentajat mitä tekivät?
      Ihan metrisiäkin siis on olemassa? Täyttömaahan kaivettu oli tuo putkikaivanto. Olisi siis päässyt halvemmalla jos olisi löytynyt näitä harvinaisia "pitempiä muhviputkia". No sitä minä ihmettelinkin että miksi noin mutkille pitää piha kaivaa.

    • 9+6

      Eipä sil niin suurta merkitystä ole ko se tiiviste on niin varma, varsinkaan hiekkaan asentaessa. Pinta-asennuksissa pyrin laittamaan muhvin aina virtausta vasten, uskoisin että näin tiiviste ei joudu yhtä kovalle ''rasitukselle'' ja vuotomahdollisuus on pienempi.

    • Putkiukko

      Ei meinaa mitään kumminpäin on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1097
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      876
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      835
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      276
      657
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      70
      595
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      573
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      526
    9. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      33
      483
    Aihe