Kiveyksen rikkaruohot ja sammaleet riesana.

kivisydän

Onko kellään hyvää vinkkiä miten saisi kysesiset riesat pois kiveysten välistä.
Joku sanoi että suolaa kun hieroo rakoihin niin kaikki kasvaminen tuhoutuu. Onko kokemuksia tälläisestä vai jotain uutta konstia. Kiitos etukäteen vastauksista.

3

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kotitarhuri

      Tiedän ainakin sammalsyöjän polttavan kaiken kasvuston, jos sitä yliannostelee. Se voisi toimia paikallisesti myös rikoille, ellet halua myrkyllistä glyfosaattia, eli kaiken vihreän tappavaa roundupia käyttää. Ainakin nää kaksi olis. Mulla kävi nurmen sammalta poistaessa niin, että sammalsyöjää tuli liikaa, myös nurmi tuhoutu käsitellyistä kohdin ja siitä tuo idea. sammalsyöjä 5kg maksanee vajaat 15 EUR. Roundup taisi olla kalliimpaa. Roundup vaatii kuitenkin tehokkaan kasvamisen vaiheen jotta kasvi tuhoutuu. On myös riski pienille lapsille.

    • Pihan haltijatar

      Mä olen Rounupia käyttänyt, näyttää kuollut kasvusto todella ruskealta kaiken vehreän rinnalla, mut eipä tartte perata ja nyppiä enää. Eikä tuosta lapsille mitään vaaraa ole, elleivät sitte syö sammalta.

      Yks juttu muuten, Rounupia ruiskuttaessa kandee katsoa, ettei kävele ruiskutetulla alueella. Siitä kun siirtyy nurmikolle, kuolee kasvit sitte sielläkin kun kenkien pohjista tarttuu myrkkyä. Itse ostan tölkin tiivistettä, joka riittää laatoituksen siistinä pitämiseen hyvinkin koko kesäksi. Meillä laatat etu- ja takapihalla.

    • kivisydän

      Kiitos vastauksistanne.
      Täytyy kokeilla molempia vaihtoehtoja. Kerron sitten kokemuksistani.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7132
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6205
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3485
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe