Putket,ikkunat ja julkisivut

Onko kokemuksia , paljonko noista taloyhtiön rempoista saa ujutettua myyntihintaan , kun myynti tapahtuu esim.vuoden sisällä valmistumisista ?
5637
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ei oikeastaan pal p*skaakaan, jos nyt sattuisi olemaan identtinen asunto samanlaisesta naapuritalosta jossa remontteja ei ole tehty ollenkaan, niin voisin kuvitella ehdoton max 5.000 e enemmän pyyntihintaa, mutta koska tämä tuskin on tilanne, on ajatuksenjuoksu seuraava:

Ihmiset jostain syystä olettaa että ko. asiat ovat aina kunnossa, tai että ei niitä "lähitulevaisuudessa" ole tulossa taloon josta asunnon ostavat, joten jos jossain talossa ne onkin hiljattain tehty, voidaan jopa ajatella että onko talo ollut huonosti rakennettu, kun "näin pian" on remonttia tehty, eli ollaan yleensä hieman epärealistisia....

Äänestä

Hankala homma. Jos sinulla on esim. 50 m2:n kaksio, jonka normihinta on alueella 1000 e/m2 eli 50.000 e.
Putki, ikkuna ja julkisivurementti voisi olla luokassa 500 eeroa/m2. Voi olla alakanttiin.
Eli sinun pitäisi pyytää vuoden kuluttua 50.000 vo 25.000 = 75.000 eeroa eli 1500 e/m2!!
Pompsahtaa pahasti. Voit saada korkeintaan puolet tehdyistä remonteista. Hinta poikeaa niin paljon alueen normitasosta, vaikkakin mittavat rempat ovat tehty.

Äänestä

putkiremontista osaa nykyään kysellä jo naapurin veerakin. kaikki tietävät kuinka kallis ja asukkaalle hankala se on.

ikkunaremontti ja etenkin julkisivuremontti ovat pikkujuttuja putkiin verrattuna.

tehty tuore putkiremppa on asunnon arvoa selvästi kohottava tekijä.

Äänestä
  • neliö putki , julkisivu ja ikkunaremppa vähintään

    Äänestä

  • putkari kirjoitti:

    neliö putki , julkisivu ja ikkunaremppa vähintään

    maksoin itse putkirempasta 20. tuhatta egee ja myin sen jälkeen asunnon 40. tuhatta kalliimmalla, ostin tarkoituksella yksiön kalliosta ennen remppaa ja tein tarjouksen, maksoin luukusta 60. tuhatta remppa 20 ja myin sen jälkeen sadalla tonnilla.
    Remppa se on joka kannattaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hintaa lisää ? kirjoitti:

Onko kokemuksia , paljonko noista taloyhtiön rempoista saa ujutettua myyntihintaan , kun myynti tapahtuu esim.vuoden sisällä valmistumisista ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu