Kostamus 30 v

Juhlat313

Kainuussa näyttää lähteneen "arvovaltainen" joukko juhlimaan kaupungin kolmikymppisiä. Taitaa juhla olla heille tärkeä,. Kissaristiäis ryhmä liikenteessä.

8

454

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kostamuksessa

      Olihan se kieltämättä outoa, 80- luvun alkupuolella, lähteä Neuvostoliittoon, Kostamusta rakentamaan. Kaikki raja muodollisuudet ym.. Oli monelle Kainuulaiselle perheelle lähes kultakaivos! Joka viikko oli tilipäivä perjantaina.. Päivärahat/ normaali tili. Ei taida ihan heti tulla samanlaista touhua..

    • Muisto rahasta

      Ei tuolla porukalla ainakaan.Se oli hyvää aikaa meille.

    • Ludmila kans

      Se oli hienoa aikaa, rahalla sai ja laulu soi. Vieläkin tuntuu munissa Tatjanan satiaiset.

      • Tatjaana Rakopaljaan

        Mukavaa kun kainuun poika muistaa vielä Tatjaanaa. Puolanka poijat oli lyhyt jalkaisia ja varpaan kynnet aina leikkaamatta. Ne repi aina kynsillä polvet verille sätkiessä,ja uskovaiset pojat vain sormella hiero kun kotona oli vaimo ja kahdeksan pentua..Pelkäsi satiaisa, mutta laitoin sille kuhmolaisilta saatuja satiaisia purkista. Satiaisia piti olla aina purkissa, jotta pojat voisivat kehua saaneensa satiaisia. Sotkamolaiset oli aina päessään, niille riitti kun sai niitä satiaisia.


    • Korjataan kohta

      Kostamustiellä olisi tarpeen olla levähdyspaikkoja enemmän, on rekan vaunuja parkissa missä millonkin.

    • Kostamuksessa

      Eipä ole tullut käytyä vuoden 1982 jälkeen kostamuksessa, kun lähdin viimeisen kerran töistä pois sieltä! Olihan se kieltämättä, eka kerralla nuorelle miehelle äkkiä outoa tullissa ja kun bussissa istui Neuvostoliiton puolella, tuntui kun olisi tullut historiassa 50- vuotta taaksepäin! Vielä väli puomikin oli matkalla, jossa taas katsottiin kaikki kulku luvat. Aika aikaansa kutakin, se oli todellakin Kainuulle lotto voitto! Toivottavasti joskus, jos Karjalan todellinen jälleen rakentaminen Venäjällä alkaa, niin Kainuulaiset olisi samalla tavalla mukana, kuin Kostamuksen aikaan! Tekisi työllisyydelle hyvää..

    • Nikolai Kopeloi

      Kainuun konttoristi tytöt kostamksessa oli kiihkeitä kihertäjiä. Mukavaa oli heitä taputella sieltä ja täältä. Varsinkin ne pehmeät typykät . Kiihkeitä kuin kissat. oi joi. niitä öitä.

      • 77-84

        Taitaa hän omistaa sen kultakellon. jota niin auliisti kievarissa tyrkytettiin.. Ei taida asiasta tietää muut kuin todelliset rakentajat..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      121
      2642
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      69
      1094
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      210
      1054
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      982
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      931
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      894
    7. 36
      876
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      853
    9. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      4
      829
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      812
    Aihe