Kostamus 30 v

Juhlat313

Kainuussa näyttää lähteneen "arvovaltainen" joukko juhlimaan kaupungin kolmikymppisiä. Taitaa juhla olla heille tärkeä,. Kissaristiäis ryhmä liikenteessä.

8

508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kostamuksessa

      Olihan se kieltämättä outoa, 80- luvun alkupuolella, lähteä Neuvostoliittoon, Kostamusta rakentamaan. Kaikki raja muodollisuudet ym.. Oli monelle Kainuulaiselle perheelle lähes kultakaivos! Joka viikko oli tilipäivä perjantaina.. Päivärahat/ normaali tili. Ei taida ihan heti tulla samanlaista touhua..

    • Muisto rahasta

      Ei tuolla porukalla ainakaan.Se oli hyvää aikaa meille.

    • Ludmila kans

      Se oli hienoa aikaa, rahalla sai ja laulu soi. Vieläkin tuntuu munissa Tatjanan satiaiset.

      • Tatjaana Rakopaljaan

        Mukavaa kun kainuun poika muistaa vielä Tatjaanaa. Puolanka poijat oli lyhyt jalkaisia ja varpaan kynnet aina leikkaamatta. Ne repi aina kynsillä polvet verille sätkiessä,ja uskovaiset pojat vain sormella hiero kun kotona oli vaimo ja kahdeksan pentua..Pelkäsi satiaisa, mutta laitoin sille kuhmolaisilta saatuja satiaisia purkista. Satiaisia piti olla aina purkissa, jotta pojat voisivat kehua saaneensa satiaisia. Sotkamolaiset oli aina päessään, niille riitti kun sai niitä satiaisia.


    • Korjataan kohta

      Kostamustiellä olisi tarpeen olla levähdyspaikkoja enemmän, on rekan vaunuja parkissa missä millonkin.

    • Kostamuksessa

      Eipä ole tullut käytyä vuoden 1982 jälkeen kostamuksessa, kun lähdin viimeisen kerran töistä pois sieltä! Olihan se kieltämättä, eka kerralla nuorelle miehelle äkkiä outoa tullissa ja kun bussissa istui Neuvostoliiton puolella, tuntui kun olisi tullut historiassa 50- vuotta taaksepäin! Vielä väli puomikin oli matkalla, jossa taas katsottiin kaikki kulku luvat. Aika aikaansa kutakin, se oli todellakin Kainuulle lotto voitto! Toivottavasti joskus, jos Karjalan todellinen jälleen rakentaminen Venäjällä alkaa, niin Kainuulaiset olisi samalla tavalla mukana, kuin Kostamuksen aikaan! Tekisi työllisyydelle hyvää..

    • Nikolai Kopeloi

      Kainuun konttoristi tytöt kostamksessa oli kiihkeitä kihertäjiä. Mukavaa oli heitä taputella sieltä ja täältä. Varsinkin ne pehmeät typykät . Kiihkeitä kuin kissat. oi joi. niitä öitä.

      • 77-84

        Taitaa hän omistaa sen kultakellon. jota niin auliisti kievarissa tyrkytettiin.. Ei taida asiasta tietää muut kuin todelliset rakentajat..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      191
      3866
    2. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      45
      3217
    3. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      229
      2662
    4. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      252
      2241
    5. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      76
      1933
    6. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      31
      1415
    7. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      53
      1367
    8. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      70
      1218
    9. Ensimmäinen kuukausi palkatatta

      Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty
      Kansallinen Kokoomus
      98
      1072
    10. Miltä tuntuu kun

      On asioita joita ei rahalla voi ostaa?
      Ikävä
      109
      929
    Aihe