kamala stressi

yks n

Olen 4 vuotta seurustellut narsistin kanssa.Yksi pahoinpitelyoikeudenkäynti, kiinnijäämiset nettitreffailuista, jatkuva alistaminen ja syyttäminen.Haukkuminen ja raivoaminen.Olin vielä muutama vuosi sitten iloinen ja hymyilevä nainen.Yhtäkkiä tämän miehen tavattuani en saanut ihan niin vaan tavata läheisiäni saatika ystäviäni.Paras ystäväni hermostui jo minuun koska en ole uskaltanut vastata puhelimeen miehen kuullen saatika vanhemman poikani puheluihin.Hullu olin, hänen kehoituksestaan myin asuntoni Joulukuussa ja muutin 17v poikani kanssa hänen luo.Muutama viikko meni hyvin kunnes yhdet täysin turhat raivarit saivat pojan muuttamaan isälleen.Siitä nyt 3 kuukautta.Tämä aika aivan hirveää.Yrittänyt tavata poikaani salaa ja suunnitellut muuttoa pois.No 2 viikkoa sitten ilmoitin hänellee saaneeni asunnon.En ollut edes kunnolla uskaltanut kertoa hänelle että haen asuntoa.Ne raivarit.Jotain järkyttävää.Uhkaa katkoa kädet minulta ja pojalta.Sanoo että kuhan poika täyttää 18 kesällä ni saadaan tapella.Et hän antaa opetuksen.Hänellä harhaluulo että olisin halunnut olla hänen kanssaan mutta poika pakotti muuttamaan.Ei pidä paikkaansa.Olen halunnut pois jo kauan.Olen elänyt hänen elämäänsä hänen ehdoillaan jo vuosia.Huomenna olisi muutto.Olen aivan paniikissa.En ole viikkoon nähnytkään miestä.Viikonlopulla uhkaili vanhemmalle pojalleni että tappaa mut eli äidin.Kävin kysymässä tietoa lähestymiskiellosta mutta en laittanut eteenpäin pelosta.Huomenna menen muuttofirman 2 ukon kans muuttamaan.En tiedä miten pystyn tähän ja miten uhkailu ja pelottelu sen jälkeen jatkuu.Sairaslomaa tämä viikko.Akuutti stressireaktio.Hän on koittanut soittaa 3 kertaa muutaman päivän aikana mutta ei yhtäkään textaria.Hautoo kostoa luultavasti.En halua edes enää olla ihmisten parissa kaupungilla koska pelkään.Olen ollut vanhempieni luona koko viikon.Nyt vappu jota rakastan mutta ei huvita pätkääkään lähteä mihinkään.Muut on jo juhlimassa.Anteeksi sekava raapustukseni, join pari olutta kirjoitukseni akana ja pelkään huomits akuin ruttoa.Kamalaa miten toinen ihminen voi viedä sult a kaiken

12

366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsemppiä täältä

      Toivottavasti kaikki asiat selviävät hyvin. Koeta jaksaa taistella ja pakkohan sun onkin!

      • yks n

        Kiitos tosi paljon.


    • PALON

      Voimia ja rohkeutta sulle. Olet pahan paikan edessä!

    • kyllä se siitä

      Näytä että olet voittaja ainesta!! Ei yksi Mikki Hiiri sun elämääsi pilaa!

      • yks n

        Kiitos olette ihania


    • kerrankokenut

      Rohkaisut ja kannustukset täältäkin!

      Älä ikinä edes pienessä päässäsi ajattele,että mikään tästä olisi sinun syytäsi.
      Ei todellakaan ole.
      Narsistinen ihminen vain haluaa saada sinut uskomaan niin ja siihen voi helposti langeta.
      Alkaa miettimään sitä,että mitä olisin voinut tehdä toisin...
      Olisinko voinut toimia niin että toinen kuitenkin hyväksyisi...

      Narsistin kanssa asiat vaan eivät mene niin.
      Heillä on täysin oma kuva asioista,eikä niistä juuri ole varaa edes keskustella.

      Ole ylpeä selviytyjä. Sehän sinä olet,todellakin!

      Olet upea ihminen kun selviydyt tuosta ja taatusti viisaampi ja rohkeampi jatkossa!

      Tsemppiä!!

    • peukkuja sata

      Jaksa pitää linjasi!

      • kamala stressi

        Kiitos teille kaikile.Viime Torstaina olin tilannut muuttoauton ja miehet.Ei päästänyt asuntoon sisälle ja muutto tyssäsi siihen.Nyt haluaa kuulemma auttaa ja keskustelal asiasta.Haluaa kai vaan saada mut puolelleen.Edelleen lapsilleni sisi jo kylläkin nuorille miehille vihainen.Arvostelee ja haukkuu.Ihmettelee miten ole n tehnyt tämän ratkaisun.Täytys kai uskaltautuaja mennä pakkaamaan sinne hiljalleen.Meidän kaunis tyhjä koti odottaa siellä tyhjänä asukkaitaan.Kiitos tsempeistä, niistä aina apua ja hyvä tietää että todellakaan en ole ainut joka kärsii samasta ongelmasta.Stressiä ja huolta.Nyt olen jo taas töissäkin.Toiv kohta asumme uudessa kodissa ja tämä mies unohtaisi meidät.


    • Älä mene yksin sinne enää. Kysy poliisilta ohjetta, kuinka saisit tavarasi turvallisesti pois miehen kodista. Voimia sinulle. Kivaa kun sinulla on jo asunto itsellesi. Aloita vaikka tyhjästä ennemmin kuin menet yksin tavaroita hakemaan, kun kerran on aikaisemminkin sinut pahoinpitänyt. Mies, joka hukkuu omaan ajatukseensa on todella vaarallinen, ei näe eikä ymmärrä, mitä hänelle puhutaan. Siksi, turvaa itsesi hyvin.

    • hajalla

      Raskasta aikaa sinulla, tiedän kokemuksesta.. Itsellä myös vastaavanlainen kokemus takana ja osin kesken ja kuka tietää mitä edessä.

      Mutta tilanteeseesi: Poliisi antaa virka-apua muuttoon, jos teillä alaikäisiä lapsia. Muuten ei. Itse ilmoitin poliisille tilanteen ja ajankohdan, jolloin sovimme, että jos 112 tulee häytys asiastani, niin partio saa paikalle ja minä sekä muuttajat poistumme siksi aikaa odottaan poliiseja.

      Toisekseen: Hae sitä lähestymiskieltoa, vaikka peloittaa!! Jos tunnet tarvitsevasi sitä. Itse hain ja myös sain. Oikeudessahan se käsitellään ja oli kyllä raskas, mutta nyt on laki puolellani. Poliisille aina ilmoitus sen rikkomisesta.

      Älä vastaa mihinkään yhteydenottoihin, viesteihin, puheluihin, tapaamisiin. Älä usko mitään, vaan kaikkeen suhtaudut epäillen, mitä hän sanoo. Mitä enemmän pysyt poissan hänen vaikutuspiiristään, sitä paremmin pääset itse irti.

      Tsemppiä paljon. Tie on raskas kulkea, mutta ehdottomasti kannattaa!!

    • mietin vaan..

      Jaksamisia aloittajalle. Mutta onko narsismi todettu ? Eikö voi olla vaan muuten vittumainen ihminen ? Kun tuntuu että kaikki aina leimataan narsisteiksi. Kaikki ihmiset ei oo mukavia. Ja jotku on hirveän mustasukkaisia toisesta ym. Mutta ei kai kaikki jotka ei pärjää kumppanin kanssa ole narsisteja ? POliisille mee jo seuraavasta uhkauksesta. Moista luuseria ei kannata pelätä

      • kamala stressi

        Kiitos taas.Nyt olen ollu siellä hänen luonaan pari päivää pakkaamssa ja kuuntelemssa syytöksiä.Olen ollut liikaa vaikutuspiirissään.Yrittää selvästi luikerrella hinnalla millä hyvänsä takaisin.Eilen sanoi ykskantaan että jos sä alat käymään ravintoloissa ja ns iltaa istumassa niin mä teen pojalle s jotakin.Siis se raivo mikä siitä nousi oli mieletön mutta olin hiljaa.Saas nähä.Toivottavasti pian on pakattu ja pääsee pois.Tänään en kyllä aio sinne mennä.Todella rasittava itselleen valehteleva ihminen.Väittää koko ajan kuinka hän haluaa vain mun parasta ja kuinka hän ei ikinä ole minua kiristänyt tai uhkaillut.Voiko ihminen oikeasti tuntea itsensä noin huonosti ja ajatella itsestään juuri päinvastoin kuin on?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      212
      7864
    2. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      9
      4699
    3. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      85
      4221
    4. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      401
      3733
    5. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      219
      3445
    6. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      105
      3025
    7. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      33
      2580
    8. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      63
      2175
    9. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      2003
    10. 22
      1922
    Aihe