Työ/harjoittelu

työnantajat on keksineet kuinka henkilökuntaavähemmän kiinnostavat työt voidaan tehdä.
10347
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Paitsi eihän sinne työharjotteluun kenenkään pakko mennä oo.Kannattaa kyllä etukäteen kysyä, mitä kaikkia töitä on tarjolla siinä duunipaikassa.Itse olin ainakin tyytyväinen harjottelun antiin, tuli nähtyä realismi työstä, johon siis en aio "isompana" ruveta.

Äänestä
  • Pakko ei ole kuin syntyä ja kuolla!

    Äänestä

  • Iloinen Muori kirjoitti:

    Pakko ei ole kuin syntyä ja kuolla!

    ja tietenkin maksaa veroja siinä välillä.

    Äänestä

  • vero-orja kirjoitti:

    ja tietenkin maksaa veroja siinä välillä.

    Ei olee.

    Äänestä

  • Iloinen Muori kirjoitti:

    Ei olee.

    No on varmasti. Kerran täytyy syntyä, vaikka ei haluaisikaan. Ja jos sulla on joku teoria siitä, ettei tarviis kuolla , niin kerro mulle, niin ruvetaan tekeen bisnestä! Verottomasti ;)

    Äänestä

  • Olee muori! kirjoitti:

    No on varmasti. Kerran täytyy syntyä, vaikka ei haluaisikaan. Ja jos sulla on joku teoria siitä, ettei tarviis kuolla , niin kerro mulle, niin ruvetaan tekeen bisnestä! Verottomasti ;)

    Sanoinhan että syntyä ja kuolla on pakko.Verot ulosottoon. Toki ottavat tuloverot väkisin jne jne

    Äänestä

Ei ole uusi asia. Jo 80-luvulla oli työpaikassani näitä työharjoittelijoita. Työnantaja otti peruskoulun viimeisellä luokalla olevia oppilaita "työharjoitteluun" Viikon ajaksi. Minunkin työpaikassani (toimisto) oli kaksi kappaletta. Eivät he raukat muuta saaneet tehtäväkseen kuin vanhojen laskujen ja sellaisten tuhoamista. Koko viikon! Nyt tuosta on jo aikaa, varmaan osaavat ainakin papereita tuhota! Luulen, että kuitenkin olisi ollut tarkoitus perehdyttää muutenkin työelämään. Olisi mukava, jos joku tuon aikaisista työharjoittelijoista kirjoittaisi saivatko harjoitella muutakin työtä.

Äänestä

paha kusettaja,kaikki sarja ja siivous ja paskahommat harjoittelijoille.

Äänestä

Mitäpä muuta niillä voi teettää kukaan anna maksettua materiaali niille haaskattavaksi saati käyttää 100k euron konetta jonka särkeevät heti. tollaselle amiskan vikaluokkalaiselle saattaa jo vähän uskaltaa antaa oikeita töitäkin mutta tapauskohtaisesti ja pitää pitää huolta että siinä lähistöllä ei ole toista työharjoittelijaa koska tyhmyys tiivistyy.

Äänestä

Jos ihmisellä ei ole mitään työkokemusta niin # toisille on aivan liikaa nousta joka aamu töihin ja harjoittelemaan että osaako käydä töissä.

Saa ainakin harjoitusta ja näkee hieman että miten töitä tehdään !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


russianboycot kirjoitti:

työnantajat on keksineet kuinka henkilökuntaavähemmän kiinnostavat työt voidaan tehdä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu