vakionop.säädin

utelias unto

jos voisitte vastata mieltäni askarruttavaan asiaan,kuinka moni ammattikuski ajaa vakionopeuden säädin päällä talvella? vielä kun kerrotte millainen yhdistelmä,jota ajatte.
kiitos vaivan-näöstänne ja turvallisia kilometrejä.

5

1217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rahtari

      itelläni raskaammanpuoleisessa hiacessani on
      nuppi mistä vääntelen kierroksia tarpeen mukaan ;)

    • TS.

      Jätän vakionopeus säätimen käytön pois heti liukkaiden tultua , ja sitten keväällä otan takaisin harkinnan mukaan . Ajelen puoliperävaunu yhdistelmää ...............

    • kelpaa

      Täysperävaunu.

      Minulla oli takavuosina allani ruotsalaisvalmisteinen auto. Siinä oli cruise, joka olisi pitänyt lailla kieltää. Se nimittäin pysyi päällä, vaikka renkaat sutivat. Hengenvaarallinen laite; meinasi välillä vallan karata käsistä. Sutimisvaaraa lisäsi vielä sen halu kiihdyttää täysillä asetusnopeuteen.
      Kyseisen laitteen sai muuten päälle vasta, kun oli vähintään kerran lähdön jälkeen painanut jarrua.

      Sitten vaihdoin saksalaismerkkiin. Siinä oli fiksumpi ajonopeuden asetin. Se meni heti pois päältä, kun auto vähänkin pyrki sutimaan. Siihen asti pystyi aina pitämään asetinta toiminnassa. Lisäksi se kiihdytti asetusnopeuteen rauhallisesti. Turvallisuusominaisuus kai tämäkin; sen sai uudestaan toimimaan vasta pysäyttämällä auton uudelleen.

      Nyt on taas allani ruotsalaisvalmisteinen peli. Mutta nyt pelissä on lisäksi sutimisenesto. Ja vaihderobotti! Ja tämä paketti toimii. Koko viime talven ajoin kelistä riippumatta cruise päällä. Vain muutaman kerran otin säätimen pois päältä, kun kantti alkoi loppua kuljettajalta auton etsiessä pitoa. Toki keli oli silloin muutenkin sellainen, että seuraavaksi etsinkin jo nukkumapaikkaa.
      On todella hienoa antaa auton hoitaa menopuoli ja keskittyä itse vain suunnanpitoon ja ajoradan tarkkailuun (esim rekkojen kohtaamistilanteissa kapeiksi auratuilla öisillä pääteillämme).
      Lisäksi ainainen jännittämisestä johtunut hartiasärky oli viime talvena muisto vain.

    • TPV

      edes kessällä polttoainetalouden vuoksi. Täysperä.

    • Haketta

      Kyllähän sitä tulee läpi talven ajeltua volvolla cruiseri päällä. Tietysti kelin mukaan. Kunnon liukkailla en kyllä käytä. Aikoinaan kontti puolikkaalla oli kyllä talvella tappo vehje varsinkin tyhjänä ajettaessa. Heti lähti alta kun vähänkin liukasta. Nykyään täysperällä ei ole ollu kertaakaan mitään ongelmia. Järki päähän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      42
      3900
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      39
      3486
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      70
      3108
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      91
      2940
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      85
      1934
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1928
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      1769
    8. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      32
      1713
    9. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      29
      1711
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1664
    Aihe