jos voisitte vastata mieltäni askarruttavaan asiaan,kuinka moni ammattikuski ajaa vakionopeuden säädin päällä talvella? vielä kun kerrotte millainen yhdistelmä,jota ajatte.
kiitos vaivan-näöstänne ja turvallisia kilometrejä.
kiitos vaivan-näöstänne ja turvallisia kilometrejä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
itelläni raskaammanpuoleisessa hiacessani on
nuppi mistä vääntelen kierroksia tarpeen mukaan ;)
Jätän vakionopeus säätimen käytön pois heti liukkaiden tultua , ja sitten keväällä otan takaisin harkinnan mukaan . Ajelen puoliperävaunu yhdistelmää ...............
Täysperävaunu.
Minulla oli takavuosina allani ruotsalaisvalmisteinen auto. Siinä oli cruise, joka olisi pitänyt lailla kieltää. Se nimittäin pysyi päällä, vaikka renkaat sutivat. Hengenvaarallinen laite; meinasi välillä vallan karata käsistä. Sutimisvaaraa lisäsi vielä sen halu kiihdyttää täysillä asetusnopeuteen.
Kyseisen laitteen sai muuten päälle vasta, kun oli vähintään kerran lähdön jälkeen painanut jarrua.
Sitten vaihdoin saksalaismerkkiin. Siinä oli fiksumpi ajonopeuden asetin. Se meni heti pois päältä, kun auto vähänkin pyrki sutimaan. Siihen asti pystyi aina pitämään asetinta toiminnassa. Lisäksi se kiihdytti asetusnopeuteen rauhallisesti. Turvallisuusominaisuus kai tämäkin; sen sai uudestaan toimimaan vasta pysäyttämällä auton uudelleen.
Nyt on taas allani ruotsalaisvalmisteinen peli. Mutta nyt pelissä on lisäksi sutimisenesto. Ja vaihderobotti! Ja tämä paketti toimii. Koko viime talven ajoin kelistä riippumatta cruise päällä. Vain muutaman kerran otin säätimen pois päältä, kun kantti alkoi loppua kuljettajalta auton etsiessä pitoa. Toki keli oli silloin muutenkin sellainen, että seuraavaksi etsinkin jo nukkumapaikkaa.
On todella hienoa antaa auton hoitaa menopuoli ja keskittyä itse vain suunnanpitoon ja ajoradan tarkkailuun (esim rekkojen kohtaamistilanteissa kapeiksi auratuilla öisillä pääteillämme).
Lisäksi ainainen jännittämisestä johtunut hartiasärky oli viime talvena muisto vain.
edes kessällä polttoainetalouden vuoksi. Täysperä.
Kyllähän sitä tulee läpi talven ajeltua volvolla cruiseri päällä. Tietysti kelin mukaan. Kunnon liukkailla en kyllä käytä. Aikoinaan kontti puolikkaalla oli kyllä talvella tappo vehje varsinkin tyhjänä ajettaessa. Heti lähti alta kun vähänkin liukasta. Nykyään täysperällä ei ole ollu kertaakaan mitään ongelmia. Järki päähän.