Mitä mieltä olette pakkoruotsista ja sen lisäämisestä?
Mitkä on huonoja puolia ja mitkä hyviä?
Mitkä on huonoja puolia ja mitkä hyviä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Itseleni on ainakin pakkoruotsi aiheuttanut pelkkää vaivaa. Omalla alalla siitä ei ole mitään hyötyä ja se aika minkä ruotsin kielen alkeiden toivoton opiskelu vie, voisi käyttää paremminkin. Nyt opiskelun jälkeen alkaa huomattavasti hyödyllisemmän englannin kielen taito huonontua, kun sekottaa tiettyjä sanoja ruotsiin ja kieliopiltaan erillaiseen kieleen.
Pakkoruotsin lisäämisellä saadaan aikaan vain se, että ruotsin parissa joutuu viettämään yhä enemmän aikaa, joka on pois muista opinnoista. Kai siinä sitten oppisi lopulta enemmän, mutta samalla menetetään pakosti jotain muuta. Ihmeellistä, että ruotsin kielen vapaaehtoisuutta ei pystyttäisi sallimaan, sillä sehän ei ole mitenkään pois suomenruotsalaisilta. Eivät he saa palveluitaan ruotsilla Itä-Suomessa kumminkaan.
Ainoana hyvänä puolena voi sanoa sen, että monen vuoden ruotsin opiskelun jälkeen osaan jo esitellä itseni ruotsiksi ja pyytää vastapuolta puhumaan englantia/suomea. Tämä onkin hirvittävän hyöydyllinen taito Itä-Suomessa.