Uusi Linnanmäki - ISO pettymys!

Iso pettymys!

Linnanmäen lippu-uudistus on todella iso pettymys. Lintsi lupaa pienten lasten laitteet ilmaiseksi, mutta sopimukseen sisältyy yllättävä jäynä: Lasten laitteet menevät kiinni jo klo 19 (huvipuisto sulkeutuu vasta klo 21).

Kun tähän liittää Ilta-Hupi lipun, niin käytännössä pinten lasten kanssa liikkuvalle perheelle jää "ruhtinaalliset" tunti laiteaikaa!!

Meidän perheessämme on kaksi alakouluikäistä ja neljävuotias. 5-henkisen perheemme lippujen normaali hinta olisi 185 euroa. Olemmekin yleensä toimineet niin, että ostamme vasta iltahupi-rannekkeet (28 eur), joissa on kolme tuntia laiteaikaa (18-21). Lintsin uuden käytännön mukaan en ostanut ranneketta 4 vuotiaalle, koska ajattelin, että hän kiertää tutut ja ikäiselleen sopivat laitteet uudistuksen myötä ilmaiseksi. Vaan yllätys, yllätys: tunnin kiertelyn jälkeen laitteet sulkeutuivat kokonaan. Olipa mukavaa kierrellä pari tuntia selitellen, että "Ei nyt mennä laitteisiin, kierrellään vaan katsomassa kun isommat riekkuu".

Lintsin lippu-uudistus on tyrmäävä. Se rajoittaa lähes kaikki pienten lasten laitteet pois käytöstä (vaikka ostaisi rannekkeen) klo 19 jälkeen. Jäljelle jäävissä laitteissa jonot kasvavat, kun vähäisiin laitteisiin pakkautuu suuri määrä lapsia.

Jos Lintsin tarkoituksena on laittaa pienet lapset "ajoissa kotiin ja nukkumaan", niin käytäntö on surkea. Se ei huomioi, että perheissä on eri ikäisiä lapsia. Lisäksi arki-iltaisin ei pienten lasten kanssa Lintsille edes kannata tulla.

5

1773

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RistoRäikkönen

      Seuraavan kerran kannattaa mennä jo aukeamisen aikaan ja maksaa se 7 per ranneke lisää.

    • kivaa paljo enempi

      ja voihan kotiinkin ostaa askartelutarvikkeita ja liimaa ja palloja ja viettää hauskaa aikaa kotonakin.ei maksa mitään.tavalliseen puistoon pallo ja lelut mukaan!ei tarvi mieltäsä pahoitella

    • Huldra

      No ole kiitollinen, että on edes sen verran ilmasta. Mitä valitusta.

    • äiti2004

      Kiitos tiedosta! Olimme ajatelleet toimia juurikin noin, mutta taidamme mennä sen sijaan Särkänniemeen, kun molempiin on yhtä pitkä matka!

    • helppoa?

      no voihan pienet ensin kierrellä tunnin ja sitten kolme tuntia ennen ostetaan iltarannekeet ja vielä on pienillä lapsillla tunti aikaa. Sitte myöhällä isot hurvittlee ja pieni katsoo...?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      134
      1447
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1288
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      81
      766
    4. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      28
      707
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      11
      700
    6. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      19
      565
    7. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      553
    8. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      34
      536
    9. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      45
      530
    10. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      115
      519
    Aihe