Miksi mäkissä suurten tiedostojen ja lukuisten kansioiden kopioiminen paikasta toiseen on niin tuskastuttavan hidasta? Miksi käyttis pysty niinkään yksinkertaiseen hommaan kohtuullisessa ajassa vaan vain valmistelee ja kalkureeraa operaatiota aikansa ja aikansa ja aikansa...
Käyttis lumileopardi viimeisine päivityksineen Mac-minissä (late 2009).
Kopioinnin hitaus
2
201
Vastaukset
- Mielenkiintoista!
Hmm, mielenkiintoista! Onhan se hidasta, mutta minulla ei ole aavistustakaan siitä, onko se hitaampaa kuin Windowsissa, jota en ole koskaan käyttänyt. Enkä juurikaan kopioi tiedostoja.
En myöskään ole jäänyt tuijottamaan kopioinnin edistymistä vaan jatkanut töitä, mutta voin kyllä uskoa, että jos työnä on suurten tiedostojen kopiointi tai se muuten edellyttää sitä, hitaus on ikävä juttu.
Kopioitko muuten ulkoiselle levylle? Langattomasti? Ja ehkä uskallan kysyä myös syytä? - iSlow
Olen kopioinut sekä sisäiselle kansiosta toiseeen että ulkoiselle kovalle ja aina on ollut huomattavasti hitaampaa kuin wintoosan puolella. Ulkoisen levyn usb-2:sen siirtonopeus nyt onkin jo oletuksena suht' hidas, mutta sisäisen levyn kansiosta toiseen kopioimisen hitaus hämmästyttää. Kun katsoo "activity meteriä" niin prossun, muistin ja levyn käyttö on kopioinnissa alhaisella tasolla - jotenkin vaikuttaa kuin käyttis hukkaisi käytettävissä olevat resurssit täysin. Varsinkin kopioimisen valmistelun hitaus ihmetyttää.
Toinen ihmeellinen asia lumileopardissa on käyttiksen palauttaminen aikaisempaan tilaan "Time Machinella". Palauttamisen päästyä 100%:aan koko palauttaminen jumittuu vaikka ei ole vielä valmis - mitään ilmoitusta seuraavasta toiminnasta ei tule. Ainoa keino päästä eteenpäin on painaa "peruuta"-valintaa, jolloin käyttis kysyy haluanko varmasti peruuttaa toiminnon. Tähän tulee vastata, että en ja "time machine" jatkaa palauttamista kunnes jumittaa uudelleen. Tätä pitää tehdä noin kolme kertaa uudelleen ja palautus on viimeinkin valmis. Huvittavinta on palautuksen ilmoittamat tiedot kestosta - jotain 110% valmis ja aikaa kului jotain kymmeniä miljoonia minuutteja. Ilmeisesti muistinhallinta ei ole macin paras puoli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1552904Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2822581Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.581718Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e371609Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381520- 1221246
- 1081173
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee141124Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041063Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.3371018