Voiko lääkkeiden väärinkäyttö johtaa masennukseen? Ystäväni laittaa päänsä sekisin lääkkeillä monta kertaa viikossa ja on pikkuhiljaa muuttunut todella masentuneksi. Mitä tehdä? Onkohan hänellä masennus?
Lääkkeiden väärinkäyttö --> masennus
hilmuli1
2193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
No, jotakinhan hän niillä lääkkeillä "hoitaa".................
Kumpi oli ensin, muna vai kana, masennus vai pään sekaisin laittaminen...
Masennus ei aina näy ulospäin heti, useimmiten sitä piilotellaan viimeiseen saakka muilta ihmisiltä, kunnes ei enää jaksa.
Lääkkeillä on sitten tietysti monia vaikutuksia, jos ovat piristäviä, voi olla, että "normmi"olotila tuntuu ihan lattealta, kun kemiallista kiihoketta ei kehossa enää ole vaikuttamassa. Ja niinpä sitten otetaan taas satsi "ilolientä", pilleriä jne ja elämä on "IIIhhanaaaaa!!!", kunnes sitten taas se vaikutus lakkaa...... Ja elimistö tottuu, pitää ottaa enemmän ja enemmän, kunnes ei enää sitä hyvää oloa tulekaan, menee kyllä sekaisin, mutta se huippu jää kokematta....
Ensimmäisenä pitää saada väärinkäyttö loppumaan, jotta voidaan edes alkaa arvailla, mikä on se juttu, mihin oikeasti ystäväsi apua tarvitsee. Ja ensimmäinen askel pitää ystäväsi ottaa itse, myöntää (ennenkaikkea itselleen), että käyttää väärin ja että siitä on haittaa ja että se on hallitsematonta. Sinä voit tietysti ilmaista hänelle huolesi, saattaa olla, että hän sinua uskoo tai sitten ei. Toista et voi kuitenkaan muuttaa, vain omiin tekoihisi voit vaikuttaa ja ottaa niistä vastuun. Päihdeongelmaisen läheiselle on hyvin vinkkejä ja ohjeita listassa sivulla: http://www.naranon.ca/
NAr-Anon toimii myös Suomessa.
Jotkin lääkkeet, kuten ahdistuneisuutta poistavat (bentsodiatsepiinit), joita voidaan väärinkäyttää, ovat kemiallisia depressantteja kuten alkoholikin.