Kieliopinnot luonnotieteilijällä

Haitta vai Hyöty

Mitä mieltä olette luonnontieteilijöitten kieli- ja viestintäopinnoista? Ainakin täällä Itä-Suomen yliopistossa virkamiesruotsi tuottaa suunnattomia vaikeuksia suurelle osalle.

4

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Selkeä haitta

      Englannin opiskelusta on jotain hyöytyä, sillä suuri osa kurssikirjoista on kumminkin englannin kielisiä. Ruotsilla sen sijaan ei saada mitään hyötyä. Parhaimmillaan pystytään ruotsin -kurssin jälkeen esittelemään yliopistoa ja itseään muutaman minuutin ruotsiksi, ennen kuin luovuttaa ja vaihtaa englantiin. Parasta vielä on se, että arvosteluasteikko on asetettu niin korkeaksi, että muuten hyvillä opiskelijoilla on vaikeuksia valmistua ajoissa pakkoruotsin takia.

      Enemmän hyötyisi vaikka saksan kielen kurssista, sillä aika moni tärkeä matemaattinen todistus tai fysikaalinen ilmiö on selitetty alunperin saksaksi.

    • awdaefseseg

      Jos haluaa ymmärtää jotain muuta kieltä, niin välttämättömyys. Jos meinaa tai voi olla tekemisissä ulkomaalaistan kanssa, jotka eivät solkkaa englantia, tai lukea tutkimuspapereita muuten kuin englanniksi, niin välttämättömyys. Pakolliset kurssit sen sijaan kannattaa vaan tahkota läpi, jotta eivät jää kynnykseksi.

      • sadascaasd

        Ja jos ei omaa kunnollisia puhe- ja kirjoitustaitoja tai esiintymistaitoja, niin niidenkin puuttesta voi olla tulevaisuudessa haittaa, joten sen takia noita viestintäopintoja tarjotaan.


    • Kun olet itä - Suomessa, niin mikset samoin tein ottaisi ainakin alkeita haltuun venäjän - kielestä? Oma näkemykseni on se, että kieliopinnoista ei nyt ainakaan mitään haittaa myöhempää elämää varten ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      69
      2499
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      84
      2384
    3. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      17
      2120
    4. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä

      Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä
      Maailman menoa
      42
      1774
    5. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      85
      1731
    6. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      117
      1687
    7. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      258
      1575
    8. Mitä koululla tapahtui?

      Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287
      Imatra
      25
      1037
    9. Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.

      Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he
      Perussuomalaiset
      322
      984
    10. Unelmia Italiassa: Totuus Ralph-pojan kanssa pitkästä ajomatkasta Italiaan

      Viime kesän kynnyksellä Kikotin-matkailuauto lähti tien päälle ja matka halki Euroopan kohti Italiaa starttasi. Tämä oli
      Tv-sarjat
      4
      850
    Aihe