Hallitus KIELTÄÄ ilokaasun!

EI NAURATA!

Viranomaiset aikovat kieltää ilokaasun myynnin. Ensimmäisenä kieltopäätös aiotaan kohdentaa Jyväskylässäkin toimivaan Kermaa.fi -ketjuun.

Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukesin johtaja Esa Nikunen kertoo, että asiasta neuvotellaan eri viranomaisten kanssa ensi tiistaina. Varsinainen kieltopäätös tehdään Nikusen arvion mukaan myöhemmin ensi viikolla. Päätöksen taustalla on viranomaisia huolestuttava ilokaasun päihdekäyttö.
http://yle.fi/uutiset/ilokaasun_myynti_aiotaan_kieltaa/6618440

NAURU LOPPUU KUIN SEINÄÄN!

Ollaan naurettu, naurettu niin kauan
Ollaan nukuttu niin hyvin nää yöt
naurettu, naurettu niin kauan
Ollaan pudottu tuoleilta
Ollaan nähty maailma toisinpäin
http://lirama.net/song/267831

12

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hirveeNisTi!

      Dityppioksidi on tunnettu ja käytetty koko maailman sivu. Vaan antakaas olla kun joku urpo internetissä erehtyi mainitsemaan että yhdisteestä tulee kiva olo, ei mene kuin muutama kuukausi ja aine on valtakunnallisesti demonisoitu vaaralliseksi huumausaineeksi, joka pitää kieltää välittömästi. "Viihdekäyttäjistä" se oikeiden ongelmakäyttäjien pieni joukko, joilla todella on patologinen tarve saada päänsä sekaisin, tekevät sen kyllä vaikka muovipussilla ja puuliimalla. Kunnon ihmisille tämä paapominen on vittuilua ja kiusantekoa.

    • 5+6

      V::ittu nää pellet jotka menvät hehkuttamaan joka mediaan: tää on hyvä päihde, ostakaa.

      Menee x kuukautta ja asia on kiellossa.

      • Jep, mutta

        mediahan se on, joka asiaa on pitänyt koko kevään esillä, sillä kun saa kohuotsikkoja aikaiseksi. Tottakai hallitus kieltää tai laittaa reseptille kaikki sellaiset aineet, joilla saa päänsä sekaisin mutta joista ei virtaa valtiolle verotuloja. Ilokaasu ei tuonut rahaa valtion kassaan ja uhkasi tulla viinaa suositummaksi, joten: KIELTOON!


    • gghggt

      Hyvä!

    • Ihan turha aine

      Metsässä kasvaa ilmaisia taikasieniä. Menkää poimimaan niitä.

    • lottovoittaja?

      Ministeriö kohta pohtii miten sienet saadaan hävitettyä suomi-onnelasta.

    • Päissään ku päättäjä

      Juuu.
      Veikkampa että jos ilokaasu kielletään, niin yhä useammat ihmiset lähtevät metsään ja pelloille poimimaan sieniä, suomusammalta, hulluruohoa tai oopiumunikkoja..
      Asia vain on niin, että ihmiset ja heimot ympäri maan ovat aina käyttäneet luonnon antimia, joista osa sattuu olemaan päihdyttäviä. Ei niitä luonnosta saa kadotettua sitten millään. Jotkut jopa uskovat, että ihmisten aivot ja sivilisaatio on kehittynyt huomattavasti juuri näiden tajuntaa laajentavien luonnon substanssien johdosta.
      Mielenkiintoista kylläkin...
      Ja tuo ilokaasu hypetys on aikamoista nyt suomessa.
      Outoa on, jos se kiellettäisiin, koska laillinen alkoholi ja lailliset "parantavat" (toisinsanoen ja tottapuhuen huumaavat) - reseptilääkkeet aiheuttavat tunnetusti paljon enemmän haittavaikutuksia ihmisten terveyteen, päihderiippuvuuteen, rikollisuuden lisääntymiseen ja vaara-tilanteita esim. liikenteessä kuin tuo kohuttu "uusi pahe" ilokaasu.
      Kaikelisäksi ilokaasu on ollut kansan keskuudessa jo kauan, 50 luvulla ja synnytyssairaaloissa hyvin pitkään. Media on nyt vain mustamaalannut tämän ilokaasun, koska se on tullut kansan tietoisuuteen... (?)
      Kahvikin on tunnetusti päihdyttävä substanssi, koska se sisältää kofeiinia, joka on myös osittain haitallista ihmisille. Pitäisikö kahvikin kieltää ?
      Ihme touhua tämä suomen päihdepolitiikka...

    • gyb0nipm

      Tämäkin buumi menee varmaan ohi, kun huomataan miten kalliiksi 2 minuutin ilokaasu patruuna känni tulee. Samalla rahalla saa viinapullon joka kestää koko illan. Se on myös taatusti vaarallisempi terveydelle.

      • hohhhoijaaa

        Ensin oli iloliemi,sitten ilopillerit, sitten ilotytöt ja nyt ilokaasu.
        No mitähän seuraavaksi?


      • ennustaja420
        hohhhoijaaa kirjoitti:

        Ensin oli iloliemi,sitten ilopillerit, sitten ilotytöt ja nyt ilokaasu.
        No mitähän seuraavaksi?

        ilovero ?


      • Ei näin

        Tuo kahden minutin "humala" ilokaasulla maksaa "suomi-hinnoilla" alle 50c eli yhden kapselin, ostettaessa ilokaasua esim 10 kg pullon verran, maksaa se 2 minutin "huikka" noin 3c

        Eli aikapaljon halvempaa kuin viina

        Se on vaan se isoin bisnes myydä kaasua pienissä kapseleissä yli 10 kertaisella hinnalla verrattuna esim Agaan


      • Höpönlöpö123

        Höpönlöpö, mutuilut kuten tämä on juuri myyntikieltojen perustana. Ensinnäkin yksi ilokaasukapseli tulee maksamaan sen 0,30 - 0,40 euroa kappaleelta tilausmääristä riippuen. Tälläkö summalla meinasit sitten pullon viinaa hommata?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5466
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      36
      3721
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3283
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2565
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2152
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2077
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      163
      1886
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      14
      1368
    9. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1362
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1154
    Aihe