Passat 2012 ja ajettavuus

Ostin Passat 2012 Farmarin vuosi sitten uutena. Auto on tuuliherkkä ja löysä alustaltaan. Kuinka löysäksi alusta kannattaa tehdä mukavuuden kustannuksella. Pitkillä matkoilla rasittava ajaa.
10777
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mulla on Passat 3C vuosimallia 2005. EI ole sporttialustaa ja normaalit renkaat 205/55.

On jämäkkä ajaa, ehkä omaan makuuni liiankin. Jos olisi hivenen löysempi niin mielestäni olisi parempi.

Ehkä B6 on alustan osalta joltakin osin erilainen kuin B7?

Äänestä

Sama itsellä, eli 2012 Passat farkku TDI ja automaatti. Aivan loistava ajaa. Ajan n. 65 tkm vuodessa ja juurikin noita pitkiä maantieajoja. Yhtä soittoa voi kevyesti vetää 600 km ja olo on kuin ei auton ratissa olisi ollutkaan. Jämäkkä, ei mitään sivutuulivaikutuksia jne. On se jännä kuinka voi samasta autosta olla näin eriäviä mielipiteitä.
Omalta kohdalta voin sen verran kertoa, että ajokokemusta on 30 vuotta. Ajoa n. 1,5 miljoonaa kilometriä ja tietenkin on eri merkkejä tullut vuosien saatossa kokeiltua mittava määrä. En kyllä ymmärrä tuota "löysää" alustaa, enkä myöskään sivutuuliherkkyyttä. Ei tämä toki paras ajamani auto ole, mutta todella hyvä kuitenkin. Ajelin tuossa vuosi sitten E-sarjan mersua muutaman viikon, vuosimalli oli 2010. Siihen päti aika hyvin tuo sivutuuliherkkyys, eikä muutenkaan pysynyt suoralla tiellä ns. lapasessa. Koko ajan sai olla ottamassa uutta kurssia.

Äänestä
  • Itselläni on 2012 Passat Comforline Farmari DSG laatikolla. 16 tuuman vanteet Michelinin renkailla. Keikkuu niin pirusti, että perhe ei suostu mukaan enään kyytiin. Siis lapsille tulee paha olo, kun istuvat mukaan.
    Tämä mukavuusalue iskunvaimennuksessa keikuttaa...ei toimi meidän Suomen teillä!
    ajanut olen auolla 30 vuotta 60-120 000 tuhatta kilometriä vuodessa.
    Nyt kyseisellä autolla ajettu 70 000 kilometriä.

    Äänestä

  • Mersun ja VW Passatin Comforline alustasta on tehty samanlaiset. Eivät ne toimi Suomen teillä. Liian löysiä kumpikin.
    Sedanin VW:n alusta toimii, koska jouset lyhyemmät siinä.

    Äänestä

Mene mäkeen tollo.

Äänestä
  • Kun uskoo mitä kaverit sanoo autosta ovat lausahdukset tuollaisia...
    Kannattaa uskoa mitä itse näkee ja kokee, voi sinusta joskus kasvaa aikuinen, vai voiko?

    Äänestä

  • Tällä osastolla näyttäisi olevan Keskon palkkaamia kavereita, jotta VW:n maine saadaan pidettyä yllä...

    Äänestä

Passat 2012 Farmarissa on sama vika kuin -90 luvulla Monroe teki iskunvaimentajat, josta käyttivät nimitystä MUKAVUUSISKUNVAIMENTIMET.
Eli vaimentimen jouston yläpäähän tehtiin mukavuusalue joka keikkui ja huojui/huojuu, kuin jenkkiautot konsanaan tuolloin.
Sach ilmoitti samantien, ettei he suostu tekemään RIKKINÄSTÄ iskunvaimentajaa tuolloin.
Ajoi tulloin kaksi vikkoa kyseisillä Monroen iskareilla ja vein ne takaisin liikkeeseen..

Passatissa 2012 Farmari Comforlinessa sama vika vaimentimissa ja kun menin valittamaan VW korjaamolle vastaus oli:
LAITA JALKATILAAN PAINOJA JOTTA SAADAAN HUOJUMINEN LOPPUMAAN!
Osta auto joka maksaa 45 000 ja rupea sen jälkeen lisäilemään painoja, että saadaan se toimimaan.
Yksinkertaisesti jouset liian pitkät alustassa!
Ilmeiseti samaa mallia yritetään markkinoida Amerikaan päässä, heille auton pitää olla mukavuusalustainen...
Kun pääsen tästä työsuhdeautosta eroon, on taatusti viimeinen PASSAT minulle.

Äänestä

Pyörän kulmat oli pielessä uudessa 2011 mallissa, seilasi 100km vauhdissa laidasta laitaan. Aurauskulmien säädön jälkeen meni suoraan.

Äänestä

B6 oli minustakin liian terävä ja kova, pyritty ”urheilullisuuteen”. Ilmeisesti B7 sitten löi toisesta päästä yli.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ismo ja alusta kirjoitti:

Ostin Passat 2012 Farmarin vuosi sitten uutena. Auto on tuuliherkkä ja löysä alustaltaan. Kuinka löysäksi alusta kannattaa tehdä mukavuuden kustannuksella. Pitkillä matkoilla rasittava ajaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu