Rintamamiestalon-57

Onko jollain kokemuksia/hyviä neuvoja rintamamiestalon lisäeristyksestä? Olemme suunnitellut laittavamme 5cm villaa sisäpuolelle ja ulkopuolelle tuulilevyt ja tuuletusrako ulkovuoren uusinnan yhteydessä,10 cm purueristyksen lisäksi. Onko toimiva suunnitelma mielestänne?
72184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei 5 cm:n eristyksen hyöty ole vaivan arvoinen. Laita 10 cm.

Äänestä

Jos kerran olet laittamassa villaa sisäpuolelle, niin silloin sinun pitää laittaa myös höyrynsulku ja menetät seinän hengittävyyden.

Eli kannattaa laittaa mieluumminkin 5cm styroxia tai vielä mieluummin 5cm FinnFoamia. Näin saat paljon paremman eristyskyvyn samalla paksuudella.

Itse en menisi laittamaan tuuletusrakoa ulkopuolelle. Maalaat vaan ulkovuorin hengittävällä maalilla (esim. "punamultamaali" tai petrooliöljymaali). Ilman rakoa se seinä on tähänkin asti kestänyt (50 vuotta), ja toimii omalta osaltaan myös lämpöeristeenä.

Äänestä
  • meinaat että seinä hengittää jos lätkit sinne rytoksia sisäpuolelle vai? rytoksit ja uretaanit on muovia.

    villa ja rytoksi on suurin piirtein samanarvoisia lämmöneristys ominaisuuksiltaan,uretaani vähän parempaa ainakin aluksi kunnes kaasu karkaa rakkuloista ja korvautuu tavallisella ilmalla.

    ei tuuletus raosta haittaa ole vaikka sen laittaisikin.

    Äänestä

sen villankin voisi laittaa ulkopuolelle? Silloin rakenne harvenisi ulospäin niin kuin pitääkin. (Ja mukavampi tehdä)
Höyrynsulku sisäpintaan ja ulos ts-levy ja kunnon ilmarako, hyvä tulee.

Äänestä
  • V 80 eristettiin talomme 5cm;n runkokarhulla ulkopuolelta tiiliverhous, ja talo on pystyssä edelleen, ei mädäntynyt, eikä homehtunut, ja on tiivis.

    Äänestä

Meilläkin alkaa kohta rintamamiestalon remontointi. Ulkolaudoitusta ei näillä näkymin tarvitse vaihtaa ja olemme ajatelleet tehdä lisäeristeen sisäpuolelle (purueristys vanhakseltaan). Meille on neuvottu yhdeltä taholta sisäpuolen lisäeristeeksi puhallusvillaa(selluvillaa?). Kuulemma olisi purun kanssa sopivaa..

Ja itsehän en näistä mitään ymmärrä.=) Liekkö termitkään olleskaan oikein.. Mutta ehkä tajuatte perusidean.. kuulostaako aivan väärältä?

KIITOS..

Äänestä
  • Selluvilla siinä mielessä hyvä, että se on käsittääkseni käsitelty booripohjaisella homeentorjunta-aineella. Toinen vaihtoehto on seinän koolaus 50mmx50mm 50mm mineraalivillaa, höyrynsulku kartonki (ei muovi) ja päälle gyproc,lastulevy,sasmox, puolipaneli tai mitä nyt ikinä haluat. Jos eristät lattian, älä laita selluvillaa sinne. Vaikka olisi kaksi kertaa puhallettu se painuu silti usein. Eristeen ja lattiapinnan väliin jää tyhjä tila ja kyseesä on vanha talo eli on mahdollista, että tonne väliin pääsee vuotaa ulkonta kylmää ilmaa. Siitä tulee "hormivaikutus". Lattiat tuntuu pirun kylmiltä. Tai voithan koittaa laittaa puhallusvillan päälle 50mm mineraalivillaa. Onnea matkaan!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lisäeristyksistä kirjoitti:

Onko jollain kokemuksia/hyviä neuvoja rintamamiestalon lisäeristyksestä? Olemme suunnitellut laittavamme 5cm villaa sisäpuolelle ja ulkopuolelle tuulilevyt ja tuuletusrako ulkovuoren uusinnan yhteydessä,10 cm purueristyksen lisäksi. Onko toimiva suunnitelma mielestänne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu