muoviputkien ikä

Onko kokemuksia,kuinka kauan rakennuksen valun alla kulkevat muoviputket kestää.
Suojaputki on kaikissa.
Miten pitkään 32 musta muoviputki kestää (ei suojaputkea)hiekka maa kyseessä ei routaa.Entä messinki kulmat tai muovikulmat.
9536
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

varmasti sen, minkä asukaskin..

Äänestä
  • Siis et tiedä,kannattaako vastata ollenkan jos ei tiedä?
    Kysymys oli ammattimiehiä varten!

    Äänestä

asia kun sattuu olemaan niin, että muoviputket eivät maadu, joten kysymykseesi ei voi muuta vastata.

Äänestä

Auringon valohan se muovin "lahottaa"

Äänestä
  • Eikä mustaa ulkona olevaa vesiletkua hajoita aurinko eikä edes talvi jos on vedestä tyhjä väh 50 v kestää. Sisällä ainakin 80 v . Olin 80v sitten 20 v. Silloin jo käytettiin mustaa vesiletkua mitä kysyitkin tämä on fakta koska täytän huomenna 102 vuotta.

    Äänestä

  • Kestää ne kirjoitti:

    Eikä mustaa ulkona olevaa vesiletkua hajoita aurinko eikä edes talvi jos on vedestä tyhjä väh 50 v kestää. Sisällä ainakin 80 v . Olin 80v sitten 20 v. Silloin jo käytettiin mustaa vesiletkua mitä kysyitkin tämä on fakta koska täytän huomenna 102 vuotta.

    No joo, muovit keksittiin vasta sotien jälkeen, joten se siitä.

    Äänestä

  • Joku vaan kirjoitti:

    No joo, muovit keksittiin vasta sotien jälkeen, joten se siitä.

    Meillä kokemusta 50 v vanhasta mustasta vesiletkusta maan alla mikä on varmasti aivan kunnossa. Maanpäällä olevista mustista vesiletkuista vuosien kokemus et kestää kuin on pakkasella vedestä tyhjiä. Tapauskohtaista tietenkin tässä meidän mustien letkujen kokemus.

    Äänestä

Kyllä muovit keksittiin jo ennen sotia - jopa ihan 1900-luvun alkupuolella, mutta yleiseen käyttöön rakennusalalla ne yleistyivät vasta 40-luvun jälkeen.

Ei muovitkaan ikuisia ole kuten jokainen on varmaan havainnut, mutta varmaan muutaman vuosikymmenen kestävät jos ei suurempaa kemiallista tai fyysistä rasitusta ympäristöstä tule.

Äänestä

Mainitsemaasi paikkaan, mutta vaativampiin kohteisiin valitse metallia. Voin mainita viemärimateriaaleista SG on huomattavasti kestävempää kuin harmaa VR. Yleensä ottaen 1960 ja -70 l. asennetuilla putkilla on suuri vaurioitumisriski. Yllättäen kaikkein suurin vaurioitumisriski on teräsputkilla, mutta se selittyy niiden käytöllä kriittisissä kohteissa eli järjen käyttö sallitaan myös materiaalia valittaessa, muutenhan halvin olisi eestiläisten asentama lautakouru.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


20vuotiasomakotit. kirjoitti:

Onko kokemuksia,kuinka kauan rakennuksen valun alla kulkevat muoviputket kestää.
Suojaputki on kaikissa.
Miten pitkään 32 musta muoviputki kestää (ei suojaputkea)hiekka maa kyseessä ei routaa.Entä messinki kulmat tai muovikulmat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu