Kohtuu kokoneena matkamiehenä luin näitä ketjuja ja huokaisin "voi vittu...". Ajattelin tämän innoittamana laittaa muutaman vinkin, joidenka avulla saat matkasta paljon enemmän irti.
Älä varaa. Hostelleiden varaaminen etukäteen Suomesta käsin on suurin virhe, jonka voit tehdä. Koko hommasta menee idea. Majapaikan saa kyllä helposti ja nopeasti, halvallakin. Yleensä aikaa meni puolesta tunnista tuntiin kaupunkiin saapumisen jälkeen. Älä maksa myöskään extraa paikkalipuista. Mukamas ovat pakollisia varausmaksuja, pöh. Ehkä Thalys- junassa ja muissa yksityisissä kannattaa maksaa, ei muuten. Ei konnarit sanonu kertaakaan mitään.
Älä noudata tarkkaa suunnitelmaa. Poikkea reitiltä kun huvittaa. Ole yhdessä paikassa vaikka yksi yö enemmän kuin alunperin suunnittelit, jos fiilis on sellainen.
Älä ole yhdessä paikassa vain yhtä yötä. Huomaat muuten kotiin päästyäsi saaneesi pintakosketuksen kolmestakymmenestä kaupungista, joista et tiedä yhdestäkään mitään.
Tutustu ihmisiin. Luovu Suomalaisuudestasi ja puhu, tutustu, kuuntele tarinoita ja kerro niitä. Toiset reilaajat ovat lähtökohtaisesti samanhenkistä porukkaa.
Mene itään! Luovu ennakkoluuloista itä-Eurooppaa kohtaan. Esim. Bosnia on uskomaton paikka, missä hinnat ovat edullisia ja ihmiset mukavia. Saat idästä enemmän kuin lännestä. Itä-Euroopass biletyskin on uudella tasolla.
Unohda ikärajat. Ei niitä Pohjolan eteläpuolella kiinnosta oletko 16 vai 18. Koskee kaikkea; hostelleja, alkoholia ja tupakkaa.
Lue jos olet menossa reilaamaan
Trävelllleri
3
341
Vastaukset
- freedomma
Jeeeeessssss just näin!
Hauska lukea ku muut on aivan pilkuntarkasti tehny suunnitelmat ja varannee.. ei se oo reilausta :D- Trävelllleri
Nimenomaan! :D Ykskin Meksikolainen jätkä, johon törmäsin junassa, oli tehnyt varaukset koko matkan ajalle. Kaikista parasta oli, että jätkä vietti joka paikassa yhden yön :D
- matkust
Ja makuupussi mukaan! (tietenkin) Jos käy niin että kaupungin kaikki hostellit ja hotellit on täyteenbukattu niin hae vaan joku paikka jonne ei sada ja nuku siellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2464041Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822006- 1411481
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37940- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8857J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62780