Poistuuko tiedosto Windows xp:ssä kokonaan, kun tiedoston poistamisen jälkeen painaa kiintolevyn kuvaketta, on käytetty tila sama kuin ennen sen poistamista. (se on poistettu roskakoristakin)
Poistuuko tiedosto kokonaan
Wizard
5519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei. Yksinkertaisesti selitettynä tiedoston käyttämä tila kovalevyllä vain merkitään vain merkitään siten, että sen päälle voi jatkossa kirjoittaa. Kovalevyn "vapaa" tila toki lisääntyy.
Jos ajat takaa tietoturvaasi ja haluat hävittää tiedoston sisältöineen periaatteessa täydellisesti, käytä esim. suomalaisen kaverin kehittämää Eraser-ohjelmaa (löytyy esim. googlella), joka kirjoittaa ko. tiedoston päälle useita kertoja satunnaista dataa. Tällöin tiedoston sisältöä ei (käytännössä) voida enää palauttaa kovalevyltä.
Hyvin selkokielisesti selitettynä..
Vaikka formatoisit kovalevysi jopa 80-kertaa niin vieläkin tiedostot pystyy palauttamaan erikoisohjelmilla.
Luepa kommenttini uudestaan:
"Jos ajat takaa tietoturvaasi ja haluat hävittää tiedoston sisältöineen PERIAATTEESSA täydellisesti..."
"tiedoston sisältöä ei (KÄYTÄNNÖSSÄ) voida enää palauttaa kovalevyltä."
Kukaan ei ole väittänyt formatoinnin poistavan tiedostoja lopullisesti, mutta:
Tavallinen askartelija-paskartelija tai perusnörtti ei Eraserin oikeaoppisen käytön jälkeen palauta yhtään mitään "erikoisohjelmillakaan". NormanIbas jne. ovat asia erikseen.
Esim. tulipalo tai meren pohjaan joutuminen eivät hävitä tiedostoja vielä mihinkään. Jos rahaa ja aikaa on riittävästi, tiedot voidaan palauttaa, oli kovalevylle tehty melkein mitä tahansa.
Ainoa tehokas tapa tuhota tiedostot täydellisesti on kovalevyn JAUHAMINEN hienoksi muruiksi. Tämä tapa on mainittu Yhdysvaltain viranomaisten asiaa koskevissa ohjeissakin.
Nojoo, lässytys sikseen..
Eihän formatointi mitään sellasta tee mikä estäisi tiedoston palauttamisen. Varsinaisesti formatoinnin jälkeiseen levyn sisällön katseluun ei mitään erikoisohjelmia tarvita, ihan normaali pc-työkaluohjelmahan tuohon riittää.
Päällekirjoittava poisto-ohjelma (esim. Eraser) toimii ihan eri periaatteella, kirjoittaen satunnaista dataa poistettavan tiedoston fyysiseen sijaintiin kovalevyllä. Senkin jälkeen aiempi tietosisältö on mahdollista kaivaa esiin, mutta vaatii jo vähän panostusta laitteistoonkin.
Mitä eroa mielestäsi on 1 kertaa ja 80 kertaa formatoimisella ? Ei niin yhtään mitään, saman hakemistonhan tuo formatointi joka kerta tuhoaa levyn sisällölle ei tee yhtään mitään.
Eikö kantsis pikkasen tutustua aiheeseen ennenkun valitsee nimimerkiksi "heh" ? Vaihda nimimerkiksi vaikkapa "80 kertaa formatoinut".
Kyllä poistuu. (tokihan se jää koneellesi mutta sen vaatima tila on uudestaan käytettävissä eli se on vapaata tilaa poistamisen jälkeen)
>kun tiedoston poistamisen jälkeen painaa kiintolevyn kuvaketta, on käytetty tila sama kuin ennen sen poistamista.<
-Tekstitiedostot on lähes aina niin pieniä jottei niiden enempää asennus kuin poistaminenkaan näy siellä missä kerroit.