Moottorin lämpötila ei nouse

Minulla on Ford Escort 1.3 CL bensakoneella ja ongelmana on se,että moottorin lämpötila ei nouse normaaliksi lämpömittarin mukaan.Lämpömittari kohoa jonkin verran,mutta ei mittarin puoleen väliin,johon se normaalisti ajossa on kohonnut.Lisäksi jälkikäyntiä esiintyy silloin tällöin.Olen vaihtanut termostaatin,tulpat on kunnossa ja -johdot,jäähdytysnesteen,sytytys on kohdallaan.Osaisiko joku kertoa,että missä vika,kun moottorin lämpötila ei nouse normaaliin ja jälkikäyntiä esiintyy satunnaisesti?
4879
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos moottori tuntuu kuumalta, lämpömittari näyttää väärin. Lämpömittari ja polttoainemittari toimii samalla tavalla. Lämpömittarin viisaria ohjaa lämpötilan mukaan säätyvä vastus ja polttoainemittaria kohon ohjaama vastus. Vanhemmiten johdinliitos hapettuu, sen vastus kasvaa ja viisari osoittaa väärin. Etsi lämpötila-anturi. Kun irroitat sille tulevan johtimen, viisari näyttää minimiä. Nytkyttele johdinliitintä jotta kontakti paranee. Jos ei auta, voit vaihtaa anturin.

Jälkikäynnissä sytytysvirta on katkaistu, mutta jokin kuuma piste palotilassa, sytytystulppa tai karstahiukkanen sytyttää polttoaineseoksen. Tuttua vanhemmissa kaasutinmoottoreissa. Joko kaasutin tiputtelee bensaa vanhuuttaan, tai kaipaisi säätöä. Jos sen lisäksi käytät jotain halpaöljyä, vaihto parempaan voi vähentää karstan määrää, ja hehkusytytys ehkä poistuisi. Kokonaisuudesta riippuen, jälkikäyntiä voi silti esiintyä jonkin sille otollisen ajojakson jälkeen.

Äänestä

Kuluneessa motissa sytkä pitäs laittaa korvakuulolla ja kokeilemalla kohdalleen. Väljyydet heittää sitä myöhäselle käytössä. Jos laittaa mittarilla, niin aikaselle ja välillä kokeilu, häipyy jälkikäynti. Sytkä vaikutta myös lämpötilaan, en nyt muista kumminpäin. Jos sytkän säätö ei auta niin tarkista venttiilit, tuo on kait HCS-motilla?

Äänestä

Mulla oli kanssa samalla koneella. Ei noussu mittari, mitä joskus epämääräisesti poukkoili.

Eli vika oli anturissa. Kuulemma aika yleinen vika. En vaihtanu, eikä haitannu. Jos termari kunnossa, ei hätää.

Äänestä

Vanhemman mallisessa Eskossa termostaatin kotelossa on helmi joka päästää ilman pois kierrosta. Jos helmi karkaa eli katoaa pääsee neste kiertämään termostaatin ohi n. 6mm reijästä, tällöin lämpötila ei nouse tarpeeksi. Helmen paikallaan olon voi kokeilla moottorin ollessa sammuksissa puristelemalla termostaattikotelosta lähtevää isoa vesiletkua ja kuuntelemalla kotelon vierestä pitäisi kuulua vaimeaa 'helinää'. Jos ei kuulu mitää on helmi todennäköisesti kulunut ja hävinnyt nestekiertoon. Uusi kotelo on muistaaksen melko arvokas ja taitaa olla merkkiliikehommia, ellei motonet ole ottanut valikoimiinsa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Fordisti kirjoitti:

Minulla on Ford Escort 1.3 CL bensakoneella ja ongelmana on se,että moottorin lämpötila ei nouse normaaliksi lämpömittarin mukaan.Lämpömittari kohoa jonkin verran,mutta ei mittarin puoleen väliin,johon se normaalisti ajossa on kohonnut.Lisäksi jälkikäyntiä esiintyy silloin tällöin.Olen vaihtanut termostaatin,tulpat on kunnossa ja -johdot,jäähdytysnesteen,sytytys on kohdallaan.Osaisiko joku kertoa,että missä vika,kun moottorin lämpötila ei nouse normaaliin ja jälkikäyntiä esiintyy satunnaisesti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu