HERRAN PYHÄ EHTOOLLINEN ELI ALTTARIN SAKRAMENTTI
Sakari Siltalan alustus luottamushenkilöiden kokouksessa 1.5.2001
"Herramme Jeesus Kristus, sinä yönä, jona hänet kavallettiin, otti leivän, siunasi, mursi ja antoi sen opetuslapsilleen sanoen: Ottakaa ja syökää, tämä on minun ruumiini, joka annetaan teidän puolestanne. Tehkää se minun muistokseni."
"Samoin hän otti maljan, kiitti ja sanoi: Ottakaa ja juokaa tästä, te kaikki. Tämä malja on uusi liitto minun veressäni, joka vuodatetaan teidän puolestanne syntien anteeksiantamiseksi. Niin usein kuin te siitä juotte, tehkää se minun muistokseni."
Evankeliumin kirjoittajien Matteuksen, Markuksen ja Luukkaan sekä apostoli Paavalin mukaan Jeesus itse on näillä sanoilla asettanut ehtoollisen, pyhän aterian, meille nautittavaksi ja uskolla omistettavaksi. Se on leipään ja viiniin sisältyvä Herramme Jeesuksen Kristuksen todellinen ruumis ja veri. Tähän kiirastorstai-illan hetkeen loppuu juutalaisten vanha, Mooseksen pääsiäislammasta, pappeutta, kuninkuutta ja jumalanpalvelusta koskeva säädös ja alkaa uuden testamentin pääsiäinen Kristuksen valtakunnassa. Siinä meitä ei rasiteta monilla asetuksilla kuten Israelin kansaa rasitettiin vanhan testamentin aikana.
Sakari Siltalan alustus luottamushenkilöiden kokouksessa 1.5.2001
"Herramme Jeesus Kristus, sinä yönä, jona hänet kavallettiin, otti leivän, siunasi, mursi ja antoi sen opetuslapsilleen sanoen: Ottakaa ja syökää, tämä on minun ruumiini, joka annetaan teidän puolestanne. Tehkää se minun muistokseni."
"Samoin hän otti maljan, kiitti ja sanoi: Ottakaa ja juokaa tästä, te kaikki. Tämä malja on uusi liitto minun veressäni, joka vuodatetaan teidän puolestanne syntien anteeksiantamiseksi. Niin usein kuin te siitä juotte, tehkää se minun muistokseni."
Evankeliumin kirjoittajien Matteuksen, Markuksen ja Luukkaan sekä apostoli Paavalin mukaan Jeesus itse on näillä sanoilla asettanut ehtoollisen, pyhän aterian, meille nautittavaksi ja uskolla omistettavaksi. Se on leipään ja viiniin sisältyvä Herramme Jeesuksen Kristuksen todellinen ruumis ja veri. Tähän kiirastorstai-illan hetkeen loppuu juutalaisten vanha, Mooseksen pääsiäislammasta, pappeutta, kuninkuutta ja jumalanpalvelusta koskeva säädös ja alkaa uuden testamentin pääsiäinen Kristuksen valtakunnassa. Siinä meitä ei rasiteta monilla asetuksilla kuten Israelin kansaa rasitettiin vanhan testamentin aikana.
Vastaukset 80
Vanhimmat
Lutherin mukaan tämän sakramentin paras kohta onkin juuri Jumalan sana ja asetus. Tämä sakramentti pysyy järkkymättä paikallaan ja voimassaan, vaikka me ihmiset käyttäisimme ja hoitaisimme sitä väärin. Ehtoollinen ei perustu ihmisen pyhyyteen, vaan Jeesuksen omiin sanoihin. Sana, jolla siitä aineeseen yhtyessään on tullut sakramentti ja jolla se on siksi asetettu, ei tule vääräksi henkilön tai epäuskon tähden. Siksi nautimme oikean sakramentin, toisin sanoen Kristuksen ruumiin ja veren, vaikka sen toimittamista hoitaisi tai jakaisi epäuskoinen ihminen, jopa ”heittiö”.
Kun Luther alkaa kertoa meille, mitä ehtoollinen on, hän ottaa meitä ikään kuin kädestä, ohjaa meidät suoraan ehtoollispöytään ja viittaa siihen, mitä Jumala antaa meille siinä. Yksinkertaisesti tämä sakramentti on Jeesuksen omien sanojen mukaisesti Kristuksen todellinen ruumis ja veri. Tätä Raamatun mukaista sanaa puolustaessaan Luther joutui käymään monta kovaa kamppailua sekä reformoitujen että katolisen kirkon oppia vastaan. Edellisten mukaan leipä ja viini vain merkitsevät Jeesuksen ruumista ja verta, koska Jeesus inhimillisen luontonsa puolesta on taivaassa eivätkä hänen ruumiinsa ja verensä näin ollen voi olla ehtoollisessa läsnä. Katolisten mukaan taas papin lausuessa asetussanoja tapahtuu ihme: leivän ja viinin olemus muuttuvat Jeesuksen ruumiin ja veren olemukseksi. Luther piti kiinni Kristuksen sanoista ja totesi: ”Saadaanpa nähdä, ketkä kykenevät Jumalaa mestaroimaan ja hänen puheitaan muuksi muuttamaan!”
Kiitos tyhmelinille avauksesta.
Ne, ketkä kieltävät Herran Pyhän Ehtoollisen, että Jeesus on siinä ruokana ja juomana, heille ei ole siitä mitään hyötyä. He eivät USKO Jeesuksen omia sanoja. "Tämä on minun ruumiini ja vereni" ja ovat siis epäuskoisia.
AIKA USEASTI ONSANOTTU SAMA Muistoateria ettei se vain tulisi siksi .
sillä onn tieten kin sellainenkin arvo mutta sen pitääolla ,Jeesuksen Kristuksen
ruumis ja veri ,,eikä pelkästään muistolstoksi .
Joka on siis Ruumiin ja veren muistoksi. varmaan ymmärrät mitä tarkoitan.
Ehtoollisen lahja
Ehtoollisessa muistamme Jeesuksen ristinkuolemaa. Golgatan ristillä Jumalan ainoa Poika, Jumalan Karitsa, vuodatti verensä ja kuoli koko maailman puolesta. Kristuksen ruumiin ja veren sakramentissa ristillä uhrattu Kristus lahjoittaa itsensä meille. Koska uusi testamentti eli Jeesuksen veri vuodatetaan ehtoollisessa syntien anteeksiantamiseksi, siinä on myös Henki, armo, elämä ja autuus. Hän ikään kuin tahtoisi vakuuttaa: ”Tässä minä lupaan ja määrään sinulle näillä sanoillani kaikkien syntiesi anteeksisaamisen ja iankaikkisen elämän. Jotta et sitä epäilisi, vaan tietäisit sen pitävän sinunkin kohdalla peruuttamattomasti paikkansa, tahdon sen vuoksi mennä kuolemaan ja antaa ruumiini ja vereni merkiksi ja vakuudeksi.” Kaikki tämä on suljettu sanaan. Sana sisällyttää tähän sakramenttiin koko evankeliumin ja koko kolmannen uskonkohdan.
Ehtoollisen lahja, syntien anteeksisaaminen, toteutuu Kristuksen ruumiista ja verta uskossa nauttiville niissä Jeesuksen asetuksen mukaisissa sanoissa, jotka meille sakramentin saadessamme lausutaan: ”sinun puolestasi annettu, sinun puolestasi vuodatettu”. Elämä ja autuus annetaan siellä, missä synti on annettu anteeksi Jeesukseen uskomisen kautta. Uskoessamme nämä sanat ja ottaessamme vastaan leivän ja viinin, nautimme hengellisen aterian, joka uudistaa elämämme. Vapahtajan kärsimyksen osallisuus ja hänen vaivojensa tunteminen koskettaa meitä vaikuttamalla meissä rakkautta Jumalaan ja lähimmäisiimme. Näin ehtoollinen yhdistää meidät Kristukseen ja toisiimme. Se on siis sekä muistoateria että rakkauden ja yhteyden ateria. Mutta ennen kaikkea se on sovintoateria.
Uudestisyntyneinä kristittyinäkin meidän lihassamme ja veressämme asuu syntiturmelus. Lisäksi sielunvihollinen ja maailma kiusaavat ja ahdistavat meitä niin, että usein väsymme, menetämme voimamme ja lankeammekin. Tämän tähden ehtoollisen sakramentti on annettu jokapäiväiseksi ravinnoksi, josta uskomme saa virkistystä ja voimaa taistelemaan näitä kiusauksia vastaan ja voisi jatkuvasti vahvistua. Jos tahdot tietää oletko saanut hyötyä ehtoollisesta, tulee sinun kiinnittää huomiosi siihen, millaiseksi osoittaudut lähimmäistäsi kohtaan. Älä niinkään mieti sitä, kuinka suurta hartautta tunsit nauttiessasi ehtoollista tai kuinka hyvältä sanat sydämessäsi maistuivat, opettaa Martti Luther. Kaikki tämä ei tee tyhjäksi sitä, että tarvittaessa meidän tulee mennä sopimaan lähimmäisemme kanssa ja pyytämään anteeksiantoa Jeesuksen nimeen.
Ehtoollisen oikea käyttäminen
Ehtoollisen voiman ja hyödyn saa jokainen, joka uskoo sen, mistä sanat kertovat ja mitä ne antavat. Syntien anteeksisaamista ei voida vastaanottaa muulla tavalla kuin uskolla. Kristus itse vaatii tällaista uskoa lausuessaan sanat: ”Teidän edestänne annettu” ja ”teidän edestänne vuodatettu”. Joka suostuu kuulemaan nämä sanat ja uskoo ne tosiksi, hän saa, mitä ne lupaavat. Se taas, joka ei usko, ei saa mitään. Aarrearkku on aivan auki. Se on kannettu jokaisen oven eteen ja pantu joka pöytään. Mutta sinun on otettava ehtoollinen vastaan ja uskottava sen olevan varmasti sitä, mistä sanat sinulle puhuvat. Siinä onkin kaikki, mitä kristitty tarvitsee valmistautuakseen ottamaan kelvollisesti vastaan tämän sakramentin, koska Jeesus odottaa meiltä juuri uskoa. Jumalan lasten syyttäjä tekee kaikkensa estääkseen meitä menemästä Herran pöytään syntisinä ja heikkoina uskovina, mutta Jeesuksen kutsu on rohkaiseva: ”Tulkaa minun luokseni, kaikki te työn ja kuormien uuvuttamat. Minä annan teille levon.” Kelvoton ja valmistautumaton on taas se, joka ei tunne vikojaan eikä näitä sanoja usko tai joka epäilee niitä.
Kristus sanoo ehtoollisen nauttimisesta: ”Tehkää se minun muistokseni.” Tämä sana kehottaa jokaista kristittyä nauttimaan sitä jo kuuliaisuudesta Herraamme kohtaan. Alttarin sakramenttia ei ole sidottu määrättyyn ajankohtaan tai määrään, mutta Jeesuksen sana ”niin usein kuin te sen teette” sisältää ajatuksen, että se tapahtuisi usein. Ensimmäiset kristityt viettivät Herran ehtoollista joka sunnuntai tullessaan kirkkoon. Se on annettu meille valtavaksi aarteeksi ja armovälineeksi, johon Kristus kutsuu ja kannustaa kaikkia armoa ja lohdutusta kaipaavia ihmisiä niin usein, kuin tätä lahjaa ikävöimme ja tarvitsemme. Ehtoollinen ei todellakaan ole meidän kelvollisuutemme ja puhtautemme varassa. Päinvastoin tarvitsemme tätä sakramenttia juuri siksi, että olemme epäonnistuneita ja syntisiä ihmisiä. Antakoon Jumala meille armossaan sellaisen mielen, että osaamme arvostaa ja pitää tämänkin Vapahtajamme asettaman sakramentin rakkaana. Käyttäkäämme ahkerasti sen suomaa mahdollisuutta ja siunausta yksityisinä kristittyinä, perhekunnittain sekä koko Kristuksen kirkkona yhdessä uskonystävien kanssa.
Aamen. Kiitos Jeesus, että annoit itsesi syntiuhriksi meille vieraan maan kulkijoille. Kiitos että saamme syntimme anteeksi uskoen sanasi "Sinun puolestasi annettu ja vuodatettu"!
Ei opeta Sakari Siltala raamatun mukaisesti ehtoollisesta! Ehtoollinen on Jeesuksen ristintyön muistoksi vietettävä VAIN uskoville kuuluva yhteys/rakkausateria.
Ehtoollinen ei ole syntien anteeksisaamisen tapa. On vain Jeesuksen veri, joka puhdistaa kaikesta synnistä.
Sanokaapa miksi Jeesus itse nautti ehtoollista? Tarvitsiko Jeesus muka saada syntejä anteeksi? Ei todellakaan.
Ottakaa ja syökää, tämä on minun ruumiini, joka annetaan teidän puolestanne. Tehkää se minun muistokseni."
-SIIS JEESUKSEN RUUMIS ANNETTIIN RISTILLE MEIDÄN PUOLESTAMME
"Samoin hän otti maljan, kiitti ja sanoi: Ottakaa ja juokaa tästä, te kaikki. Tämä malja on uusi liitto minun veressäni, joka vuodatetaan teidän puolestanne syntien anteeksiantamiseksi.
JEESUKSEN VERI VUODATETTIIN RISTILLÄ MEIDÄN PUOLESTAMME
Niin usein kuin te siitä juotte, tehkää se minun muistokseni."
EHTOOLLINEN ON MUISTOATERIA RISTINTYÖSTÄ
Raamattu tunnustaa vain Jeesuksen ristintyön syntien sovitukseksi! Ei ehtoollisen muistoateriaa, eikä kastetta!!!!!
Saahan sitä toki uskoa Jeesuksen ristintyön omien syntiensä sovitukseksi jo ennen ehtoollista, ehtoolliselle mennessä, ehtoollisella ollessa, ehtoolliselta tullessa, kotimatkalla, kaupassa, pankissa, työpaikalla, ihan kaikkialla -ja niin pitääkin uskoa, sillä emme tiedä mikä hetki on viimeisemme.
Mutta se, että kertyneet synnit pyydetään anteeksi ehtoollista nauttimalla on täysin sananvastaista.
Mutta saarelma, mehän saamme uskoa ne sanat JOKA HETKI,
eikä vain ehtoollisella. Synnit ovat anteeksiannetut jo golkatan ristillä. Uskollahan se pidetään omana koko ajan.
Kysymykseni kuuluukin: Koska elämme on jo sovitettu Jeesuksen ristinuhrilla, niin se tarkoittaa, että kaikki olleet, olevat ja tulevatkin synnnit on sovitettu, ja sen merkiksi meille on annettu Pyhän Hengen sinetti. Lähteekö teidän sinettinne sitten irti välillä ja meette ikäänkuin kiinnittämään sitä uudelleen ehtoolliselle???
"Saara"
Ei se voiolla sananvastainen , koska Hän sanoo , niin usein kun te siitä juotte
Tehkää se minun muistoksi , Tässä on huomattava , että Hän ei laoittanut sitä
Määritellessään mitään Ristintyötä , sillä' Kun Hän märitteli Ehtoollisen , hän oli
vielä elävien joukossa , ja silti sanoi Niin usein kunte siitä juotte , tehkää se
minun Muistokseni , Se tarkoittaa vain ja ainoastaan sitä , Että se leipä ja veri
oli Jeesuksen Ruumis ja viini oli veri , Ja niin useati kun te siitä nautitte , tehkää
se minun muistokseni .
Vajaan vuoroauden kuluttua , oli Ristin työ jo mahdollista , mutta ei vielä
Tässä kohtaa jos jossakin pitää ajoitus olla hanskassa tuo kiirastorstain Pääsiäis
lampaan syntri oli toinen asia , Pitkäperjanntain Ristiin naulitsminen, oli sen päivän pää näytös , ja vaikka Hän teki Sielullisen vaelluksen , tai kaksi , ensin
Ryövärin kanssa Paratiisiin , Ja sitten Tuonelaan , pitämään Evankeliumin saarnan VT:n ja kaikkien niiden sitä ennen kuolleitten sieluille jotka Hän
johdatti , Paratiisiin . .
Ja kun Hän sieltä ehtii palaa sille Haudalleen , jonne oli jättänyt Ruumiinsa
Kun palaa Paratiisin käynneiltä' , Enkeli on vierittänyt kiven , naiset on tulossa
haudalle , aika tahtoo tehdä tepposta , tämä salaman muitoinen enkeli tekee
keinotekoisen Maanjäristyksen , että saavat vän aikaa , Naiset piiloutuvat
puutarhan kulmaukseen ,,vatiosotilaat menettävä't tajuntansa , näin pääsee
Jeesus kirkastettuun Ruumiiseensa ,,Maria on jo lähellä .
Mutta Jeesuksella on kirkastettu ruumis , Hän vain sanoo : Mareialle Älä vielä
koske minuun , kun muut naiset tulee Hän on jo valmis , Maria oli ensimmäinen
ihminen joka joka Hänet tunnisti " minun Mestari ja Opettaja .
Jeesus oli Valinnut Marian ensimmäioseksi , Siitä syystä , että Hän oli ajanut
n.viikkoa aiemmin 7 saa ta naa pois hänen ruumiistaan, eikä epäröinut tunnistaa
Mutta ei pienitäkään sellaista tekijää kuin ,naisppeuden harrastajat sanoo.
Eikä voisikaan ,,Yhtään Naispappia ei ole JUMALA määrittänyt Luomisesta
tähän päivään , ei ainuttakaan ,, ne jotka luulee , menedttelevät Maallisen
Lain mukaan (Tasaarvo laki )Joka ei ole edes Hengellinen ..
Höpö höpö kyllä Sakari Siltala on opettanut aivan oikein. Ehtoollisessa saamme myös anteeksi synnit, otapas selvää asiasta ennen kuin kirjoittelet tällaista.
Kopioin omavaltaisesti yllämainitun tekstin, joka on osa Sakarin alustuksesta.
Tilanne on siis se, että jompikumpi nyt puhuu palturia, Saara tai SS.
Erittäin mielenkiintoista nähdä miten Saaran saarnaaja-isä vastaa ja vastaako ollenkaan..
Ulkopuolisille tiedoksi, että SS on edelleen esikoisten johtavia ja rakastetuimpia saarnaajia, huolimatta luterilaisesta opistaan. Eli miten tämä pitäisi nähdä?
tarkenna vielä, kaikki tässä ketjussa ennen 4.5.2013 18:54 lähettämäni tekstinpätkät ovat samaa SS:n alustusta.
Onko kellään antaa Sakari Siltalan puhelinnumeroa mulle? Vois laittaa tuonne s-postiini S24. Voisin soittaa ja kysyä häneltäkin tarkemmin.
Saara, sanoit toisessa ketjussa näin:
"Isäni sanoi, että esikoisten virallinen oppi EI TUE luterilaista kastekäsitystä ja että Pyhä Henki ei ole kirkolla jaettavissa kasteen kautta. Samoin ehtoollisesta oli isäni samaa mieltä kanssani!"
Saara: Odotan mielenkiinnolla mitä isäukkosi tähän sanoo.
Isäni sanoi jo silloin kun soitin, että Jeesus asetti ehtoollisen OMILLEEN muistoateriaksi, eli Jeesuksen ristintyön muistamiseksi, ei syntien anteeksisaamisen ateriaksi. Synnit saa anteeksi uskomalla omalle kohdalleen ristintyön sovituksen.
Tulemme siis siihen tulokseen että ehtoollisesta opetetaan essuissa ainakin kahdella eri tavalla.
Valitettavan totta, että joillakin esikoissaarnaajilla on kristinopin perusasiatkin hukassa. Tämän totesi RB tutkiessaan satoja saarnoja ja joutui pois potkituksi saarnaajan tehtävästä.
Tässähän meillä ei siis ole muuta kuin raamattu mihin voi luottaa. Minä ymmärrän siten ettei ole kuin yksi tapa saada syntinsä anteeksi ja se on uskomalla evankeliumi. Eli uskomalla, että Jeesus sovitti minunkin syntini ristillä ja minä olen tuomioista vapaa.
Jos näin uskoo, en mitenkään ymmärrä mihin tarvitaan kastetta tai ehtoollista antamaan anteeksi jo anteeksi annetut ja sovitetut synnit.
Selittäkää minulle tämä, sillä en löydä raamatusta yhtään kohtaa, jossa opetuslapset olisivat kokoontuneet ehtoolliselle SAADAKSEEN SYNTINSÄ ANTEEKSI. Ymmärrättekö ristiriidan?
Isäsi tarvitsee siinä tapauksessa hieman kertausta katekismuksesta.
Tässä otteita Svebiliuksesta, joka on esikoisten "virallinen" katekismus, jota esikoisten rippikoulussa opetetaan:
"Kaste on toinen Uuden liiton kahdesta sakramentista. Tässä Jumala ottaa ihmisen liittoonsa veden ja sanan kautta, pesee hänet puhtaaksi synnistä ja vakuuttaa häntä armosta ja iankaikkisen elämän perintöoikeudesta."
"Vaikuttaako kaste syntien anteeksisaamiseen? Vaikuttaa. Me puemme kasteessa yllemme Kristuksen, joka peittää kaikki syntimme vanhurskautensa viittaan."
"Herran Ehtoollisessa on kolmenlaista syömistä ja juomista. Ensiksi luonnollista, tavallista syömistä ja juomista, kun leipä ja viini otetaan suuhun, niellään ja sulaa vatsassa. Toiseksi hengellistä syömistä ja juomista uskossa Jumalan armoon ja Jeesuksen Kristuksen ansioon. Kolmanneksi sakramentillista, joka tapahtuu käsittämättömällä ja tutkimattomalla tavalla. Siinä kaikki, niin kelvolliset kuin kelvottomatkin ehtoollisvieraat ottavat suullaan vastaan Kristuksen tosi ruumiin ja veren leivän ja viinin myötä. Juuri tämä syöminen ja juominen tapahtuu Herran Ehtoollisessa."
"Sakramentillinen syöminen ja juominen tapahtuu vain Uuden liiton seurakunnassa, mutta hengellinen on käytössä kaikkina aikoina, sekä Vanhassa että Uudessa liitossa. Sakramentillisesti Ehtoollista vietämme ottamalla suullamme vastaan leivän ja viinin, kun taas hengellisesti syömme ja juomme uskossa niin Ehtoollisen yhteydessä kuin ilman sitä. Sakramentillisesti Ehtoollisen nauttivat niin hurskaat kuin jumalattomatkin, mutta hengellisesti vain hurskaat ja kelvolliset vieraat."
"Ilman uskoa eli hengellistä syömistä ja juomista Ehtoollisessa tapahtuva sakramentillinen syöminen ja juominen ei lainkaan hyödytä, vaan koituu pikemminkin tuomioksi kuin autuudeksi."
"Mikä hyöty meillä on Herran Ehtoollisesta? Siinä uskomme vahvistuu ja vakuuttuu syntien anteeksiantamisesta. Meidät yhdistetään Kristukseen niin, että hän on meissä ja me hänessä. Uskomme ylösnousemisesta iankaikkiseen elämään vahvistuu."
"Mikä hyöty meillä on Herran Ehtoollisesta? Siinä uskomme vahvistuu ja vakuuttuu syntien anteeksiantamisesta. Meidät yhdistetään Kristukseen niin, että hän on meissä ja me hänessä. Uskomme ylösnousemisesta iankaikkiseen elämään vahvistuu." -Svebiliuksesta-
Tämä on ihan raamatun mukaista. Jos sanotaan näin, että uskomme jo tapahtuneeseen sovitukseen vahvistuu.
En minä tuossa tapauksessa pidä ehtoollista paikkana, jossa saa synnit anteeksi. Varsinkin kun ehtoollinen on ateria Jeesuksen omiksi jo ostamilleen.
Minusta menee ristiriitaiseksi ja teko-opiksi jos ei riitä usko ristinsovitukseen vaan se pitää saada vielä kasteessa ja sitten toistuvasti ehtoollisella se sovitus uudelleen ja uudelleen.
Raamattu ei niin opeta.
Lisään vielä, että tuo ehtoollisesta, mutta samoin kuin ehtoollinen asetettiin vain uskoville samoin kuuluu kastekin vain uskoville.
Apostolit kastoivat vain kääntyneet, parannuksen tehneet evankeliumin Jeesuksesta vastaanottaneet.
Ehtoollisesta olen Svebiliuksen ja Saaran kanssa samaa mieltä.
"Meidät yhdistetään Kristukseen niin, että hän on meissä ja me hänessä."-Svebiliuksen katekismus-
Tämä kohta menee taas ristiriitaiseksi: Jos kerran me jo olemme Hänessä ja Hän Pyhän Henkensä kautta meissä, niin miten kaste yhdistäisi JO YHTEENLIITETYT?
Siis en voi kuin ihmetellä näitä kaikenmaailman katekismuksia kun niin suuria ristiriitoja kirjoitetaan ohjeiksi seurakunnalle! -Missä näiden kirjoittajien raamatut ovat oleet?
Siis ei kaste vaan ehtoollinen. -Sori
Jeesuksen antama Pyhän Hengen kaste, eli Pyhän Hengen sinetti on se joka liittää meidät siinä uudestisyntymisessä yhteen. Ei vesikaste ikinä, eikä ehtoollinen.
5 7# on Svebiliuksen ja Saaran kanssa samaa mieltä.
Miten voit olla jos nämä kaksi ovat keskenään eri mieltä?
Saara on oman kertomansa mukaisesti kristinopista täysin hukassa. Hengellisesti sokeaksi tullut. Svebiliuksen taikka minkään muunkaan kristinopi ja kristinuskon tradition mukaista ei hänen viesteistään löydy. Tämä henkilö on aivan väärällä sivulla, meuhkaamassa omaa hengellistä sokeuttaan ja ylpeyttään. Toivotaan että hän saa Jumalalta armo tehdä parannuksen ja palata Jeesuksen ja hänen omiensa joukkoon.
Sitähän me kristityt toivomme kaikkien kohdalle, että antaisivat Jeesuksen pelastaa gitsensä tästä pahasta ja eksyttävästä maailmasta. Vihollisemme on todella ovela
harhauttamaan pois Kristuksesta, uskomaan milloin mihinkin voima- ja valtasuuruuteen omassa itsessään. Valta ja voima viehättää, ristin ja itsensä kieltämisen tie ei houkuttele.
Siunausta sunnuntaiaamuun...
Onneksi Herra on nyt viimeisinä aikoina herättänyt muutamia kristittyjä kertomaan totuutta!
Kun Jumala valitsee...Hän on aina oikeassa...eikä kukaan voi estää totuudenpuhujaa...Jumala, kun avaa oven, sitä ei kukaan voi sulkea!
Sitä paitsi, mitään pelkoa ei kannata tuntea Jumalan lapsen...kun on Pyhällä Hengellä täytetty ja Jeesuksen veren suojassa ja tukeutuu VAIN RAAMATTUUN niin mikä voisi mennä harhaan?
Se, että totuudenpuhuja on nainen tuntuu kuitenkin eräitä suututtavan kovasti!
Jeesus rakastaa naisia, olivathan naiset raamatunaikoina huonommassa asemassa kuin nykyaikana ja uskon, että Hän tahtoo näyttää myös näin, että nainen on yhtä arvokas evankelistana kuin mieskin.
On meillä oikedenmukainen Jumala!
Kyllä Jumala meistä naisista huolen pitää...saarakin on Jumalan silmäterä!
Mitä tulee ristin kieltämiseen sitä ei uudestisyntynyt kristitty milloinkaan voi edes ajatella!
Me rakastamme ristiä vain, ja sen voimassa saamme voittaa!
Kiitos ja ylistys ikuisesti Karitsalle, ihanalle Jeesuksellemme.
Kunnia Isälle ja Pojalle ja Pyhälle Hengelle nyt ja iankaikkisesti.Amen.
Oli kyse Svebiliuksen tekstistä: "Mikä hyöty meillä on Herran Ehtoollisesta? Siinä uskomme vahvistuu ja vakuuttuu syntien anteeksiantamisesta. Meidät yhdistetään Kristukseen niin, että hän on meissä ja me hänessä. Uskomme ylösnousemisesta iankaikkiseen elämään vahvistuu." -Svebiliuksesta-
"Tämä on ihan raamatun mukaista. Jos sanotaan näin, että uskomme jo tapahtuneeseen sovitukseen vahvistuu."
Mennään asia kerrallaan. Meillä kaikilla on varmasti erilaisia mielipiteitä- ja välillä jopa samanlaisia. Tässä kohdassa olen Saaran kanssa samaa mieltä.
Yoivotaan parasta
5.5.2013 03:57
0
Sulje
Saara on oman kertomansa mukaisesti kristinopista täysin hukassa. Hengellisesti sokeaksi tullut.
ONKO TOTUUDEN TUTKAINTA, ELI JEESUSTA VASTAAN TAISTELEMINEN SINUN ELÄMÄNTEHTÄVÄSI?
tyhmelin
4.5.2013 20:13
0
Sulje
Isäsi tarvitsee siinä tapauksessa hieman kertausta katekismuksesta.
TOTUUS ON SE ETTÄ SILTALA TARVITSEE LISÄOPETUSTA RAAMATUSTA JA SAKRAMENTTIEN PERUSTAMISEN PAKANALLISISTA JUURISTA.
Ajatteletko saara, että uskoontulosi jälkeen et enää tarvitse anteeksiantoa, eli et tee syntiä ajatuksin, sanoin etkä töin?
Ethän toki ehtoollisessa saakaan anteeksi mitään, koska et usko.
Monet uskovat kumminkin tuntevat syntejänsä ja tarvitsevat anteeksiantoa jaksaakseen jatkaa matkaansa elämän tiellä. Heille Herran Pyhä Ehtoollinen antaakin uskon vahvistusta ja rauhaa, voimaa kilvoitteluun arkielämässään. Jotta pysyisivät Jeesustiellä ja Jumalan tahdossa.
Jumalan valtakunta on paradoksien valtakunta.
Pienin on suurin, köyhä on rikas, väärä on vanhurskas, syntinen on pyhä jne.
Heikollakin uskolla pelastuu, vahva usko voi olla jopa heräämättömällä ja kääntymättömällä ihmisellä, mutta se ei pelasta.
Heikkokin usko takertuu Jeesukseen ja Jumalan lupauksiin. Hän on luvannut olla heikoissa vahva!
Luitko kun kirjoitin, että elämämme on kokonaan sovitettu ristillä? Siitä merkiksi uskoville on annettu Pyhän Hengen sinetti.
Roomalaiskirje 8
1 Niin ei nyt siis ole mitään kadotustuomiota niille, jotka Kristuksessa Jeesuksessa ovat.
2 Sillä elämän hengen laki Kristuksessa Jeesuksessa on vapauttanut sinut synnin ja kuoleman laista.
3 Sillä mikä laille oli mahdotonta, koska se oli lihan kautta heikoksi tullut, sen Jumala teki, lähettämällä oman Poikansa syntisen lihan kaltaisuudessa ja synnin tähden ja tuomitsemalla synnin lihassa,
4 että lain vanhurskaus täytettäisiin meissä, jotka emme vaella lihan mukaan, vaan Hengen.
5 Sillä niillä, jotka elävät lihan mukaan, on lihan mieli, mutta niillä, jotka elävät Hengen mukaan, on Hengen mieli.
6 Sillä lihan mieli on kuolema, mutta hengen mieli on elämä ja rauha;
7 sentähden että lihan mieli on vihollisuus Jumalaa vastaan, sillä se ei alistu Jumalan lain alle, eikä se voikaan.
8 Jotka lihan vallassa ovat, ne eivät voi olla Jumalalle otolliset.
9 Mutta te ette ole lihan vallassa, vaan Hengen, jos kerran Jumalan Henki teissä asuu. Mutta jolla ei ole Kristuksen Henkeä, se ei ole hänen omansa.
10 Mutta jos Kristus on teissä, niin ruumis tosin on kuollut synnin tähden, mutta henki on elämä vanhurskauden tähden.
11 Jos nyt hänen Henkensä, hänen, joka herätti Jeesuksen kuolleista, asuu teissä, niin hän, joka herätti kuolleista Kristuksen Jeesuksen, on eläväksitekevä myös teidän kuolevaiset ruumiinne Henkensä kautta, joka teissä asuu.
12 Niin me siis, veljet, olemme velassa, mutta emme lihalle, lihan mukaan elääksemme.
13 Sillä jos te lihan mukaan elätte, pitää teidän kuoleman; mutta jos te Hengellä kuoletatte ruumiin teot, niin saatte elää.
14 Sillä kaikki, joita Jumalan Henki kuljettaa, ovat Jumalan lapsia.
15 Sillä te ette ole saaneet orjuuden henkeä ollaksenne jälleen pelossa, vaan te olette saaneet lapseuden hengen, jossa me huudamme: "Abba! Isä!"
16 Henki itse todistaa meidän henkemme kanssa, että me olemme Jumalan lapsia.
29 Sillä ne, jotka hän on edeltätuntenut, hän on myös edeltämäärännyt Poikansa kuvan kaltaisiksi, että hän olisi esikoinen monien veljien joukossa;
30 mutta jotka hän on edeltämäärännyt, ne hän on myös kutsunut; ja jotka hän on kutsunut, ne hän on myös vanhurskauttanut; mutta jotka hän on vanhurskauttanut, ne hän on myös kirkastanut.
31 Mitä me siis tähän sanomme? Jos Jumala on meidän puolellamme, kuka voi olla meitä vastaan?
32 Hän, joka ei säästänyt omaa Poikaansakaan, vaan antoi hänet alttiiksi kaikkien meidän edestämme, kuinka hän ei lahjoittaisi meille kaikkea muutakin hänen kanssansa?
33 Kuka voi syyttää Jumalan valittuja? Jumala on se, joka vanhurskauttaa.
34 Kuka voi tuomita kadotukseen? Kristus Jeesus on se, joka on kuollut, onpa vielä herätettykin, ja hän on Jumalan oikealla puolella, ja hän myös rukoilee meidän edestämme.
35 Kuka voi meidät erottaa Kristuksen rakkaudesta? Tuskako, vai ahdistus, vai vaino, vai nälkä, vai alastomuus, vai vaara, vai miekka?
36 Niinkuin kirjoitettu on: "Sinun tähtesi meitä surmataan kaiken päivää; meitä pidetään teuraslampaina".
37 Mutta näissä kaikissa me saamme jalon voiton hänen kauttansa, joka meitä on rakastanut.
38 Sillä minä olen varma siitä, ettei kuolema eikä elämä, ei enkelit eikä henkivallat, ei nykyiset eikä tulevaiset, ei voimat,
39 ei korkeus eikä syvyys, eikä mikään muu luotu voi meitä erottaa Jumalan rakkaudesta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme.
Kun uskosi heikkenee turvaa sanaan sitäkin tiukemmin!
Ehtoollinen ei ole asetettu synninpäästöateriaksi! Näytä minulle raamatusta kohta, jossa ehtoollista nautitaan syntien anteeksisaamiseksi! -Ei sellaista löydy raamatusta.
"8 12"
Hyvä tutkielma , siinä vain kävi niin että lapinveikot ei vsaanyt mitään taka porttia
ja siksi heistä tuli telottajia , koska oma kunnia otti liikaa ottaluuhun hyvästi .
niitä saarnoja joita hän (RB ) tutki oli hieman yli 600 kpl ... se ei tainnut olla se syy
vaan kunppanit mikkelissä ei voineet hyvin ,tämä on minun miete, jos muistatte
sen Tuttipullo saarnan , ehkä se oli kuitenkin se pää syy.,ja miehistä TL.
Minusta ,Saaran isä on jo kuollut
"SAARA "
MISSÄ ON KIRJOITETTU "ALTTARIN SAKRAMENTTI " .
SE ON LEIPÄÄN JA VIINIIN SISLTYVÄ HERRAMME JEESUKSEN KRISTUKSEN
TODELLINEN RUUMIS JA VERI . HÄN ON SEN ITSE ASETTANUT MEIDÄN ,KRI-
STITTYJEN , SYÖTÄVÄKSI JA JUOTAVAKSI .
PYHÄT EVANKELIUMIN KIRJOITTAJAT ,MATTEUS ,MARKUS , LUUKAS, JA
PYHÄ PAAVALI SANONOVAT NÄIN :
"HERRAMME JEESUS KRISTRUS , SINÄ YÖNÄ , JONA HÄNET KAVALLETTIIN , OTTI LEIVÄN ,KIITTI ,MURSI ,JA ANTOI OPETUSLAPSILLEEN
JA SANOI: OTTAKAA JA SYÖKÄÄ , tÄMÄ ON MINUN RUUMIINI , JOKA TEIDÄN EDESTÄNNE ANNETTAAN . TEHKÄÄ SE MINUN muistokseni .
SAMOIN HÄN OTTI OTTI MYÖS MALJAN ATERIAN JÄLKEEN , KIITTI JA ANTOI OPETUSLAPSILLEEN JA SANOI: OTTATTAKAA JA JUOKAA TGÄSTÄ KAIKKI ; TÄMÄ MALJA ON ON UUSI LIITTO MININUN VERESSÄNI , JOKA TEIDÄN EDESTÄNNE VUODATETAAN SYNTIEN ANTEEKSIANTAMISEKSI .
NIIN USEIN KUN TE SIITTÄ JUOTTE , TEHKÄÄ SE MINUN muistokseni .
mitä tälläinen syöminen ja juominen hyödyttää ?!
SE KÄY ILMI SANOISTA "TEIDÄN EDESTÄNNE ANNETTU JA VUODATETTU SYNTIEN ANTEEKSIANTAMISEKSI ". MEILLE ANNETAAN NÄILLÄ SANOILLA TÄSSÄ SAKRAMENTISSA SYNNIT ANTEEKSI ,ELÄMÄ JA AUTUUS , SILLÄ MISSÄ ON SYNTIEN ANTEEKSIANTO , SIINÄ ON MYÖS ELÄMÄ JA AUTUUS.
mITEN RUUMIILLINENSYÖMINEN JA JOUMINEN VOI SAADA
NÄIN SUURTA AIKAAN ."?
SYÖMINEN JA JUOMINEN EIVÄT SITÄ SAAKAN AIKAAAN , VAAN TÄSSÄOLEVAT SANAT "TEIDÄN EDESTÄNNE ANNETTU JA VUODATETTU SYNTIEN ANTEEKSIANTAMISEKSI.""NÄMÄ OVAT YHDESSÄ JA RUUMIILLISEN SYÖMISEN JA JUOMISEN KANSSA OVAT SAKRAMENTIN
KESKEINEN KOHTA . SE JOKA NÄMÄ SANAT USKOO , OMISTAA SEN MITÄ NE SISÄLTÄVÄT JA LAUSUVAT , NIMITT'ÄIN "SYNTIEN ANTEEKSI ANON-
NON .,.Kuka sitten vastaan ottaa tämä sakramentin kelvollisesti ?
Paastoaminen ja ruumiillinen valmistautuminen ovat kyllä hyvää ulkonaista
kurinalaisuutta , mutta todella , kelvollinen ja hyvin valmistautunut on se, joka
uskoo nämä sanat : "teidän edestänne annettu ja vuodatettu SYNTIEN ANTEE-
KSIANTAMISEKSI ".. KELVOTON JA VALMISTAUTUMATON ON TAAS SE ,
JOKA EI NÄITÄ SANOJA USKO TAI JOKA EPILEE NIITÄ, SILLÄ SANA.
"TEIDÄN EDESTÄNNE " EI VAADI KUIN USKOVAA SYDÄNTÄ..
"SAARA". LUE OLE HYVÄ.
"TYHMELIN "
MITÄ HYÖTYÄ ON ,SVBILUIKSEN KATKISMUKSESTA JOS EI YMMÄRRETÄ-
LUTHERINKAAN , TAI ,,CALVANUN , TAI ZWINGLIN ,,MUITAKIN ON
MUTTA ONKO TIETOA SVEBILUIKSEN SE EI OLE PASLJON KUMMENPI KUIN '
LUTHERIN , JOS SITÄ LUKEE , SAA VARMASTI KAIKEN TIEDON LUTHER OLI
JEESUKSEN ASETTAMA ,USKONPUHDISTAJA JOKA TOIMI AINA OIKEIN ..
MITÄ TULI NOIHIN KAHTEEN MUUHUN , ne oli erittäin heikkoja esityksia eikä
antaneet kenellekään mitään kunnon asiaa , ei Calvanum eikä Zwingli ..
Jos Philip Melanghton ei oli uskonut Lutherin katekismukseen , mutta kun ei hänen tarvinnut , toinen asia oli Ausburgin tunnustus ,,jota M:L::n oli aloittanut
1526 paikkeilla ja Melangthon kirjoitti korjaukset Oikeuden käynnin väliajoilla
1530, ..siisi ollut luonikas jatko uudelle Katekismukselle , mutta martin vanha
oli hyvä , marttio oli kirjoittanut 1529 molemmat , he tuli siihen tulokseen että
ne riittää ..
Miksi ? Siksi että nuoreella seurakunnalla oli paljon muutaikin kirjoitettavaa,.
Vielä yksi peruste , ne oli uudet , noin 1 vuoden vanhat sillähetkellä ,,
Syntien Anteeksi saanti on normaalisti , esim. Ripin takana .. Mutta on
annettu mahdollisuus uskoa ehtoollisessa synnit anteeksi , mitä se edellyttää
se edellyttää Tiettyä kaavaa ehtoollis Jumalanpalveluksessa . Mutta ei
mitään korvakuulolla valittua , tarkoitan että siinä on ehdottomasti , Pappi
ja seurakunnan , aktiivi jäsenet muka useampi .-
"esikoinen esikoisista "
minä , allekirjoitan sun kirjoitukset jos tarvitsee , noin minäkin ajattelen
vistisi joka kohtaa., Jos ei usko Jeesukseen ei voi pelastua , mutta Jeesukseen
uskomalla pelasatuu , Ja Jumala sanoo minä johdan oikealletielle. .
Tosi on. RB osoitti lähes 400 pidetyn saarnan lähdeaineiston pohjalta, että esikoissaarnaajilla ja erityisesti LM:llä oli vuosien saatossa ainakin viisi eri näkemystä uudensyntymisen opista. Tästä emme mihinkään pääse. Itsekin perusesikoisena olen tuota seurannut vuosikymmeniä ja todennut saman. Myös kristillisen kirkon historian tuntemus on yleisesti ottaen heikkoa; samaa tasoa kuin tunnetulla leeviläissaarnaajalla LÄ:ll , joka tosissaan väitti, että Martti Luther on KIRJOITTANUT Uuden Testamentin !!!
On siis jumalatonta väitää ja edes puhua kuinka ehtoollinen olisi minkäänlainen sakramentti jota syömällä ja juomallla ihminen saisi syntejään anteeksi, oppi on pähkähullu eikä sillä ole mitään tekemistä Raamatun opin kanssa.
Ja mitä sillä muka tarkoitetaan että nyt se leivänpala olisi olevinaan Jeesuksen ruumista ja viini hänen vertaan ihan konkreettisesti !
Oppihan on pähkähullu kannibaalinen ihmissyöjärituaali joka kuluu viidakon synkimpiin rituaaleihin.
ELi oppikaa lestadiukset sama mikä haara ja osasto joka sellaista julistaa, opikaa jotain Jeesuksen ja Opetuslasten ja ENsimmäisen ehtooollisen sisällöstä ja herätkää, kat kismukset saatte heittää vesilintua niillä ja oppia lukemaan Raamatusta mitä siellä sanotaan ihan omin silmin.
Synnit saadaan anteeksi tunnistamalla ja tunnustamalla, jolloin tapahtuu se minkä Raamattu lupaakin, eli joka syntinsä tunnusta ja hylkää, sille tapahtuu laupeus. Ja vielä kehoitetaan tunnustamaan toinen toisilleen syntejään, siinä on suuri yhteyden salaisuus siinäkin.
mutta siis, ehtooliselle ei mennä syntjä syömään ja juomaan anteeksi !
Siinä se ongelma onkin, kun nämä eivät lue raamattua vaan katekismuksia ja uskontunnustuksia jotka ovat sanan vastaisia. Niillä sitten yritetään taistella raamatun totuutta vastaan. Ja kun se uskoteltu "uudestisyntyminen" on vauvana kasteessa muka tapahtunut, niin eipä heille kelpaa anoa armoa saada syntyä oikeasti sanasta ja Hengestä, niin että totuuden ja valheen erottajaksi tulisi itse Pyhä Henki.
Shalom...
Jatkakaamme siis esirukousta ja rukoilkaamme Hengessä ja totuudessa niin kuin olemme saaneet rukoillakin, että Herra Jeesus Kristus armossaan ja tahtonsa jälkeen herättäisi sieluja koko Suomen Siionissa ymmärtämään kuinka lähellä Hänen tulemuksensa on!
Tapahtukoon Jumalan tahto niin maan päällä kuin taivaassa. Amen.
Jaa, minä kun ole aina ymmärtänyt syntien anteeksi saamisen armosta uskolla omistetuksi. Ei syntiensä tunnustaminen ketään pelasta.
" Jos me tunnustamme syntimme, on hän uskollinen ja vanhurskas, niin että hän antaa meille synnit anteeksi ja puhdistaa meidät kaikesta vääryydestä."
"Jos sanomme, että meillä on yhteys hänen kanssaan, mutta vaellamme pimeydessä, niin me valhettelemme emmekä tee totuutta.
7 Mutta jos me valkeudessa vaellamme, niinkuin hän on valkeudessa, niin meillä on yhteys keskenämme, ja Jeesuksen Kristuksen, hänen Poikansa, veri puhdistaa meidät kaikesta synnistä. "
Ihminen joka ei tunnusta syntejään ei tunne syntejään, eikä sentähden tarvitse myöskään armoa.
Meillä on Raamattu täynnä tekstiä ja esikuvia siitä kuinka Jumalan armo kohtaa ihmisen. Omantunnon herättyä JUmalan sanan kautta, synnistä tulee vaiva syntiselle.
Tämä vaiva pakottaa tunnustamaan vaivan syyn ja pyytämään parantumista Jeesuksen nimessä ja veressä. Jumalan armoon johtavaa tilaa edeltää aina syntien tiedostaminen, joka saa aikaan hirvittävän tuskan (pelko syyllisyys häpeä) sisimmässä. Tilasta vapaudutaan syntien tunnustamisella ja armon pyytämisellä Jeesuksen sovitustyön perusteella. Armahdus otetaan vastaan sydämen uskolla.
Ihminen haluaa pakonomaisesti säilyttää ylpeytensä, jota me uskovat kutsumme omaksi kunniaksi, tai vääräksi kunniaksi. Kun synnit mätänevät omalla tunnolla tunnustamatta ja ilman Jeesuksen veren pesoa, niiden suojaksi syntyy kuollut usko ja väärä jumalisuus. Nämä henkilöt erottatuvat seurakunnasta ja alkavat julistaa omaa pelastusoppiaan, joka perustuu heidän mielikuvituksensa ja toiveajattelunsa. tuotteisiin. Häepä estää tulemasta valoon, siksi he kiletävät ja salaavat syntinsä ja alkavat leikkimään muiden ihmisten edessä armahdettua. Tulos on täältäkin luettavissa, aivan päivittäin.
Kuinkas sinä nyt puhut pelastumisesta raamatun mukaisesti ja kuitenkin väität kivenkovaan vauvan uudestisyntyvän kasteessa?
Kukahan tässä oikein onkaan opillisesti ristiriitainen?????
Kekkulat tiedetään, mitä teet, jos muistatkin jälkeenpäin jonkin pahan teon, jota et ole tiedostanut? En voi omalle kohdalleni sanoa muistavani kaikkia syntejäni, eikä se ole minusta pääasia, vaan se, että uskomme Jeesuksen sovitustyön syntiemme anteeksi saamiseksi omalle kohdallemme armosta annetuksi.
Ilman mitää suoritusta. Jos me voisimme tehdä mitään sovituksemme eteen, ei olisi kyse armosta, vaan loppuosan suorituksesta. Kymmenen tuhannen leiviskän velka on joko tai tyyppinen. Joko uskot koko velan armosta anteeksi, tai sitten et.
Ei voi olla kyse meidän pyytämisestä, kun puhutaan syntien anteeksi saamisesta, koska emme voi millään muistaa, emmekä tajuta kaikkea pahaa, mitä olemme tehneet, emmekä kaikkea sitä hyvää, mitä emme tehneet. Minun ainakin on vain uskottava kaikki anteeksi annetuksi armosta.
Siis kysymyshän onkin syntisyytensä tunnustamisesta Jumalalle. Eihän kukaan, joka pyytää armoa voi olla samalla omasta mielestään viaton. Ihan oikein ymmärrät!
Kekkulat tosiaan tiedetään, nimimerkki 5 7#
Jos autuus on rakennettu muistin varaan, tekojen varaan ja tekemättä jättämisten varaan, niin eihän se perille vie. Jeesus vie perille, siksi me kristityt julistamme, tee parannus, ja usko evankeliumi.
Tunnustaa synti, on suomeksi "olla yhtä mieltä Jumalan kanssa". Syntinen siis tunnustaa syntinsä.
Mark. 10:47-52 Ja kun hän kuuli, että se oli Jeesus Nasaretilainen, rupesi hän huutamaan ja sanomaan: "Jeesus, Daavidin poika, armahda minua."
Ja monet nuhtelivat häntä saadakseen hänet vaikenemaan. Mutta hän huusi vielä enemmän: "Daavidin poika, armahda minua."
Silloin Jeesus seisahtui ja sanoi: "Kutsukaa hänet tänne." Ja he kutsuivat sokean, sanoen hänelle: ...
***) ... "Ole turvallisella mielellä, nouse; hän kutsuu sinua."
Niin hän heitti vaippansa päältään, kavahti seisomaan ja tuli Jeesuksen tykö.
Ja Jeesus puhutteli häntä sanoen: "Mitä tahdot, että minä sinulle tekisin?"
Niin sokea sanoi hänelle: "Rabbuuni, että saisin näköni jälleen."
***) Niin Jeesus sanoi hänelle: "Mene, sinun uskosi on sinut pelastanut."
Ja kohta hän sai näkönsä ja seurasi häntä tiellä.
Tää on tuttua meille O Sja E H paukutti katekismusta pöytään ja huusi. Ellette tätä usko ni ette usko mittään sekaisin olivat kuin vaaarin seinäkellot
" 5 7# "
Niin . Niin se pitäsikin olla , mutta sain vihjeen , Kun Jeesus oli Ristillä Hän
Suoritti kaikkien synnit Alusta Loppuun , Niin se vihje tuli. siihen KOHTAAN .
ETTÄ mistä Hän tietää , minun Syntini , jollen ano niitä Anteeksi niin kuin
meille on opetettu , nöyrästi . Vain sellainen sydän saa synnit armosta van-
teeksi , siis Sytiensä tunnustaminen pelastaa , koska tunnustus on osoite
missä sminä sitten olenkin . Katekismuksiata M.Luther : on ainoa oikea. .
Matt. 26:26. Ja heidän syödessään Jeesus otti leivän, siunasi ,mursi ja antoi opetuslapsilleen ja sanoi: "Ottakaa ja syökää ; tämä on minun ruumiini. ".
27. Ja Hän otti Maljan , kiitti ja antoi heille ja sanoi: "Juokaa tästä te kaikki . ;
28. sillä tämä on minun vereni , Liitton veri , joka monen edsestä vuodatetaan
.... syntien anteeksiantamiseksi .
Ja ne muut asiat on LUTHER: vahvistanut ..Hän on ollut Jeesuksen määrämä
Uskonpuhdistaja , ja hänellä oli n.12 apulaista, tähän voin palata joskus .
Niin tekivät ..
"oppitunti 2 "
Sinä et tiedä , mitään kristillisyydestä , vaikka lukisit oppitunnin 1 3 4 5.
peräkkäi , rinnakkain tai miten vain , ennen kuin aloita ymmärtämisen sen
kautta mitä Jumala on Jeesuksen kanssa koettanut sulle opettaa ..
" Herramme Jeesus Kristus , sinä yönä , jona hänet kavallettiin , otti leivän , kiitti, mursi ja antoi opetuslapsilleen ja sanoi: Ottakaa ja syökää , tämä on minun Ruu-
miini , joka teidän edestänne annetaan . Tehkää se minun muistokseni .
Ei se ole ollenkaan jumalatonta , siis miksi Ehtoollinen olisi Sakramentti ,se on
Sakramentti SE NIMITÄIN SANOTAAN KRISTILLISEKSI ATERIASAKRAMENTIKSI
JONKA JEESUS ASETTI ,VIIMEISENÄ ILTANA ( KIIRASTORSTAI ILTANA )josta
kerrotaan Kolmen ensimmäisen ,Evankeliumin mukaan tämä tapahtui juutalaisen Pääsiäisjuhlan aterialla . Johannes sanoo että jo edellisenä iltana .
Asetus kertomukset Mark. 14:17-25 ja Matt, 26:26-29 , 1Kor. 11:23-25.;Luuk 24.:14-23.korostavat ylläpitävät kolmea ajatusta .
1. Muistoateriana Ehtollista julistaa Jeesuksen Urhrikuolemaa ja lupaa syntien ...anteeksisaamiseen .
2. Sedurakunnan yhteisen ateriana. jokainen Ehtoollinen vahvistaa sen uuden liiton , Jonka Jumala on tehnyt kanssansaa , seurakunnan kanssa Ehtoollisen välittämä yhteys Kristukseen luo uo myäs keskinäisen yhteyden .
3. Tulevaa Messiaanista ateriajuhlaa edeltävänä' ehtoollinen antaa esimakua Tasivaallisesta Ehtoollisesta .ja on sen vuoksi Juhlariemun ja Kiitoksen ateria
(Ekharistia) Lisäksi Paavali on 1Kor. 10:16-17. kosrostanut sitä että Ehtoollisella seurakunta muodostuu Kristuksen Ruumiiksi Johannes on taasliittänyt ehtoollisen nja Jeesuksen Ihmiseksi tulemisen toisiinsa (Joh. 6:42-58. )
Alkukirkoisa ehtoollista eli Herran ateriaa vietettiin kodeisa jopa päivittäin ,Apt. 2:38
Mutta varrsin pian se tuli tavaksi että se on sunnuntai vietettävän Jumalan palveluksenn keskeiseksi osaksi . Ensi aikoina ehtoollisnen liitettiin toisiinsa yhteisen Rakkauden ateria eli Akapeen ja sanan ja Rukouksien jumalan palveluksien , sittemmin akapeeta alettiin viettää erikseen .
Johanneksen EhtoollisTEOLOGIAN KEHITTIVÄT eDELLEEN pIISPA ANTIOKIAS-SA IGNATIUS JA JUSTINUS MARTTYYRI Mielenkiinnon keskittymistä ehtoollis
aineisiin Johti läpi kirkon historian jatkuneeseen keskusteluun ..
jatkan .
"teu"
MIKÄ ON ALTTARIN SAKRAMENTTI. ? ,, Se on Leipään ja Viinniin sisältyvä.
Herramme Jeesuksen Kristusen todellinen Ruumis ja veri , Hän on sen itse
asettanut meidän , kristittyjen , syötäväksi ja juotavaksi .
" Teu ".
nyt palaan siihen asiaan , kun Jeesus otti maljan Siunasi ja kiitti ja sanoi
Ottakaa ja juokaa tästä kaikki Mistä oli kysmys , Siitä se yksi oli mukana
siis se joka kavalsihänet . Ja hänkin otti , mitä tapahtui . Hän sai tuomion
Ottaessaan maljasta , hän otti kuolemakseen .. eli Iskariot otti Tuomioksseen
Vaikka minä olenkin kohta myöntämässä, että Iskariot kuoli 10-11 h ennen kuin
Jeesus , ja se tarkoittaa Vanhan kavan mukaan sitä että sielu meni tuonelaan
Ja Kun Jeeksen sielu tuli Tiuonelaan ,ja saarnasi Evankeelisen Saarnan sekä
tiedusteli halukkaan Lätijät Paratiisiin ..
Niin ei kukaan ole vielä sanonut etteikö halukkaiden joukossa ollut Iskariot ,
se olisi ollut täysin mahdollista , Mutta kun hänsaa vietyä sielut Paratiisiin
ei tarvinnut enää Ryövärin olla yksin se on varmmaa ja kun hän sonnusti
itsensä Haudalleen , ja kun ehti sinne , siellä oli SALAMAN NÄKÖINEN enkeli
niin siitä olenkin jo kertonut ..
Kyllä omavanhurskaus täällä kukoistaa,Pyhiä tekstejä ja kirjoja revitään ja riepotellaan kynsin ja hampain.Todistellaan sitä sun tätä,usko mukamas oikeuttaa vaahtoomiseen.Uskossanne olette sokeat,kuurot ja vailla omaa mieltä.Irtopojuja ei heru.
Niinpä niin, ja sitten jää jälelle ainoastaan vahva opiskelu kuinka hevonen valjastetaan kasvotusten kuskin kanssa, ja hevosenkin pitää oppia takapuoli edellä toimitamaan hevosen työt ja samalla katsomaan isäntää silmiin ja oppia huulilta lukua milloin mennään mihinkin.
tällaista on kun hylätään SAnan terve ja kirkas linja ja tukeudutaan taruihin.
Kaikki synnit on tehty Jumalaa vastaan. Eevan ja Aadamin lankeemuksesta rangaistuksena seuraava geenimutaatio, poistuu vasta kuolemassa. Mutta kun ihminen on uskon ja kasteen kautta puettuna Kristuksen vanhurskauteen hän
pelastuu.
Hän ei pelastu sen vuoksi mitä hän on tehnyt, taikka jättänyt tekemättä.
Hän pelastuu siksi että hänet on Pyhässä kasteessa USKON KAUTTA
tapettu piois perisynnin aiheuttamasta ikuisesta kuolemasta ja upotettu
Jeesukseen Kristukseen. Ilman uskoa Kristukseen ei kukaan pelastu.
Kol. 1:19-20 Sillä Jumala näki hyväksi, että kaikki täyteys hänessä asuisi ja että hän, tehden rauhan hänen ristinsä veren kautta, hänen kauttaan sovittaisi itsensä kanssa kaikki, hänen kauttaan kaikki sekä maan päällä että taivaissa.
Kol. 1:21-23 Teidätkin, jotka ennen olitte vieraantuneet ja mieleltänne hänen vihamiehiänsä pahoissa teoissanne, hän nyt on sovittanut Poikansa lihan ruumiissa kuoleman kautta, asettaakseen teidät pyhinä ja nuhteettomina ja moitteettomina eteensä, ...
***) jos te vain pysytte uskossa, siihen perustuneina ja siinä lujina, horjahtamatta pois sen evankeliumin toivosta, jonka olette kuulleet, jota on julistettu kaikessa luomakunnassa taivaan alla ja jonka palvelijaksi minä, Paavali, olen tullut.
___________
Kol. 1:24-27 Nyt minä iloitsen kärsiessäni teidän tähtenne, ja mikä vielä puuttuu Kristuksen ahdistuksista, sen minä täytän lihassani hänen ruumiinsa hyväksi, ...
***) ... joka on seurakunta, jonka palvelijaksi minä olen tullut Jumalan armotalouden mukaan, joka minulle on annettu teitä varten, täydellisesti julistaakseni Jumalan sanan, sen salaisuuden, joka on ollut kätkettynä ikuisista ajoista ja polvesta polveen, mutta joka nyt on ilmoitettu hänen pyhillensä, joille Jumala tahtoi tehdä tiettäväksi, kuinka suuri pakanain keskuudessa on tämän salaisuuden kirkkaus: Kristus teissä, kirkkauden toivo.
***) Kol. 1:28 Ja häntä me julistamme, neuvoen jokaista ihmistä ja opettaen jokaista ihmistä kaikella viisaudella, asettaaksemme esiin jokaisen ihmisen täydellisenä Kristuksessa.
Ja taas tulee sellaista mistä Raamattu ei puhu mitään !
Mikään kaste ei tapa mitään peristyntiä, eikä mitään perittyä syntiä ole olemassakaan.
On vain ja ainoastaan jokaisen omat tekosynnit jotka sovittamattomina ovat väliseinä ihmisenja JUmalan välissä ja siinä tilassa kun mennään ajasta ikuisuuteen ollaan Jumalan armon ulkopuolella.
Näihin tekosynteihin auttaa vain USKO Jeesukseen Kristukseen ja uudestisyntymä Hänen Hengestään.
Muistoateria - muistutusateria?
Jumalanpalvelukseen osallistumisen yhteydessä ennen ehtoolliselle menoa tapahtuu seurakunnan yhteinen synnintunnustus, siis JULKINEN synnintunnustus, ja pappi saarnaa Jeesuksen valtuuttamana nämä synnit joita kirkkovieraat tuntevat kantavansa tunnoillaan anteeksi ISÄN, POJAN ja PYHÄN HENGEN nimessä. Tämä anteeksiantamisen saarna on tosiasiassa muistutus siitä että nämä synnit on jo annettu anteeksi. Emmehän saa niitä anteeksi tunnustamalla vaan ME SAIMME NE JO ETUKÄTEEN ANTEEKSI sinä hetkenä kun Jeesus huusi ristillä että SE ON TÄYTETTY. Sinä hetkenä me jo pelastuimme. On siis kysymys synnin tunnustamisesta, ihan samalla tavalla kuin esikoisilla seuroissakin, se vain tapahtuu vähän eri tavalla, yhteisesti ja julkisesti. Tähän anteeksiantoon kristityillä on oikeus kasteen liiton perusteella. Siten me myös ehtoollisella julistamme Hänen kuolemaansa, sitä että KAIKKI ON JO TÄYTETTY, anteeksi annettu, nekin jotka sillä hetkellä itsekutakin painaa.
Siitä huolimatta , muistoateria on muistoateria Eikä saitä suoriteta pelkästään
muistroaterian nimissä , vaan Jeesaus sanoi Niin usein kuinte haluatte TÄSTÄ
nauttia Tehkää se minun muistoseni , Tästa sakramentistä voi nauttia sellainen
Ihminen joka ottaa Ehtoollisen oikein , kuka se on , se on ihminen joka uskoo
ne sanat , SINUN EDDESTÄSI ANNETTU ja SINUN EDESTÄSI VUODATETTU,
OLIKO liian vaikeaa , ei varman ..
Muistoaterialla muistamme, että syömme Kristuksen todellisen ruumiin ja todellisen veren.
Evankeliumin sanomaa sovituksesta Raamatussakin sanotaan Jumalan armon evankeliumiksi (Ap. t. 20:24) ja rauhan evankeliumiksi (Ef. 6:15) ja sen julistajia suloisiksi lähettiläiksi, jotka julistavat rauhaa ja hyvää sanomaa (Room. 10:15). Sana ‘armo’ merkitsee tässä Jumalan armollista mielenlaatua Kristuksen tähden ja siihen sisältyvät syntien anteeksiantamus, vanhurskautus ja synneistäpäästö. Sana ‘rauha’ taas ilmaisee tässä objektiivista rauhaa, jonka Jumala on Kristuksen kautta tehnyt maailman kanssa ja jota hän evankeliumin kautta tekee maailmalle tiettäväksi tapahtuneena tosiasiana.
Armon evankeliumiin kuuluvat myös kaste ja Ehtoollinen välineinä, joiden kautta Kristuksen sovitustyön ansiosta olemassaoleva syntien anteeksiantamus eli vanhurskautus tarjotaan.
Armonvälineillä on Raamatun mukaan kahdenlainen voima:
1. tarjoava eli antava voima,
2. siihen perustuva vaikuttava voima.
TARJOAVA VOIMA on sitä, että ne tarjoavat ihmisille Kristuksen sovitusteon ansiosta olemassa olevaa syntien anteeksiantamusta, siis armoa, mikä merkitsee Jumalan armollista mielenlaatua.
VAIKUTTAVA VOIMA on sitä, että Jumala näiden välineiden kautta, koska ne lupaavat syntien anteeksiantamuksen, aikaansaa myös uskon tarjottuun syntien anteeksiantamukseen ja vahvistaa uskoa, missä se jo on käsillä.
Luulisi, etteivät ihmiset väittäisi Jumalan itsensä säätämiä armonvälineitä vastaan. Niin ei kuitenkaan suinkaan ole laita. Samoin kuin inhimillinen JÄRKI on leimannut Jumalan menetelmän maailman sovittamiseksi sekä Jumalan että ihmisen arvolle sopimattomaksi, samoin se on esittänyt vastaväitteitä myös Jumalan säätämiä armonvälineitä vastaan.
Armonvälineiden hylkääminen ja jokainen muutos Jumalan säätämiin armonvälineisiin loukkaa kristinopin keskeisintä uskonkohtaa, oppia vanhurskautuksesta uskon kautta ilman lain tekoja.
Jos armonvälineet hylätään tai niihin tehdään muutoksia, tulee pelastuksen saavuttaminen AINA riippuvaksi ihmisteoista eikä Kristuksen sijaishyvityksestä.
Niin miksiköhän Apostolit eivät puhu sanaakaan armonvälineistä ?
Harmi etteivät päässeet lukemaan tyhmiksen opetusta.
"ihme ja kumma"
LLL. sanoo että opetuslapset olivat ,vielä Kiirastostaina kuollenuskon tunnustajia
ja osa oli vielä Kun Jeesus oli Noussut kuolleista , Siis he ei vielä voineet ymmärtää
ARMOA , pitääkö asiasta parrenmmin kirjoittaa,,
"teu"
Ehkä pitää , Kiirastorstai oli vuonna oo30. Paavali sai Näkynsä n. oo32. D.porteilla
Häneltä kului n. 3v. Ennenkuin hän sai jotain aikaiseksi ei ollut halusta puute vaan
Hänen ja Kuulijoiden ymmärryksetä , Ei kulunut kuin 2kk. kun hänen oli lähdettävä
Damaskuksesta ,,hän meni Antokiaan , ja teki siltä Arabiaan lähetyksiä , joku tutkija on jälkeen sanonut , että hän ei paljon saanut aikaiseksi ..
Kun hän matkusti oo35. Jerusalemiin .. on siitä kirrjoitettu Apt. 9:26-30. Myöhemmin
hän kirjoitti paljonkin Armosta ,ja Armolahjat hän kirjoittaa nämä 1Kor. 12:4-31. on moninaiset , mutta henki on sama , ja seurakunta virat on moninaiset mutta HERRA on sama . ja voimavaikuukset ovat moninaiset mutta JUMALA , joka kaikki kaikissa vaikuttaa , on sama . Mutta kullekin annetaan Hengen ilmoitus yhteiseksi hyödyksi. Niinpä saa Hengen kautta toinen viisauden sanat , toinen tiedon sanat , Saman hengen vaikutuksesta.. Toinen saa uskon samassa Hengessä , toinen taasterveeksitekemisen Lahjat siinä yhdessä Hengessa. .
12:10. Toinen lahjka tehdään voimallisia tekoja: Toinen Profetoimisen Lahjan n, Toinen lahja arvostella henkia ; toinen eri kielillä puhumisen lahjan , toinen taas lahjan selittää kieliä . Mutta kaiken tämän vaikuttaa yksi ja msama Henki , jakaen
kullekkin erikseen nniinkuin tahtoo .
12:12. sillä niinkuin Ruumis on yksi ja siinä' on monta jäsentä , mutta kaikki ruumiin jäsenet , vaikka niitä on monta , ovat yksi Ruumis , niin on Kristuskin .
Sillä me olemme kaikki yhdessä Hengessä Kastetut yhdeksi Ruumiiksi , olimmepa Juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita , ja kaikki olemme saaneet juoda samaa Henkeä.
14. Sillä eihän Ruumis ole yksi jäsen , vaan niitä on siinä monta ..
Siitä ei ole kyse , Jeesuis asetti Ehtoollisen Opetuslapsilleen
koska se seurakunta oli sillä hetkellä se 12 1. muita ei ollut vielä
siksi tämä tuntuu pieneltä , mutta kaikki muut oli jotain muiuta
esimerkiksi Fariseksia , kirjanoppineita , Saduccekset ,yms.
mieti tältä pohjalta .
Olihan niitä opetuslapsia jo paljon. Raamatussahan ei ole kirjallisessa muodossa kuin pieniä näytteitä opetuslasten elämästä.
Luuk. 10:17 Niin ne seitsemänkymmentä palasivat iloiten ja sanoivat: "Herra, riivaajatkin ovat meille alamaiset sinun nimesi tähden."
Luuk. 10:18 Silloin hän sanoi heille: "Minä näin saatanan lankeavan taivaasta niinkuin salaman.
Luuk. 10:19 Katso, minä olen antanut teille vallan tallata käärmeitä ja skorpioneja ja kaikkea vihollisen voimaa, eikä mikään ole teitä vahingoittava.
Luuk. 10:20 Älkää kuitenkaan siitä iloitko, että henget ovat teille alamaiset, vaan iloitkaa siitä, että teidän nimenne ovat kirjoitettuina taivaissa."
Harvalla on tiedossaan sekään että Pääsiäisjuhlille jossa Jeesus surmattiin kokoontui jo tuollin 2,3-2,7 miljoonaa juutalaista eri maista ja kansoista.
"ei ei teu"
Tiedän kyllä nuo . Mutta silloin olitoinen aika elikkä Jeesus olivasta menossa ,
Ristin Kuolemaam, Ja Hän toi selvästi näkyviin sen että Minä olen teidän kanssa
tahtonut niin mielilellään nauttia tämän aterian . nimittäin kun Jeesus kävi läpi
ne seeuraavat seikat kuten Ristinkuoleman , sekä vei Ryövärin paratiisiin ,sekä
piti Evanheliumin saarnasn tuonelassa , ja toi sieltä sielut parsatiisiin , tuli
kiirfeesti haudalle . tapahtui ylösnousemu jonka todisti sinä päivän Yli 500 veljeä'
naiset hauidalla , miehet emmauksen tillöä , ja 11 opetuslasta yläsalissa , perusti
seurakunnan , ja oli vielä 40 paivaa maan päällä ja kun oli kulunut 50 päivää
pääsi nuokin 70 osallistumaan ja ne toise 70, . mutta se on oma tarinansa ..
'
Molemmat sakramentit ovat parannusta ja anteeksiantamusta ,kaikille niille,jotka ovat Jumalan suuresta armosta saaneet kääntymisen armon väärältä kadotuksen tieltä Jumalan asettamalle kaidalle tielle.
Jumalan lapsi,jolle on matkan alkaessa todistettu kaikki synnit anteeksi,nekin joita ei ole osannut edes katua,kuten perisynti,josta kaikki synti kumpuaa.
Ehtoollispöydässä saamme konkreettisella tavalla tuntea ja kokea sen valtavan suuren työn jonka Jeesus on ristillä tehnyt ja sovittanut minun suurten syntien edestä ja ottaa vastaan syntien anteeksiantamus,joka asetussanoissa luvataan.
Ainoastaan kääntymättömät eivät syntejään saa ehtoollisessa anteeksi,sen paremmin,kuin evankeliumin julistuksessakaan,vaikka sen julistaisi saarnaaja kättenpäällepanemisen kautta.
Usko,jonka Jumala on meille lahjoittanut, kulkee kuitenkin kaiken edellä, ilman sitä ei tapahdu mitään ennen eikä jälkeen ehtoollisen.
Jeesus on asettanut ehtoollisen juuri sitä varten,että muistelisimme sitä Hänen työtänsä ristillä ja ylösnousemistansa taivaaseen,jonnne meidätkin samalla tavalla kutsutaan.
Vai oli niitä , oliko niillä minkälainen kaste jo silloiun kun Jeesus järjesti
Sen Pääsiäsaterian , jonka aikana Hän Asetti Ehtoollisen vain Opetuslasten
kanssa ,, jos muistatte se Mooseksen aikainen areria oli tärkeä senkin
tähden että siinä oli syödä se kaikki sinä yönä .
'
Jos sen Kiirastorstain aterialle olisi tullut 70 jokin epämäärinen lisä niin
kuinka olisi mennyt niiden 70 opetuslasten perheiden Pääsiäisyön atetia
Liian monta riski tekijää , pitää ottaaa huomioon muitakin asioita .
Jerusalemin temppeli oli kooltaan vain 1/3 osaa Lahden Rukous huoneesta
tosin siellä ei ollut penkkeja yleisölle , siten voidaan laskea n.6000 vierasta seisimaan ,se tekisi 8 Täytöä ja tyhjäystä' päivässä Pisin tunnettu Juhla -
aika oli 6vrk. silloin voi ehtiä 48000 as. käydä juhlassa , kun aamu 6 tulee
valoisaa ja illalla 18:00 tulee pimeää ne hetket on kuin veitsellä leikattu.
Kiirettä pitää . 6X48000 = 290'000.as.mitähän ne loput 2'000'000 sitten teki.
Ette ole vastannut Päsiäs juhlien suureen väkimäärään, tekemään vaikutukseen . .
vähän helpotetaan ,Ne kaikki Synsgoogat tarjosi tietenkin Apuaan . mutta ne oli
vain n.100-200 as. kokoisia .tietenkin jos niistyä kymmeniä voi apua olla. vähän..
"mariia 2"
Olen aika paljon samaa mieltä ,,Teen Kysymyksen . Mitä on Usko,, ?
Uskonnollisessa kielenkäytössä ihmisen asennoitumista Jumaluuteen
tai uskonnolliseen pelastusoppiin , koskeva käsite..
Uskoa voidaan Jossakin mielessä havaita kaikkien tunnettujen , uskontojen
piirissä . kristinuskossa USKO on ihmisen perus suhde JUMALAAN .
Uskon sisältönä on JUMALAN ja Hänen työnsä . Ja usko syntyy ja elää vain JUMALAN Vikutuksessa kristillisessä Uskossa on samalla Kristus keskeinen .
Usko perustuu ratkaisevasti JUMALAN Jeesuksessa Kristuksessa antamaan ilmoitukseen ja on jättä'ytymistä Kristuksessa sovitun JUMALAN varaan ..
USKO laajasti ymmärtäen on kristillisen Elämän koko rikkauden piiriinsä
sulkeva , kokonaiskäsite . .
Joku ilmoitti . Ett'ä siellä oli niin paljon pääsiäis vieraitra , 2.3 -2,7 miljoonaa
Kysymys kuuluu mitä mitä ne 2.000'000 as. teki kun kun juhliin mahtui n.300
tuhatta as. ..
USKOON sisätyy siten kaikki se, Mikä kuuluu elävään JUMALSUHTEESEEN VT.
Usko ilmenee luottamuksena Jumalaan Lupauksiin , kuuliaisuuteen , ja pelkona Rikkomukset RaNGAISTAISIIN jumalan KIIVAUTTA kohtan , esikuvallisena esitetään
Aabrahamin uskoa Klassisena , Profeetta on JESAJA , jolle Usko merkitsee Ehdotonta Luottamusta JUMALAAN vastakohtana aineellisiin voima tekijöihin ja
Polittisaiin laskelmiin Turvautumiselle ,( Jes. 7:9. ja 26:16.
Juutalaisen lakihurskauden piirissä Usko oli Ratkaisevasti Uskoon
a Lakiin (Tooraan ) . ja sen määräyksien tunnollsista noudattamista ..
UT: n Usko saa juutalaisuuden Lakihurskauteen verrattuina Ratkaisevasti uuden
sisällön Usko merkitsee nyt Jeesus on tie ,joka häneen uskoo se pelastuu..
" Teu, "
tiukennettu Temppelin täyttö ja Tyhjäys =8 x 6000= 48'000 as /pv. ja 6 x on n.290'000
koko juhla , minua on arveluttanut mitä loput teki niitähän oli yli 2 miljoonaa vielä että
luku täyttyisi jonka joku antoi ,, Sie´llä oli tapana jakaa kävijöitä niiden Temppelii
juhlien jälkeen ,,joita oli 3 Juhlaa / vuosi silti tulee miltei 800'000 as /kerta . Jospa
oletamme että heillä jalka laput ja ensimmöäiset saapuu 4:oo ja ahtaamme vielä ,1000as enemmän / kerta toiset voi kuunnella käytävissä ja ovi aukoissa
saatiin 7000/toiitus , ja myös illalla pimeässä niin 8/muuttuu 10 . x7000= 70'000as.
5-6 pv juhlia . 6X70'000 = 420'000 as. se on pikkusen yli puolet tarjolla olevasta
väeströstä . ,,se voi olla juuri niin paljon kun oli halukkaita , ehkä loput oli niitä jotka ei halunneetkaan siihen ruljanssiin , tai sitten ei ..
Usko: Kristukseen uskomme,kun ikävöimme hänen luokseen,luotamme hänen armolupauksiinsa ja sydämemme halulla otamme hänet vastaan Vapahtajanamme.(näin katekismuksessa)
Usko uskoo synnit anteeksi annettavan Kristuksen tähden,lohduttaa omantunnon ja vapauttaa peljästyksestä.(
Augsburgin tunnustus)
Sitä joka luokseni tulee,minä en aja pois. Joh 6:37.
Niihin aikoihin järjestettiin NE LEHTIMAJA JUHLAT JOIHIN SOPI 200.000AS,PER JUHLA Siellä oli 8 Lehtimaja juhlaa se oli 8x200,000 as,=1,600,000 as.
aikaisemmin päästiin TEMPPELISTÄ 7000x8 = 56.000as 6-7 vrk. 392.000 56.000
=, n, 450,000as. 1,600,000as, = 2.050,000 as.sai juhlan temppelissä ja lehtimajassa
450,000 as temppelissä. Israelin väestö ,ei voinut olla kuin 4,700.000as.
kaikki ei voinut olla yhtaikaa juhlilla ,jos joku olisi aikonut hyökätä, se tarkoittaa
että noi 1/3 osaa saattoi mennä juhlille pääsiäisenä. ,sitten oli 2 muuta juhlaa /vuosi
että keskimäärin jokainen pääsi kerran vuodessa .
bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb