Veneessäni on V-P dieselmoottori ja ohjekirja suosittaa/määrää huoltamaan melkein kaiken mahdollisen käsillä olevan joka kausi.
Pikkuisen epäilen venttiilien säätämisen tarvetta. Totta kai vesillä pitää varmuus maksimoida, mutta mikä mahtaa olla asiallinen huoltoväli? Autoissa aikanaan taisi venttiilien säätöväli olla monia kymmeniätuhansia kilometrejä. Käyttötunneiksi muutettuna huoltoväli oli pitkä. Tuskin muutaman kymmenen tunnin kesässä veneilevän tarvitsee ihan joka toinenkaan kesä säädellä venttiileitä?
Moottori on V-P 2003T.
Missä mahtaa em. moottorien heikot kohdat olla?
Dieselmoottorin venttiilien säätämisestä
13
1526
Vastaukset
- Vjglll.
Älä säädä, tarkista vain. Liian suuresta välyksestä ei sanottavampaa haittaa, mutta jos kantavat niin venttiilit palavat ohivirtauksen vuoksi pilalle.
- Manuaalista
Riippuu kai käyttö tunneista tuo säätöväli? Tänään juuri tarkastin Volvo-Penta TAMD 122 A venttiilinvälykset, ventiilin välysten tarkastus / huoltoväli 1000 h. kausista ei puhuta mitään.
Järjestetään huoltomiehille töitä näillä jokakausi / kerranvuodessa huolloilla! - Yanmarilla
Sisun venttilien säätöväli on 1500 h, 88 Yanmarin 600 h, Volvolla kerätään yleensä löysä raha pois joka konstilla.
- VP2003
Just joo.
Kiitos suhteuttavasta tiedosta!
Ehkä ei ihan joka kesä kannata laskea jäähdytysnesteitä ja "purkaa puolta moottoria" venttilien mahdollisen säätötarpeen vuoksi. - CaptainAD41
VP2003 kirjoitti:
Just joo.
Kiitos suhteuttavasta tiedosta!
Ehkä ei ihan joka kesä kannata laskea jäähdytysnesteitä ja "purkaa puolta moottoria" venttilien mahdollisen säätötarpeen vuoksi.?? Miksi venttiilien säätöä varten pitäisi purkaa mitään.. Venttiilikopan kansi auki ja säätämään/tarkistamaan.
- Vanhalla romulla
Niin muuten kerätään Yanmarillakin, osat maksaa varmaan vielä enemmän kuin Volvon osat.
Vanhalla romulla kirjoitti:
Niin muuten kerätään Yanmarillakin, osat maksaa varmaan vielä enemmän kuin Volvon osat.
Siis mitä ?
Venttiilivälysten tarkistus, niissä missä ne voi säätää, tehdään kuten CaptainAD41 kertoi.
Suojakansi auki ja tyhjäkäynnillä rakomitalla välysten tarkistus, jos aihetta säätää sammutetaan kone ja säädetään, mitään osia ei tartte ostaa ja homma vie korkeintaan 10 min.- Manuaalista
e.d.k kirjoitti:
Siis mitä ?
Venttiilivälysten tarkistus, niissä missä ne voi säätää, tehdään kuten CaptainAD41 kertoi.
Suojakansi auki ja tyhjäkäynnillä rakomitalla välysten tarkistus, jos aihetta säätää sammutetaan kone ja säädetään, mitään osia ei tartte ostaa ja homma vie korkeintaan 10 min.Miksi yleensä viitsit sammuttaa edes säädön ajaksi? Meneehän se siinä samalla vauhdissa, vai?
- E.d.K.
Manuaalista kirjoitti:
Miksi yleensä viitsit sammuttaa edes säädön ajaksi? Meneehän se siinä samalla vauhdissa, vai?
Joissakin menee, toisissa on parempi sammuttaa.
- Yanmarilla
Vanhalla romulla kirjoitti:
Niin muuten kerätään Yanmarillakin, osat maksaa varmaan vielä enemmän kuin Volvon osat.
En ole ostanut yhtään Yanmarin varaosaa Suomesta 5v. aikana, voit katsoa mitä Yanmarin osat maksaa esim. Englannissa. Maailma on niin pieni nykyään.
- pihisteli
Yanmarilla kirjoitti:
En ole ostanut yhtään Yanmarin varaosaa Suomesta 5v. aikana, voit katsoa mitä Yanmarin osat maksaa esim. Englannissa. Maailma on niin pieni nykyään.
Itse pistin eilen tilaukseen Englannista kaksi hienosuodatinta. Ne kaksi tulee samalla hinnalla kuin yksi Suomesta. Säästö 50%.
- lili,loööäöp
Niin kuten tiedämme E.d.K Välittäjä_LKV on tekniikan tohtori, ruotsinkielinen ja parempaa väkeä, joten kyllä tietää tyhmät!
- Aktivoitunutko ?
Pitäisit wikströmi vaan taukoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2343965Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t462617Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2401800Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus991681- 1071678
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin161499Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e511498Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1691410- 141211
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251162