Mitä enemmän "opin" sitä enemmän häviän.

jooo.oo..o.o.o.o

Pelailin ensin omalla tyylillä ja pärjäsin ihan ok. Sit päätin lukee netistä mitenkä pitäs panostaa ja jne että pärjäisisin paremmin. Hävisinpä nätisti kaikki. Joten unohtakaa kaikki hemmetin sivustot kuinka "pitää" pelata jos jo muutenkin pärjäätte hyvin. Nyt lähen uuteen nousuun omalla tyylillä.

4

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nettioppaiden vikana on, että kaikki ovat lukeneet ne.

      Niiden lukemisesta onkin se hyvä puoli, että yllättävän näppärästi saa vihut kategorisoitua muutaman jaon perusteella. Toki mukaan eksyy aina muutama "ihan omaa peliään" pelaava tapaus, mutta kyllä niidenkin pelityyli aika kaavamaista tuntuu useimmiten olevan.

      Tässä sinulle tomiva ilmainen neuvo:
      1) tunnista vastustajasi
      2) pelaa sellaisella tyylillä, joka sopii tilanteeseen.

    • Aale Tynnyri

      Tulee kommenttia vähän myöhässä tähän keskusteluun..:
      Minusta oppaat kannattaa lukea ja opetella, jotta pystyy mahdollisimman hyvin arvioimaan todennäköisyyksiä. Varsinaisessa pelissä kuitenkin todennäköisyydet on vain puolet pelistä. Jos joku pelaa aina optimaalisesti todennäköisyyksien mukaan, hänet on aika helppo voittaa pitemmässä pelisessiossa, varsinkin turnauspokerissa. Cash gamet on vähän eri juttu, varsinkin jos pöydässä (netissä) vaihtuu pelaajat tiuhaan. Ei oikein ehdi opetella toisten pelityylejä, ja päädyn sitten pelaamaan optimi-todennäköisyyksien mukaan, (sikäli kun pystyn niitä itse laskemaan)..
      Jos kaikki pelaisivat optimisti todennäköisyyksien perusteella, pokeri olisi puhdas tuuripeli.

    • kari k

      Kyllä ilman muuta oppaat kannattaa lukea, mutta sen jälkeen suosittelen tunkemaan ne pyllynreikään, sillä siellä niiden aika kuluu mukavasti.

    • Käsimäärät kehiin

      "Pelailin ensin omalla tyylillä ja pärjäsin ihan ok. Sit päätin lukee netistä mitenkä pitäs panostaa ja jne että pärjäisisin paremmin. Hävisinpä nätisti kaikki. Joten unohtakaa kaikki hemmetin sivustot kuinka "pitää" pelata jos jo muutenkin pärjäätte hyvin. Nyt lähen uuteen nousuun omalla tyylillä. "

      Otos koko? Pelasitko 10k kättä, 100k kättä vai enemmän? Jos käsiä alkaa olemaan yli 100 000 ja peli muuttuu opiskelun takia selvästi tappiolliseksi, on opiskeltu väärin, tai ei olla ymmärretty lukemaansa. Jos käsiä muutamia tuhansia, niin mitään johtopäätöksiä opiskelun vaikutuksesta peliin on turha tehdä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      191
      3507
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      12
      3130
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2489
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2125
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1920
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1858
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      39
      1692
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1571
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1123
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1110
    Aihe