Mitä enemmän "opin" sitä enemmän häviän.

jooo.oo..o.o.o.o

Pelailin ensin omalla tyylillä ja pärjäsin ihan ok. Sit päätin lukee netistä mitenkä pitäs panostaa ja jne että pärjäisisin paremmin. Hävisinpä nätisti kaikki. Joten unohtakaa kaikki hemmetin sivustot kuinka "pitää" pelata jos jo muutenkin pärjäätte hyvin. Nyt lähen uuteen nousuun omalla tyylillä.

4

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nettioppaiden vikana on, että kaikki ovat lukeneet ne.

      Niiden lukemisesta onkin se hyvä puoli, että yllättävän näppärästi saa vihut kategorisoitua muutaman jaon perusteella. Toki mukaan eksyy aina muutama "ihan omaa peliään" pelaava tapaus, mutta kyllä niidenkin pelityyli aika kaavamaista tuntuu useimmiten olevan.

      Tässä sinulle tomiva ilmainen neuvo:
      1) tunnista vastustajasi
      2) pelaa sellaisella tyylillä, joka sopii tilanteeseen.

    • Aale Tynnyri

      Tulee kommenttia vähän myöhässä tähän keskusteluun..:
      Minusta oppaat kannattaa lukea ja opetella, jotta pystyy mahdollisimman hyvin arvioimaan todennäköisyyksiä. Varsinaisessa pelissä kuitenkin todennäköisyydet on vain puolet pelistä. Jos joku pelaa aina optimaalisesti todennäköisyyksien mukaan, hänet on aika helppo voittaa pitemmässä pelisessiossa, varsinkin turnauspokerissa. Cash gamet on vähän eri juttu, varsinkin jos pöydässä (netissä) vaihtuu pelaajat tiuhaan. Ei oikein ehdi opetella toisten pelityylejä, ja päädyn sitten pelaamaan optimi-todennäköisyyksien mukaan, (sikäli kun pystyn niitä itse laskemaan)..
      Jos kaikki pelaisivat optimisti todennäköisyyksien perusteella, pokeri olisi puhdas tuuripeli.

    • kari k

      Kyllä ilman muuta oppaat kannattaa lukea, mutta sen jälkeen suosittelen tunkemaan ne pyllynreikään, sillä siellä niiden aika kuluu mukavasti.

    • Käsimäärät kehiin

      "Pelailin ensin omalla tyylillä ja pärjäsin ihan ok. Sit päätin lukee netistä mitenkä pitäs panostaa ja jne että pärjäisisin paremmin. Hävisinpä nätisti kaikki. Joten unohtakaa kaikki hemmetin sivustot kuinka "pitää" pelata jos jo muutenkin pärjäätte hyvin. Nyt lähen uuteen nousuun omalla tyylillä. "

      Otos koko? Pelasitko 10k kättä, 100k kättä vai enemmän? Jos käsiä alkaa olemaan yli 100 000 ja peli muuttuu opiskelun takia selvästi tappiolliseksi, on opiskeltu väärin, tai ei olla ymmärretty lukemaansa. Jos käsiä muutamia tuhansia, niin mitään johtopäätöksiä opiskelun vaikutuksesta peliin on turha tehdä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      167
      4949
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1565
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1519
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1411
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1153
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1037
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      40
      967
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      925
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      151
      824
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      747
    Aihe