Mitä rakennuspiirtäjä saa piirtää?

nii että mitenkäh

Törmäsin tämmöseen tutkintoon. On siis ammattikoulutasoinen tutkinto. Niin mitäköhän tuon tason piirtäjä saa nyt oikeasti piirtää? Ite olen melkein valmis inssi ja kun itekkään saa tulla piirtää hädintuskin kun koirankopin niin mihinköhän amistason tutkinnon pätevyys riittää? Varmaan piirtää uudestaa jotain arkkitehdin luonnoksia en tiiä. Osaisko joku vastata?

5

6816

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 17+12

      Siis nimenomaan piirtää puhtaaksi niitä muiden suunnitelmia.

      • Rakennuspiirtäjä

        Puhtaaksipiirtäjiä ei enää tarvita. Me piirtät mallinnamme 3D:nä rakennusosia sekä teemme detaljipiirustuksia 2d:nä. Toimimme insinöörien oikeana kätenä projekteissa.


    • 19+17

      Minä olen suunnitteluassistentti, joka on melkein sama kuin rakennuspiirtäjä. Arkkitehtittoimistossa ollessani piirtelin luonnoksista lupakuvia, lupakuvista työpiirustuksia (esim. keittiöt, kylpyhuoneet tms.), laskin pinta-aloja ja tilavuuksia jne, tein tulostustiedostoja ja tilailin paperikopiota, tein myyntiaineiston jne. En kaikkia edes muista.

      Jotain piharakennuksia olisi ehkä voinut piirtää "omiin nimiin", mutta aina piirustukset suunnitteli joku muu, minä vain piirsin.

    • KOKENUT PIIRTÄJÄ

      Minä olen piirtäjä vuodesta 81 lähtien. Käynyt rakennuspiirtäjälinjan 9kk v 81 ja teknisenpiirtäjälinjan 1998-2000. Nykyisin saan piirtää rakennuksia jossa ei ole tulipesiä ja ei käsitellä enemmälti vettä.Piirrrän taloja ja muita vain jos esim.vastaava mestari allekirjottaa kuvat tai joku muu "viisa ja kouluja käynyt" Minua ihmetyttää nykyinen inssiopetus,kun ne ei opeta käyttämään piirtäjiä. Työssähän on paljon semmosta missä ei inssin aivoja tarvita. Vaan on paljon aikaavievää pohjahommaa....
      Piirtäjän palkkaus on puolta halvempi ja sillä aikaa kun piirtelee pohjaa,inssi voisi tehdä esim rakenneratkaisuja tai muuta mihin piirtäjä ei pysty. TALOUDELLISTA.

    • Anonyymi

      piirrän oman glory holen ulko huussiin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3505
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      2720
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      118
      2662
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      2338
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      77
      1742
    6. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      16
      1717
    7. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      50
      1668
    8. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1616
    9. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1325
    10. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      141
      1312
    Aihe