"herran pyhät" kokoontuu. Oletko valmis?

....Kyllä viron viinan myyjät alkaa pudiksella pärjäämään tuossa kesäkuu-heinäkuu vaihteessa.
Ja kortonki kauppa kukoistaa. Tervetuloa pudasjärvelle !
10473
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tämä on sitkeässä istuva legenda, jonka logiikkaa ihmettelen.
Miksi ihmeessä ne ostaisi kortsut vasta Pudiksella, kun siellä nimenomaan pyörii seurojen aikaan kaupat täynnä uskonveljiä ja -siskoja? Käry käy välittömästi ja joutuu puhutteluun.

Jos kortsuja tarvitaan, niin eiköhän ne tilata netistä. Paljon huomaamattomampaa.

Ja väliäkö sillä jos ostavat? Eiköhän se ole pelkästään positiivinen asia. Lihalliset nautinnot ilman tautien ja raskauden pelkoa tekevät maailmasta paremman paikan.

Äänestä

mihinniitä kortsuja käytetään,aina vaimot raskaana,vappumenijo

Äänestä

Kasvaako sarvet päässäs???

Äänestä

Käväsin jo virossa hankintamatkalla. Laitamma myymälän pystyyn lähelle lentsikkakenttää. Kyllä lesta isukki löytää myymälän...." Vaimo ja lapset , isä lähtee hakemaan asuntovaunuun hieman kaasua tuolta vähänmatkan päästä....."

Äänestä

Taitaa paikalliset ite ostaa kortusut pois kaupoista siinä toivossa että pääsis pukille!

Äänestä

Meillä löytyy juuri ihan "pikantit" tarjoukset lesta-isälle.
Halpa 11 kg kaasu 17.40 euroa...
Tervetuloa kaupoille.
Valgeviin (virolainenn laatutuote 40%) 0,5 l...vain 8,70 euroa.

Äänestä

Missäs olis hyvä paikka tuoda juomat framille?
Tartteeko ilmotella Päivämies lehdessä?

Äänestä
  • Onpa hyvää mainosta pudasjärveläisestä luonteesta tämä ketju ! Tuleville sadalletuhannelle vieraalle. Tosi ystävällinen vastaanotto !

    Äänestä

Kiitos Liinu viimeisestä, Pudasjärvi on todellakin moninainen paikka asua, ja kaikille pitää löytyä paikka täältä. Sinähän olit se tyttö, joka oli siskoineen toivottamassa meidät motoristit tervetulleeksi Pudasjärven jyrkkäkoskelle. Tervetulotoivotuksissa taisi mennä koko yö ja pari pulloa laadukasta ehtooviiniä... t: karvainen motoristi. ps. soittelen kun olen taas tulossa.

Äänestä

Jos sinne tulee 70 000 ihmistä nii joukkoon mahtuu monenlaista, myös " ei lestadiolaiset " tulevat sinne juomaan kaljaa ja näyttämään miten hauska elämä heillä on. Siksi ei ole ihme jos kaljaa tai kortsujaki kuluis joillakin. Kasvakaa vähä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


olen olen kirjoitti:

....Kyllä viron viinan myyjät alkaa pudiksella pärjäämään tuossa kesäkuu-heinäkuu vaihteessa.
Ja kortonki kauppa kukoistaa. Tervetuloa pudasjärvelle !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu