Kuinka paljon n. 1 vuotiaan pitäisi ymmärtää puhetta??
Meillä osataan osoittaa esim, missä pallo,kello,lamppu,isi,äiti,lattia,pöytä sekä itseltään oma pää,nenä,maha,korvat ja varpaat.
Lisäksi muutamia kehoituksia, tule tänne, anna pusu/hali, harjataan hampaat/hiukset,mennään lukemaan kirjaa,
Nämä meillä suurinpiirtein tällä hetkellä ymmärretään, tosin välillä kun kysyy missä kello niin saattaa näyttää lamppua jne,mutta 95% kerroista tietää edellä mainitut asiat.
Onko tämäntasoinen ymmärrys ihan ok n. 1 vuotiaalta?
1 vuotiaan puheen ymmärtäminen
9
560
Vastaukset
- hurlamhei
Mitä tarkoitat noin 1v:llä. Siis 12 kk?
- Etsitään tietoa
½-vuotiaan lapsen passiivinen sanavarasto käsittää jo mittavan joukon sanoja, mutta en muista oliko niitä kymmeniä, satoja vaiko tuhansia. Sorry, ehkä se tieto jostain opuksista löytyy.
- Etsitään tietoa
Jos pitäisi arvata, niin ½-vuotiaan lapsen passiivinen sanavarasto voisi käsittää noin 500 - 1000 sanaa riippuen siitä paljonko hänelle on puhuttu ja luettu ja miten hänen kanssaan on loruleikkejä leikitty.
http://www.vaukirja.fi/Lapset-ja-lukeminen/Miten-hyvat-lukukokemukset-syntyvat/Lue-lapselle-usein/Tutkijoiden-ajatuksia-usein-lukemisesta/ - Höpsistä
Siis on 12 kk.
Voisiko joku vastata että onko tämäntasoinen ymmärtäminen ok ? - normia on
Ihan normaalia/ keskivertoista puheen ymmärystä tuollainen kuvaamasi vuosikkaalta on!! Mutta mikähän meidän perheen isäntää (40v) vaivaa, kun se ei ymmärrä lainkaan yksikertaisia kehoituksia, kuten: "imuroi" :D Pitäiskö huolestua?
- Etsitään tietoa
Pojilla ja miehillä sanavarasto kasvaa huomattavasti hitaammin. :D
- normaalia juu
no en kyllä puolivuotiaille lapsilleni ole lukenut riviäkään.
Olen kyllä lauleskellut ja lorutellut. Ihan normaalisti -- jopa etuajassa -- ovat puhuneet. Varsinaisen lukemisen aika on ollut joskus parivuotiaana ja myöhemminkin. Sitä ennen n. yksivuotiaasta lähtien on kyllä katseltu kuvakirjoja ja nimetty eri objekteja.
Kysymykseen vastaisin, että on aivan normaalia ja ihmettelen koko kysymystä. Nyt oletan, että lapsi on suunnilleen 12 kk. Jos lähemmäksi kaksivuotias on vielä tuolla asteella, niin sitten on jäljessä keskimääräisestä kehityksestä.- .....
Joo, ei kaikki lapset ole kiinnostuneita kuuntelemaan satuja, kun on muutakin ihmeteltävää. Pakottaakaan ei kannata.
- mmmmmmm
Eihän se lukeminen ole aja o, vaikka sitä mainostetaan vaan miten paljon lapselle puhut ja miten. Juttele mahdollisimman paljon kaikenlaista arkista mitä teette jne. Kyllä lapset oppi ennenkin puhumaan, vaikka vanhemmat eivät talonpoikina varmasti istuneet satukirjojen kanssa vieressä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa1225669- 644020
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺453706Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭313089Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen332902Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342439Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli132286En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä122252- 1181727
Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm101704