Olen tässä aika ajoin miettinyt, että onko vaimollani jonkin asteisia pakko-oire häiriöitä, kun hänellä on taipumusta järjestellä tavaroita vähän väliä. Eli esimerkiksi matot ei saa olla vinossa, ruokapöydän tuolit on oltava aina siistissä järjestyksessä, pöytäliina suorassa, esineet pöydillä tietyssä järjestyksessä jne jne. Aikaa hän ei näihin järjestelyihin käytä paljoakaan, mutta aina ohimennen on esim. pöydällä levällään olevat lehdet pinkattava siistiksi nipuksi tai sentin vinossa oleva matto on suoristettava. Tätä on jatkunut hiukan vaihtelevasti niin kauan kuin olen hänet tuntenut eli useita vuosia, mutta en ole siihen sen enempää kiinnittänyt huomiota. Onkohan kyseessä siis normaalin rajoissa oleva toiminta vai mahdollisesti jokin pakko-oire?
Vaimolla pakko-oireita?
6
695
Vastaukset
- 7+7
Ei ole häiriö kun ei tule haittaa eikä vie aikaa. Sinulla on pakkohäiriö kun mietit pakonomaisesti vaimosi "oireita" ja vahtaat häntä.
- Lorelii
ei kuulosta pakko-oireelta vaan perussiistiltä ihmiseltä, kysy häneltä joskus haittaako häntä kovin jos matto on vinossa? tosin jotkut tosin vaan ovat ärsyttävän siistejä ilman pakko-oireita
Kuulostaa ihan tyypilliseltä naisen käytökseltä.Heillä on aivoissaan joku siisteys / suoristus ohjelma.
- matkalla sinne..
Yritää selvästi hallita jotain mieltä painavaa tai häiritsevää ajatusta tai ajatuskulkua järjestelemällä, että asiat olis sitten kondiksessa...
Tuosta voi kehittyä pakko-oireinen häiriö. Liialliset tekijät kuten trauma, sopimattomat riidat ja konfliktit, stressi, tunne-elämä voi lisätä painetta niin että on pakko järjestellä ettei täysin poksahda. - matto.
Hei,
Tälläinen käytös on aina siihen asti normaalia kun ne eivät hallitse arkea ja mieltä. jos se matto jää kieroon niin miten vaimosi reakoi? Vai häiritseekö se ainoastaan?- Asia kunnossa
En usko että on.. olen itse ainakin ihan samanlainen :D olen horoskoopiltani pikkutarkka neitsyt.. en taas itse ymmärrä ihmisiä jotka voivat elää lian ja sotkun seassa... ja enkä sellasia ihmisiä jotka keräävät romua ympärilleen. Kodin pitää MINUN mielestäni olla avara ja valoisa eikä sekasotkuinen läävä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1504077
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1312656- 252258
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.472144Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191738Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s331661Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?301654- 61603
Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?331117- 931052