SELKÄSAIRAUS JA UNISAIRAUS

insomnia1

Olen kroonisesti selkä-ja unisairas.Tätä vaikeasti lääketieteellisesti arvioitavaa asiaa miettii juuri nyt kun tätä kirjoitan kymeniätuhansia sitkeitä työssäkavijöitä.Minulla on yli kymmenen vuoden kokemuksia taudistani.Olen tehnyt töitä maatalon poikana 10-vuotiaasta saakka.ensimmäisen kerran kävin kansanparantajalla lukioaikana 70-luvulla.Liikuntaa olen harrastanut koko elämäni.Kaikki voitava on tehty yhteistyössä hyvien lääkäreiden,fysioterapeuttien, naprapaattien ja omatoimisen tiedon etsinnän kautta.Teen kaksivuorotyötä.Aamuvuoro alkaa kello kolme.Herään erilaisiin kiputiloihon.Viime vuosina kaularangan kulumisista johtuva päänsärky on rajuin koettelemus.Kaksivuorotyöllä tarkoitan sitä että kun muut nukkuvat teen töitä 5 tuntia,jotta kykenen vaativaan ammattiini.Vasta magneettikuvausten jälkeen lääkäreilleni ja minulle selvisi,etten koskaan parane sairaudestani.Leikkaushoito pahoissa kulumissa auta.Minkäänlaiset lääkkeet eivät auta-liikunta on tosiasiassa ainoa keino pysyä loitolla mielisairaalasta.Töista olen ollut poissa hyvin vähän.Syy tähän on se että vähättelyn kuuleminen esimiestaholta ei agressioitani vähennä.Täytän syksyllä 61-vuotta.Kuulun siihen miehistöön,joka kävelee pääovesta sisälle.En luovuta,mutta työni luonteen vuoksi,olen pakkotilanteessa.Jään joko pitkälle sairaslomalle tai sanon itseni irti virastani.Irtisanoutuminen olisi komeampi vaihtoehto.Siinä tilanteessa johtaisin omaa elämääni.Olen kyllä veroni aina maksanut.
Eläkemaksuni pitäsi riitää kattamaan pienen eläkekertymäni.70-vuotiaana ei minusta tällä tahdilla ole enää mieheksi.Hyvä puoli nukkumattomuudessa on se,että elää hereillä pitempään.

0

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ei käy sääliksi sitä miestä

        Sitä saa mitä tilaa.
        Ikävä
        176
        1632
      2. Muistakaa pojat tämä.

        Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
        Ikävä
        106
        842
      3. En ehkä onnistu siinä

        Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
        Ikävä
        58
        735
      4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

        Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
        Ikävä
        203
        618
      5. Mies,oletko koskaan...

        Käyttänyt maksullista naista?
        Ikävä
        131
        594
      6. Oletko päättänyt

        Että luovutat minun suhteeni
        Ikävä
        48
        556
      7. Pahoin pelkään nainen

        että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
        Ikävä
        50
        538
      8. Mitä mieltä olet?

        Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
        Ikävä
        68
        536
      9. Kirjoita kolme sanaa

        mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
        Suhteet
        37
        526
      10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

        hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
        Ikävä
        15
        510
      Aihe