Oletteko teettäneet virolaisilla tuntitöinä mitään? Kivitaloprojekti menossa( ei lammi, eikä jämerä). Tuleeko siitä mitään muuta kuin kamala määrä tunteja.
Virolaisten tuntityöt
5
243
Vastaukset
- Kokemusta on
Riippuu tuntihinnasta.Jos maksat 15 € h niintunteja tulee paljon
Mutta jos maksat 20€ h niin tuntimäärä puolittuu.
On niissä hyviäkin miehiä ja työt luistaa.
Mutta jos välissä on joku suomalainen grynteri niin varotuskellojen pitäisi soida. Muutamasta kokemusta.
Yksi oli erittäin pätevä ja ripeä. Jopa siinä määrin pätevä, että kieltäytyi tekemästä hommia, joita ei osannut tehdä (laatoituksesta sanoi, ettei tule suoraa jos hän tekee).
Pari muuta oli... Noh... Jos polttaisin tupakkaa, niin olisin samat hommat voinut tehdä itsekin.- suomalainen mestari
Onko joku todella niin pösilö, että valitsee työmiehet kansallisuuden perusteella?!
- 14-14
suomalainen mestari kirjoitti:
Onko joku todella niin pösilö, että valitsee työmiehet kansallisuuden perusteella?!
Just luin yhdestä kaupungin ohjeesta, että kaupunki vaati tietyn työn yhteydessä käytettäväksi kieleksi suomen - työturvallisuussyistä.
Toki tämä on teknisesti eri asia, kuin kansalaisuus, mutta käytännössä rajaa kyllä hieman... - okt-raksaaja
14-14 kirjoitti:
Just luin yhdestä kaupungin ohjeesta, että kaupunki vaati tietyn työn yhteydessä käytettäväksi kieleksi suomen - työturvallisuussyistä.
Toki tämä on teknisesti eri asia, kuin kansalaisuus, mutta käytännössä rajaa kyllä hieman...Just joo, on hyvä muistaa että mm hometalokohu on kokonaisuudessaan suomalaisten rakentajien itsensä aiheuttamaa. Sapettaa ankarasti, kun joku arvostelee esim virolaisia kansalsisuuden perusteella. Siihen ei ole varaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3633709Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091363- 941237
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko651004Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass12844- 38830
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60819Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise11817- 65811
Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔56810