isyystesti

epäilevä

Voiko isyystestin tehdä lapsivedestä tai muutoin ennen lapsen syntymää?

7

865

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hnna

      En tiedä voiko lapsivedestä tehdä isyystestin, mutta lapsiveden ronkkiminen raskauden aikana sisältää aina keskenmenoriskin. Miksi uhrata vaivan elämä? Kyllä sen testin ehtii sittenkin kun lapsi on syntynyt.

      • Maj

        Ei voi tehdä. Vasta kun lapsi on syntynyt, on mahdollista selvittää isyys.


      • ...
        Maj kirjoitti:

        Ei voi tehdä. Vasta kun lapsi on syntynyt, on mahdollista selvittää isyys.

        Saadaahan lapsivedestä katsottua eri kehitysvammoja niin kyllä siitä sen isyystestinkin luulisi pystyvän tekevän. Saadaanhan siitä lapsivedestä DNA. Eri asia tehdäänkö sitä tuollaisen asian takia koska sillä ei ole mitään kiirettä, saahan sen selville helpommin ja riskittömämmin sitten kun lapsi on syntynyt. Lapsevesipunktioihinhan liittyy aina se pieni mahdollisuus keskenmenoon. Ja vielä tuosta DNA:sta hiih siitä selvittäminen on varmaankin jo niin kallista että verestä se on helpompi ja halvempi määritellä.


    • Mii

      Isyystestejä tehdään vasta lapsen synnyttyä, ei raskauden aikana.

    • epäilevä

      Joten isäehdokas hoitaa homman raskausaikana ja oikea isä pääsee mukaan kuvioihin vasta lapsen synnyttyä.
      Tuleeko syntymätodistukseen (?) isäehdokkaan nimi, ja muutetaanko se sitten jos/kun aihetta on? Vai laaditaanko paperit vasta kun asia on varma?

    • Kristiinav1

      Kyllä voi! Joko verestä tai vedestä

    • hmm..toisaalta

      Sun pitäis saada myös isä(ehdokkaide)n dna, eihän isyyttä muuten voi selvittää.

      Onhan sulla kai vähän vaikea tilanne, mutta on ihan oikein että pettäjä joutuukin kärsimään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      116
      8355
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      415
      7568
    3. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      9
      5185
    4. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      81
      4836
    5. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4609
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      204
      2959
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      124
      2854
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      34
      2752
    9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      23
      2374
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      2
      2247
    Aihe