Miten kilpailutetaan rakennussuunnittelijat? Riittääkö soitteleminen ja hintojen kysely vai oletteko laittaneet tarjouspyyntöjä ja tietoja suunnittelijoille minkälainen talo olis tarkoitus rakentaa yms. Oletteko tutustuneet suunnittelijan aikaisempaan tuotantoon?
Kilpailuttaminen
4
1020
Vastaukset
- Arkkitehtiä etsimässä
Mekin etsimme juuri tällä hetkellä arkkitehtiä ja olemme huomanneet että ainoastaan henkilökohtaisilla tapaamisilla on merkitystä. Mielestämme arkkitehdin hintaan ei kannata juurikaan tuijotaa, vaan tärkeämpää on löytää arkkitehti jonka kanssa kemiat synkkaa, on samanlainen ajatus tulevasta talostanne ja ehdottomasti arkkitehdillä pitää olla laaja kokemus ja asiantuntijuus. Jos edes pikkaisen epäröitte niin kannattaa jatkaa etsintää. Hyvä arkkitehti voi sääsätää rakennusprojektistanne kymmeniä tuhansia euroja, samoin kun huono voi niitä menettää. Käykää siis juttelemassa eri arkkitehtien kanssa niin huomaatte kyllä että sillä rintamalla on kyllä melkoisia eroja, mitkä eivät pelkistä tarjouspyynnöistä tai referensseistä selviä. Tsemppiä etsintään!
- Vanhempi suunnittelija
Kannattaa ainakin pyrkiä selvittämään paljonko tunteja talosi suunnitteluun arkkitehdin mielestä pitäisi käyttää. Arvioit sitten minkä verran on kokemusta. Kokemus tarkoittaa myös tehokkaampaa tuntia. Teho tulee siitä, että jo tehdyistä kohteista siirtyy valmiiksi mietittyjä juttuja taloosi. Tehon suhde koulusta valmistuneen ja kokeneen ynnä motivoituneen kesken on jopa suuruusluokassa 1:10. Olen nimittäin nähnyt, kun kokematon tuhraa 2 tunnin homman kanssa 30 tuntia.
Ja 20 tunnin hommassa 200 tuntia. Ja maksanut vielä siitä tunaamisesta, kun asiakkaalta ei ole voinut laskuttaa kuin 20 tuntia.- Pyhätehti
Asia tulikin jo ilmi tuosta vanhemman suunnittelijan tekstistä, mutta selvitän hieman.
Kokenut arkkitehti tekee saman työn nopeammin, mutta hinta/tunti on suurempi.
Kokemattomampi joutuu käyttämään enemmän aikaa, pienemmällä tuntihinnalla ja tekee vielä ylimääräistä työtä harrastepohjalta.
Yksi syy siihen, miksi nuoret käyttävät enemmän aikaa suunnitteluun, on se että heillä on ideologioita vielä jäljellä. He uskovat itseensä ja etsivät ennennäkemättömiä vaihtoehtoja. Tämä ei tarkoita outoja muotoja tai muuta hullua, vaan sitä että asiakkaan etu mielessään he tavoittelevat sitä optimaalista ratkaisua. Ja kuten sanottu harrasteen piikkiinhän se menee ja asiakas korjaa taloudellisen edun. Sellainen arkkitehti jolla realismi (siis oma toimeentulo) ja idealismi (asiakkaan etu) tasapainossa, on onnellinen arkkitehti.
Erittäin kokenut suunnittelija ei välttämättä ota pientaloprojektia vastaan lainkaan. Pientalosuunnittelussa toistoa ei juuri ole ja käytetty työmäärä on aina suhteellisen suuri palkkioon nähden.
Rutinoituneella pientalosuunnittelijalla on etuna se, että pakettitalokataloogeja selailleet asiakkaat eivät osaa vaatia kovinkaan paljon. Perusratkaisuja toistamalla saa mukavat liksat. Saattapa tiedostoista löytyä joku valmis pohjakin. Ja mistäpä asiakas tietää, että naapuripitäjään on sellainen juuri tehty. Ja monille ei ole väliäkään.
Pientalo on henkilökohtainen hankinta. Parhaimmillaan pientalosuunnittelu on todellista kanssakäymistä suunnittelijan ja asiakkaan välillä. Kylmän teknisesti voi olla vaikeaa huomata eroa siinä lopputuloksessa. Uskaltaisin kuitenkin väittää, että asunnossa viihtyy paremmin jos tietää että se on suunniteltu lämmöllä ja ammattitaidolla kuin aamukahvi ikään.
Jos suunnittelija ja asiakas pääsevät sille tasolle, että luontevasti jutellaan siitä "Haetaanko teidän perheessä aamun lehti laatikosta tossut jalassa, vai vasta täysissä pukeissa?" tai "Tupakoiko jompikumpi vanhemmista, mutta ei halua lasten tietävän?" tai "Miten vanhempien makuuhuoneen kylpyhuone olisi parasta toteuttaa?" ja tuhansista muista pientaloon liittyvistä pikkuseikoista - silloin voi jo puhua kokemuksesta ja arkkitehtuurista.
- Tollero
pariin arkkariin ja pyydettiin referenssiluettelo. Sillä perusteella lähdettiin katsastamaan taloja ja valittiin se jonka aiemmin suunnittelemat talot miellyttivät. Sitten sovittiin tapaaminen tontille ja kun kemiakin pelasivat niin tehtiin sopimus. Tonttikeskustelun lisäksi laitoimme hänelle huoneluettelon ja toiveemme paperille ylös. Nyt ollaan luonnosvaiheessa jo ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä2911545Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa604129Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1263343Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2102681Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1162376Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh2061899Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3421260- 691062
Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta20967- 65850