Tarvitsen useamman kappaleen nopeita 16GB UHS-I SDHC kortteja.
Ebay tilasin yli kaksi viikkoa sitten eikä ole vielä kuulunut.
Ebay tilasin yli kaksi viikkoa sitten eikä ole vielä kuulunut.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Kotimaastakin löytyy ja toimitusvarmuus on ihan toista luokkaa.
rajalacamera.fi
muistikauppa.fi
verkkokauppa.com
"Kotimaastakin löytyy ja toimitusvarmuus on ihan toista luokkaa."
siis eikö muka kotimaisiin voi luottaa, jos toimintavarmuus on toista luokkaa.
minulle on tullut 4,5v aikan 3000 pakettia ebaysta, toimintavarmuus 100 %.
Viimeviikolla tuli 28 pakettia, maksoivat noin 70 €, 1/3 on myyty kirppiksellä ja saatu 250 €. Tilaan vai 3 tavaraa jotka heti ostetaan.
Ei kerro vielä mitään ebaysta tilaaminen. Tuleeko tavara ruotsista, jenkeistä vai kiinasta? Se vaikuttaa aika paljon toimitusaikaan. Myös toimitustapa. On hitaita ja halpoja kuljetuksia(ilmaiset postikulut, toimitusaika jopa 2kk), ja kalliita kuljetuksia (2pv päästä perillä, mutta samalla rahalla hakee kortit vaikka Rajalasta taksilla).
Saiturin pörssistä, saat heti kätheesi
Mihin tarvitset moisia kortteja, ihan oikeesti minua kiinnostaa, tuleeko parempia kuvia.
Minä en ole löytänyt niin hitaita tai huonoja jotka ei olisi kameroissani ym. toiminut. Puhelimen mukanakin on tullut 2,4, 8 Gt joissa ei mitään luokitusta, hyvin on toiminut Ganon s21 ja m32, sekä 60 järjestelmäkamerasani.
ite viimeksi tilasin tuolaisen, maksoi 22,89 €,
http://www.halvathinnat.fi/magento/muistit/micro-sd/verbatim-32-gt-microsd-luokka-10-muistikortti.html
En ole nähnyt mitään hyötyä nopeista, mutta haittaa niistä on ollut, esim tietokoneen korttipaikassa 10 nopeuksinen on 4 hitaampi ja 10 nopeuksinen ei toimi lainkaan, tietokoneen "nopeutusmuistina".
Ebay tilasin, tottakai muistikorttien tolo siltä kestää 4-6 viikkoa, kun tulevat kiinasta. Kyllä se tulee, minulle on tullut jokainen, noin 2000 pakettia, vain muutama sellainen on jäänyt tulematta, kun oli väärin hinnoiteltu eli 100 USD tuote maksoi 1 Dollarin, tilasin kokeeksi.
Iesus, nyt on kiirastorstai. Nouse jo longallesi, siellä on hyötyö nopeista, laukeaa hetkseesä.
Nopeita kortteja tarvii esim. järkkäriin jos kuvaa RAWia sarjana.
8 kuvaa/s, kuvan koko keskimäärin noin 25Mt on jo 200Mt sekunnissa.
Sun linkittämän kortin kirjoitusnopeus on 13Mt/s.
Eli sekunnin sarjan tallentamiseen menee noin hitaalta kortilta noin 15 sekuntia....
Menee ne kuvaustilanteet ohi kun joutuu odottelemaan sen hitaan kortin takia.
Toki ne kaikki toimii...
Ei se nopea muistikortti kauheesti auta jos paukuttelee RAW-sarjoja.
45MB/s90MB/s tarkoittaa vaan sitä että kameran puskurimuistin tyhjennys kestää 1X tai 2X aikaa. Joka tapauksessa se kameran puskurimuisti on pullonkaulana.
Toki nopeempi kortti aina parempi muttei niin nopeeta olekaan että pysyis RAW-sarjojen tahdissa.
Totta, mutta koitapa tommosella 13MB/s kortilla kuvata sitä sarjaa.
Kyllä se ero on siihen 90MB/s korttiin verrattuna hieman suuri...
Hermot menee hitailla korteilla, kokeiltu on.
Sarja on ihan yhtä nopea ja pitkä, mutta tauko pidempi.
Ei digikameroita ole tarkoitettu RAW sarjakuvaukseen. Jpg.tä monet vetää kortin täyteen ilman katkoja.
Filmikameroillako sitä rawta pitäisi kuvata?
Katsokaa aina huuto.net! Halvalla nopeasti luotettavasti suomalaisilta.
http://www.gopro3.net
Tuolta Löytyy Linkki Halvimpaan Korttiin.
32G Clas 10
Halvimmat laatumuistit täältä: http://www.telefoto.fi/tuotteet/25/muistikortit-lukijat-kovalevyt-ja-muut-tallennusmediat/securedigital/sd-securedigital
Halvimmat MUISTIT vaikkapa tuolta
myyvät 1 kpl eikä postikuluja, 64 GB montaa merkkia alle 10 e halvimmat 6,50 e
http://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=PRO 64GB Class 10&catId=&initiative_id=SB_20131125044531
http://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=PRO 64GB Class 10&catId=&initiative_id=SB_20131125044531
voisin kyllä kertoa että ainakin usealla on toiminnassa ongelmia.
jokainen kortti kyllä tulee.
http://www.huuto.net/fresco/kohteet/transcend-32gb-sdhc-class-10-ei-hv/277361752
Tässähän näitä nopeampia on pari:
http://www.muistikauppa.fi/integral-ultimapro-16gb-sdhc-class-uhsi-90mbs-p-1742.html
http://www.muistikauppa.fi/transcend-16gb-sdhc-class10-uhsi-90mbs-600x-p-1283.html
Toi eka taitaa olla nopeampi.
"Tässähän näitä nopeampia on pari:"
voivat olla toimivia, en tiedä, epäilen enkä osta.
Kiinasta saa samallaisia ja parempia, mutta eivät toimi ongelmitta, kun kerran kuvansa menetäämiin tyhmempikin uskoo.
itse en ole menettänyt, testivaiheessa jo tajusin, niistä ei ole kuin aivan turhaan käyttöö.
jos ostaa merkkituotteita, sumesta kinxton translet, troimivat todella aina ja pettämättä.
Minulla 5x 32 ja 5x 64 jatkuvasti videokamerassa, siis yhtäaikaa, ja vaihdan viikon välein, yksikään noin 80 kortista ei ole pettänyt.
Täältä tilasin itselleni http://proficient.fi/tuotelistaus/muistit-ja-ulkoiset-kiintolevyt#36 Parissa päivässä tuli tilauksesta! Samasta osoitteesta valokuvapaperit http://proficient.fi/
Jos joku vielä tarvii niin tuossa olisi!
http://www.tori.fi/uusimaa/Transcend_32_GB_SDHC_UHS_I_300X_muistikortti_15364392.htm?ma=1
Halvimmat muistikortit löytyy Turusta.
tietokonekauppa.fi
Jos tarkoitus on kuvata sarjaa täytyy kortin olla vähintäänkin UHS-I ja mielellään kirjoitusnopuden ainakin 40MB/s.
esim.
http://www.muistikauppa.fi/transcend-32gb-sdhc-class10-uhsi-r95mbs-w85mbs-p-2814.html
Täällä ainakin on halpaa ja nopeeta palvelua www.electrocabin.com
Aika epämääräinen verkkokauppa? Ei riitä että on halpa, luotettavuus iso kysymysmerkki, ei juuri mitään tietoja kaupasta, kaupan pitäjästä, maksutavoista, yhtään mistään muustakaan?
En voi kommentoida sitä, miten sivusto on joskus aiemmin toiminut, mutta juuri tällä hetkellä kyseinen verkkokauppa on aika epämääräisen oloinen ja toiminnallisuus surkea. Kaikki toimintopainikkeet ovat näkymättömiä ja sivuston valikkopalkki näkyy todella huonosti. Omalla kohdalla tilauksen tekeminen tyssäsi siihen, kun sivusto ei hyväksynyt mitään sähköpostiosoitetta (antoi vaan herjaa). Ja kuten tuossa on aiemminkin kommentoitu, ei sivustolla ole kyseisestä verkkokaupasta juuri mitään tietoja. Oikeastaan näin jälkikäteen ajateltuna, olen hyvin iloinen, että en onnistunut tilaus tekemään, koska mitä enemmän sivustoa ajattelen, sitä epämääräisemmäksi vaikutelmani siitä muuttuu.
Tällaisina aikoina olisi mielellään pienyrittäjää tukenut, mutta nyt euroni menivät, isolle, mutta luotettavaksi tunnetulle ketjuliikkeelle.
Sivustohan kertoo selkeästi missä yritys toimii. Suomessa! Fonecta ja muut hakupalvelut kertovat aivan selkeästi jo pelkällä hakusanalla millainen yritys on kyseessä. Yritys maksaa näköjään verot ja on rekistereissä. Hinta ja tuotetiedot ovat aivan selkeät. Painikkeet ovat selkeät. Sähköposti ja muut herjaamiset johtuvat usein käyttäjän omasta koneesta. Kannattaa tyhjentää välimuistia / sivuhistoriaa useammin. Minun tilaukset ovat aina onnistuneet. Pidän Electrocabinin simppelistä, selkeästä ja helposta verkkokaupasta. Tsemppiä koko kaupalle! Terkuin, Niina.
Itselläni on pelkkiä hyviä kokemuksia.Olen tilannut useasti ja kaikki on tullut muutamassa päivässä.Kaikki on toiminut.Näyttää tuo olevan rekisterissä ihan virallinen yrityskin.Tuotetiedotkin on suhteellisen selkeät.Sivuistahan voi olla montaa mieltä mutta itselläni on pelkkää positiivista sanottavaa.
Jep on tullu paljon tilattuu ja on kyl reilu verkkokauppa toi electrocabin.Mäkin sain tavarat jo seuraavana päivänä.Ei todellakaan tartte odotella kuukausia.Hinnatkin ovat ihan kohdillaan.
Enää en kyl tilaa muualta kuin kotimaasta ja luotettavalta taholta. Viimeinen kiinakortti hajosi, onneksi oli varakortti.
muistikaupasta tilasin eilen ja tänään muistikortti perillä, hinta halpa, nopea toimitus ja puhelimitsekin tavoitti. Pisteet sinne.
Ebay on viimeinen paikka tilata muistikortteja.
Ei helvetti,. kuka nosti seitsemän vuotta vanhan ketjun? Vähän ihmettelin miksi kukaan ostaa 16 gigaisia.
Sinä:D
EI vaan nimimerkki Erokolikko, joka vastasi puolitoista vuotta vanhaan viestiin.
Tänään juuri törmäsin Electrocabin-verkkokaupan sivuun ja tämän ketjun perusteella sieltä jopa voisi uskaltaa tilata tavaraa. Laitoin sinne äsken mailia ja kysyin tuotteesta, katsotaan tuleeko vastausta.
Tilasin juuri helmikuussa 2021 Electrocabinista tuotteita ja hyvin pelasi homma. Tuotteet tulivat postin pakettiautomaattiin melko nopeasti ja olivat oikeat tuotteet. En ollut kaikkiin tuotteisiin tyytyväinen, mutta tämä ei ollut myyjän vika, olisi pitänyt tehdä enemmän taustatyötä ja tilata erilaiset tuotteet.