Itse olen ollut ja olen yhä hyvin ujo ihminen ja se on ollut rasite koko ikäni esm. Ihmissuhteissa. Mutta yritän olla rohkea enkä ajattele sitä ja se on auttanut ja olen huomannut, että pystyn nyt jo paljon paremmin sosiaaliseen elämään kuin ennen ja se on lisännyt itsetuntoani paljon olen siis rohkeampi kuin ennen ja ajattelen voi kuinka kivaa elämästäni tulee kun pystyn olemaan ujoudestani huolimatta se mitä olen haaveillut rohkea vaikka ujous yrittää lannista joskus silloin tällöin mutta rohkeasti eteenpäinkohti uusia mahdollisuuksia.
ujous
ujoihminen
2
179
Vastaukset
- ....................
Kumpa minullakin olisi kyse vain pelkästä ujoudesta. Minulla se on valitettavasti kehittynyt vakavaksi sosiaalisten tilanteiden peloksi ja olen alkanut vältellä kaikkia jännittäviä tilanteita. Se taas on johtanut täydelliseen eristäytymiseen ihmisistä jonka takia lähes kaikki elämän normaalit asiat tuottaa suurta tuskaa. Aina kun ajatteleekin että pitäis tehdä jotain vähän haastellisempaa niin se saa minut ahdistumaan.
- jkop
niinkkö
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562677
- 1991947
- 711696
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91411- 741078
- 811040
- 951019
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191944- 67911