kun soittaa sallittuun numeroon terveyskeskukseen , vastaus on päivästä päivään :
kiitos kärsivällisyydestäsi--jonossa on 24---32---57 jne. puhelua.
Lääkärin vastaanottoaikaa saisi tilata seuraavan viikon ti klo 8... jne, mutta samantien ystävällinen ääni sanoo, että niitä tuskin saa silloinkaan.
Minkä takia me taas valitsimme valtuutetut ym. luottamusmiehet, jos he eivät saa kunnan perustehtäviä hoidettua ?
Muualla pienissä, syrjäisissä kunnissa on jo ajat sitten ryhdytty toimeen ja saatu terveyskeskukset pois alennustilasta palvelemaan niitä, jotka sen kustantaa.
kiitos kärsivällisyydestäsi--jonossa on 24---32---57 jne. puhelua.
Lääkärin vastaanottoaikaa saisi tilata seuraavan viikon ti klo 8... jne, mutta samantien ystävällinen ääni sanoo, että niitä tuskin saa silloinkaan.
Minkä takia me taas valitsimme valtuutetut ym. luottamusmiehet, jos he eivät saa kunnan perustehtäviä hoidettua ?
Muualla pienissä, syrjäisissä kunnissa on jo ajat sitten ryhdytty toimeen ja saatu terveyskeskukset pois alennustilasta palvelemaan niitä, jotka sen kustantaa.
Vastaukset 17
Vanhimmat
panostaa eikä haijhatella toisesta jäähallista.
Toimmattomuus toimivaksi.
Persut vois ohjata ne kymmenet miljoonat puoluetukijaiset vaikka terveyskeskusten lääkärien palkkaukseen, eikä säätiöijä niitä!
nämä TK-asiat eivät ole toimineet vuosiin, eli tämä jäähalli hanke, ei ole näihin asioihin vaikuttanut ollenkaan. Ja jos kaikki asiat hoitusivat kuntoon tuolla jäähalli hankeella, olisihan se jo yksi kahdeksas ihme. Siitä kyllä tulisi jo valtakunnallinen uutinen. Luojan kiitos kuitenkin, että on viisaampia nuoria tuolla valtuustossa (kuin näitä kirjoittajia), ja ensi vaalien jälkeen, toivotaan että niitä on vielä enemmän.
Suurimmalla äänellä huutaa nyt pieni vähemmistö, jotka eivät kykene
näkemään mitään muuta kuin oman kiekkonsa.
Miten kävisi, jos kaikki kaupunkilaiset alkaisivat yhtä suurella suulla vaatia
vain itselleen ? Huonosti, eli jääkiekkoilijat tulee nyt panna
jäähyaitioon ja pitää heitä siellä tarpeeksi kauan.
Terveyspalveluiden alennustila on todellinen Haapavedellä, jossa ikäihmiset halutaan unohtaa kokonaan.
On surkea katsoa, kun vanhalle ihmiselle infoluukulla sanotaan, että lääkärinne on nyt viikon poissa, ja kun hän tulee, hänellä on niin paljon tehtävää, että teidän ei kannata odottaa puhelinsoittoa kovinkaan pian.
ON RIKOSLUONTOISTA KOHDELLA VANHOJA; SODAT KÄYNEITÄ IHMISIÄ
TÄHÄN MALLIIN.
Halutaanko Haapavedellä kaikki maallinen hyvä vain lapsiperheille ja nuorille koululaisille? Jostain kumman syystä?
Entäpä sellainen asia, kun sairaanhoitopiiri on siirtänyt kontrollikäyntejä
terveyskeskuksille, niin Haapavedellä niitä ei ole ryhdytty suorittamaan, vaan
kontrolliajat ovat pitkittyneet jopa vuodella esim. vuodesta kahteen jne. ?
Voiko tämä olla totta ?
Onko tämä enää laillistakaan ?
Joo olisi kyllä tärkempääkin tekemistä rahoille kui n nuo puoluetukijaiset persuille!
On erittäin hyvä, että sotaveteraaneja muistetaan. Sodan jälkeen syntyneitäkin!!
Valitettavasti Haapavesi EI OLE AINOA kunta , joka toimii näin.
Oulainen on toinen ESIMERKKI. Mukamas Palvelutalot ja muut hienoudet,
mutta tavalliselle tallaajalle ei löydy kuin valituksia, EI OLE!
KEPUILLAHAN ( lääkäreille rahat ) ne tukijaiset on kepuloitu omaan taskuun! Ei riitä edes lääkäreille.
Terveyspalvelualueen isäntäkunnassa asiat on kaikista huonoimmin. Siikalatva vie kuin pässiä narussa.
Ei mikään laki kiellä kuntaa hoitamasta terveyspalveluitaan
sellaisiksi, että asukkaat saavat sen mitä tarvitsevat.
Päättäjien tahtotilasta on kysymys etupäässä. Verukkeita aina löytyy, jos ei ole
todellista tahtoa.
Käykö terveyspalveluiden järjestämisen samalla tavalla kuin jäähallin, että tahto
löytyy 20 vuoden kuluttua ?
joo kaikki viisaat naapurikunnat rakensi jäähallinsa 20 vuotta sitten
kun jääkiekko vielä oli jotain
Kärsi sielu terveessä ruumiissa, siinäpä puhelimenvastaajan jonottajille selkeä ohje.
Ihmettelen minäkin, MIKSI tk remontoitiin, siellä ei ole koskaan lääkäriä, ei pääse edes hoitajille, luukulta ei oota, ota yhteys päivystyspuhelimeen. Sinne kun ja jos pääsee, ajat ovat loppu myös muilta Helmen tk:sta.
Pulkkilassa hemmetin ruuhkassa sitten haapavetiset ja lie puoli lääniä vahtaa lääkäriin pääsyä. Tosi omituista!
ja se on outua että tilat remontoitiin viimesen päälle MUTTA talossa ei
oo toimintaa
ihan kun silmänlumetta kaikki. on hyvin kun päältäpäin näyttää hyvältä
kyllä nyt on saatava toimintaa seinien sisälle
työryhmä tulosvastuullisesti miettimään
Vastaanotolle ei pääse nuoremmatkaan, saatikka veteraanit.
Yksityiselle mennä pitää.
Siellä diaknoosi tehdään sen mukaan mitä tietokoneella näkyy syntymävuoden kohdalla.
Vaikka mielestäni en ole ikäloppu läheskään.