tuollasesta renaultista?: http://www.nettiauto.com/renault/megane/5562973
Onko minkä hintaisia varaosia jos tarvii joskus vähän korjailla? Ja minkälainen se on talviautona et käynnistyykö hyvin vai hyvin huonosti? mulla kun ei ole minkäänlaista renault kokemusta tai kellään tutullakaan..
onko kokemusta
4
163
Vastaukset
- Huono talviauto
Meganessa ja Kangoossa on tiettävästi sama moottori, vai onko? tietääkö kukaan. Renault on se huonoin vaihtoehto Suomen oloihin, kokemusta kangoon käytöstä on myös Finmarkin seudulta, jossa kostea meri-ilma teki käynistys vikoja. Parempia talviautoja kuin Renault on paljon, mutta jos haluat ongelmia hanki ihmeessä RENAULT.
- Vetokoukku ?
Kävin katsomassa kys. Renault Meganea, mainittu vetokoukku tarkoittanee, että autolla voi vetää peräkärryä, mielipiteeni on, että jos itse autokaan ei pääse eteen päin, niin mitä järkeä on siihen vielä peräkärry kytkeä. Etuvetoinen Renault jää sutimaan tasaisellekkin, jos vain vähänkin on sopivan liukas, luminen alusta. Vetoautolta vaaditaan vetoauton ominaisuuksia, niitä ei surkea Megane tarjoa.
Vetokoukku ? kirjoitti:
Kävin katsomassa kys. Renault Meganea, mainittu vetokoukku tarkoittanee, että autolla voi vetää peräkärryä, mielipiteeni on, että jos itse autokaan ei pääse eteen päin, niin mitä järkeä on siihen vielä peräkärry kytkeä. Etuvetoinen Renault jää sutimaan tasaisellekkin, jos vain vähänkin on sopivan liukas, luminen alusta. Vetoautolta vaaditaan vetoauton ominaisuuksia, niitä ei surkea Megane tarjoa.
Kyllä teikäläinen on sitten täysin avuton kuski ilmeisesti. Tiedätkös, se ettet osaa ajaa ei ole auton vika.
Tuolla omalla 1.4 koneisella kummasti on ongelmitta talvisin liikkunut 1200 kg kuormallakin jarrullisella kärryllä. Eihän se mikään raketti ole, mutta kyllä sillä paikasta a paikkaan b pääsee.
6-vuotta moinen on ollut, ainoa pahempi sanominen talvisin on, että käsijarruvaijerit vetää herkästi jumiin kovalla pakkasella eli kannattaa parkkeerata vaihde päällä talvisin. (Voi kyllä olla vaan oman käsijarruvaijerit entiset tietysti)
Osat on halpoja, kuten muissakin ranskalaisissa ja helppo huoltaa itse.
Ruostumaan noita ei kolaroimatta saa.
Tekniikat noissa on pomminvarmoja, kun vaan öljyt ja hihnat vaihtaa ajallaan. Omassa 1.4 16v -99 on nyt 403tuhatta mittarissa, eikä syö öljyä, käynnistyy aina ensiyrityksellä ja kaikki lisävarusteetkin pelaavat.
Kaiken kaikkiaan edullisia ja luotettavia autoja, kun viitsii sen hetken silloin tällöin uhrata huoltoihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä4011724Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san334669Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2512827Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1442594- 1121672
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo14105140 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke
Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.209852- 82830
En luota sinuun
en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv61745- 10728