Kotimaanmatkailu kunniaan!

Reissumies -

Mietiskelin talvella kesän matkasuunnitelmia ja pisimmän reissun suunnaksi on valikoitunut pohjoinen Norja. Majoitukset on jo varattu, joten reissuun pitää lähtemän. Nyt on hieman ruvennut harmittamaan, kun kotimaassakin olisi vaikka mitä nähtävää. Mutta ehtiihän sitä myöhemminkin reissata. Olenkin päättänyt, että tämän kesän jälkeen seuraavan ulkomaanmatkan (kesäaikaan) teen vasta sitten kun kaikki ympäristöministeriön valitsemat kanssallismaisemat on tullut koluttua.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Kansallismaisema

Suosittelen muitakin tutustumaan kesällä omaan kotimaahan. Talvella voi sitten paeta etelään, jos välttämättä haluaa.

1

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kulkuri 57

      Matkustan työkseni pitkin maailmaa. Olen tehnyt sitä yli 20 vuotta ja muutama vuosi pitäisi vielä tehdä. Tuo kotimaan matkailu voisi olla sitten eläkkeellä mukava vaihtoehto harrastuksena puutöiden lisäksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      92
      2462
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      141
      2238
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2058
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      171
      1560
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1267
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      888
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      886
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      846
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      451
      796
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      52
      684
    Aihe