Elikkä olen harkinnut koiraa ja perheeseemme kuulu minä, mieheni ja meidän teinimme. Harkinnassa olisi sileäkarvainen noutaja. Kaikki ollaan koirasta kiinnostuneita. Tämä olisi perheemme eka koira, miehellä on ollut labdadorinnoutaja. Koirien kanssa tekemisissä ollaan kuitenkin oltu kaikki. Asumme aika isossa rivitalossa, meillä on iso piha ja aikaa pitkille metsälenkeille. Nyt olisi pari kysymystä flätistä.
Eli, onko vilkkautensa vuoksi aivan mahdoton koulutettava? Oppiiko nopeasti sisäsiistiksi? Miten menee murrosikä? Tykkääkö lapsista? Onko mahdotonta ajatella flättiä jos ei harrasta metsästystä, mutta muista lajeista (esim. toko, agility) on kiinnostunut? Naaras vai uros ekaksi? Pysyykö vapaana (pihassa, metsässä) vai lähteekö lintujen ym. perään? Onko karvanlähtö kauheaa?
Nyt toivon kaiken mahdollisen tiedon flattien omistajilta ja tietäjiltä :) Myös muita rotuja saa ehdotella!
Meillekkö sileäkarvainen noutaja?
2
411
Vastaukset
- Flätin omistaja
Flätti on niin eloisaa, että joku tutkija kutsui sitä koiramaailman Peter pan. Aina valmis lenkkeille tai leikkimään. toki saa kyllä varoa ettei leikit muuttuu lian rajoiksi. Tykkää koko perhelaumasta. Ainakin meidän Flätti oli aika nopeasti sisäsiisti, ja oppii todella nopeasti, kunhan laumalla on yhtenäiset linjat ja käskyt. Toki vaikka tottelee hyvin niin lähtee aika nopeasti lintujen perään. Olen kyllä saanut koiraltani elävän täysin kunnossa olevan variksen. Metsäpolulle seuraa aika hyvin. mutta poikkeaa välillä sivulle hakemaan linnunraadon tai vastaava.
Puhun nyt toki vain 1v kokemuksella, mutta en ole katunut hetkeäkään valintani.
Saa tulla katsomaan ja tutustumaan jos rotu kiinnostaa. - toisen fätin emäntä
Meilläkin on flätti perheen ensimmäisenä yhteisenä koirana, alle kouluikäinen lapsi myös perheessä. On helppo koulutettava, innokas ja aivan loistava aina-valmis-kaveri kaikkeen. Tulee kaikkien lapsien kanssa toimeen, ei ole koskaan, ei siis KOSKAAN ole ollut aggressiivinen tai purrut ketään edes varoituksena. Hyvä perhekoira, mutta vaatii todella paljon liikuntaa. Rivariin varmasti hyvä jos pääsee purkamaan energiaa myös vapaana juoksenteluun esim. koirapuistossa. Oikea vesipeto, kahlaa kaikki ojat. Seuraa hyvin ja on oppinut käskyt nopeasti (eri asia haluaako aina noudattaa niitä). Oppii parhaiten leikin kautta, menee pentuna helposti lukkoon jos toruu liian kovin esim huutamalla (silloin ei ainakaan tee kuten haluaisit). Nyt vanhempanakin haluaa miellyttää ja aina kantaa tavaroita, keppejä, leluja luokse. Mahtava vahtihaukku, muttei kuitenkaan mikään räksyttäjä. Pentuna sählä, ja vanhempanakin yhtä sählä vaikka ikää tulee niin into ei lähde. Meillä ei narttu ole koskaan haastanut omistajaa edes murkkuna, vaan on jopa lapsen käskytettävissä helposti. Vetää kovin hihnassa innoissaan, vasta 2-vuotiaana oppi malttamaan olla vetämättä. Ei voi antaa lapsen taluttaa koska on niin voimakas että vetää aikuisenkin kumoon oikein innostuessaan jostain roskasta, kepistä tms. Ohittaa koulutettuna muut koirat kauniisti, on hieman sulkeutunut koirapuistossa jos on kovin rähjäävää ja aggressiivista porukkaa. Syksyllä ja keväällä karvaa lähtee paljon, muuten on turkki helppohoitoinen. Suosittelen! Sporttinen haukku!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek236700Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.274180- 333056
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1712993- 101908
- 821754
- 1501624
- 1471622
- 121528
- 221480