Hei,
kirjoitin haastatteluni paperille ylös samalla, kun keskustelu eteni. Mitä luulette voiko tällä tavalla yltää muuhun kuin huonoimpaan arvosanaan? Gradusta on siis kysymys. Onko muilla kokemuksia tai tuttuja, jotka ovat näin tehneet?
En nauhottanut haastatteluja, oliko virhe?
4
358
Vastaukset
- flsmflsmfs
Haastatteluiden nauhoittaminen ei ole tarpeen! On täysin mahdollista saada parempikin kuin huonoin arvosana gradusta, vaikket nauhoittaisi haastatteluita. Äänitteiden kuuntelussa ja haastatteluiden puhtaaksikirjoittamisessa menee vain runsaasti aikaa, luepa näistä ohjeista kohta 4:
http://www.tiitula.com/ohjeita-lopputyomoron-selatykseen/
Tietysti olisi parasta, jos olisit kirjoittanut muistiinpanosi suoraan koneelle, mutta kyllä ne paperiltakin koneelle suht nopeasti kirjoittaa. - Humanistisesta moi!
Riippuu erittäin paljon siitä, mihin oppiaineeseen teet gradua ja mikä on aiheesi. Kysy neuvoa gradunohjaajaltasi.
Kirjoittamalla samalla kun kuuntelee tekee todennäköisesti paljon virheitä ja jättää asioita huomioimatta, joten en ymmärrä miksi ei samantien myös äänittäisi keskustelua, kun siihen ei tarvita kuin napin painallus. Jos äänittäminen ei ole pakollista oppiaineessa, niin eihän silloin niitä haastatteluja edes välttämättä tarvitse litteroida. - *ugh*
No huh huh! Vai ei ole nauhoittaminen tarpeen. :D Koittakaapa siitä sitten tehdä jonkinlaista "tieteellistä" analyysiä pelkkien hätäisten muistiinpanojenne perusteella. Sanoisin pikemminkin, että jos haastatteluja ei aio nauhoittaa (eikä litteroida, eikä siis haastateltavien sanomisiin edes alkeellisimmallakaan tasolla tutustua), niin koko haastatteluihin käytetty aika on tuhlausta. Itse asiassa koko graduun käytetty aika on tällöin mielestäni tuhlausta. Eihän siitä saa silloin itselleen minkäänlaisia oivalluksia tai oppimisen kokemuksia. Jos ei ihmisellä ole sen vertaa viitseliäisyyttä että tekisi edes graduaan kunnolla, niin miksei mennyt alun perinkin vaikka ammattikouluun?
- nuinikkää
Nauhoitus eli syvähaastattelu eli litterointi.
Jos käyttää syvähaastattelua, on kyse muutaman, eli alle kymmenen ihmisen haastattelusta ja tutkimusaineisto perustuu suurelta osin näihin haastatteluihin. Jos vain hankkii aineistoa eli haastattelee useaa kymmentä ihmistä tai käyttää haastattelussa hankkimiaan tietoja vain osittain, niitä ei tarvitse nauhottaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061