Pari viikkoa olisi aikaa ja tarjontaa on paljon, mutta aikaa vaan kaksi viikkoa ihan lähiaikoina. Onko ehdotuksia?
Mitähän tekis Bangkokissa?
12
357
Vastaukset
- .....
Teet sitä mikä mielyttää eniten, niinhän lomilla toimitaan.
- lyhyt...
No niinpähän se on.
- xxxx-
Varasit ensinn loman ja sitten päätiti tulla kyselemään täältä asiallisia ehdotuksia, voi herttinen sentään.
- naurattaa
eikö siellä tehdä lapsia...tai ainakin yritetään samalla tavalla....90% näin tekee niin tee sinäkin....ja mitä sitä 10 miljoonan asukkaan paikassa tekisia...pitääpä miettiä?
- ei jaksa
Ensin varasin loman ja sitten päätin tulla tänne kyselemään mitä tekisin. Kyllä vaan. Näin juuri. Voi herttinen sentään, mikä vitun apina siellä taas on herännyt. Suksi vittuun.
- kyrypäpää
On varmasti muitakin paikkoja kuin tämä sivusto hankkia ASIALLISTA tietoa matkakohteista.
- lyhytmunainen
Taitaa olla niin, että missään muualla ei ole niin vähälahjaista väkeä, kuin tällä palstalla. Minä mukaan lukien. Ihme homma, miten peruskysymyksistä aletaan vittuilla heti kättelyssä.
- TRI 66
Voiko omia mieltymyksiä suositella toiselle?Mielestäni ei.
Joten jo kysymys sinänsä provosoi joitakin.
Eiköhän vastaukset löydy kun itse hakee/lukee noilta Bkk sivustoilta.
Täältä niitä on kyllä turha odottaa. - flashpacker
TRI 66 kirjoitti:
Voiko omia mieltymyksiä suositella toiselle?Mielestäni ei.
Joten jo kysymys sinänsä provosoi joitakin.
Eiköhän vastaukset löydy kun itse hakee/lukee noilta Bkk sivustoilta.
Täältä niitä on kyllä turha odottaa.Ei ole turha odottaa. Täältä pesee:
Asu aluksi edullisessa / halvassa guest housessa jossain Khao Sanin tai Soi Rambuttrin liepeillä.
Käy Grand Palace alueella siinä Sanam Luangin kulmalla, mukaanlukien Wat Phra Keow, Wat Pho ja Wat Arun. Kansallismuseo on ihan lähellä myös. Säästä pääsylippu palatsialueelle, sillä samalla lipulla pääset Dusit-palatsialueelle.
Varo tuk-tuk-kuskeja, jotla lupaavat viedä sinut "minne tahansa" n. 20 bahtin maksua vastaan, varo samoin siististi pukeutuneita thaimaalaisia, jotka väittävät, että kohteenasi oleva tempeli / museo yms. on suljettu. Molemmat haluavat viedä sinut ajelulle, jonka aikana käydään kaupoissa, jotka maksavat heille provision.
Dusitin alueella on Zoo. Älä mene, ellet halua nähdä vankeudessa eläviä villieläimiä. Eläintarhassa on tosin usein koululaisryhmiä, jotka ovat halukkampia kuvaamaan sinua kuin eläimiä ;).
Shoppaile Chatuchackin viikonloppumarkkinoilla.
Syö ötököitä Khao Sanin backpackeralueella (samalla saat kliseekuvan itsestäsi rouskuttamassa heinäsirkkaa)!
Juo kalja tai kaksi Patpongin syntisessä yössä.
Tingi taksikuskin kanssa.
Seuraa Muay Thai:ta eli thaiboxingia jollain isolla stadionilla. (esim Ratchadamnoen) Lyö vetoa!
Vieraile paikallisilla toreilla.
Älä syö länsimaalaisessa ketjuravintolassa.
Käy kanaaliristeilyllä.
Lorvi ja kulje sinne, minne mieleen juolahtaa. Vieraile rikostieteellisessä museossa.
Koikkelehdi ja puikkaile China Townissa ja Little Indiassa.
MBK, Siam Square, Siam Paragon saavat tarjonnallaan kenen tahansa pään sekaisin.
Asu lopuksi hyvässä hotellissa. Se tuntuu luxukselta halpaan guest houseen verrattuna.
Ja lopuksi: nauti miljoonakaupungin vilinästä.
- Lyhyt....
No kiitos noista ajatuksia stimuloivista riveistä. Ihan asiaa. Todellakin palstan hengen mukainen kirjoitus. Olen ollut siellä aiemmin joitain kertoja, viiemeksi lokakuussa. Kuitenkin joskus on hyvä kuunnella muitakin, koska en edusta absoluuttista totuutta, enkä voi tietää mikä minua kiinnostaa, ennekuin olen kokeillut. Sain ajatuksia kirjoituksesta ja otan ne kiitollisuudella vastaan.
- Gute reise
Ainakin siellä on nyt kuumaa ja hiostavaa, sekä vettä saattaa sataa kaatamalla.
Mutta loma on aina loma, säästä riippumatta. - lyhyt...
Sade on ihan ok, yleensa toukokuussa Bangkokin sateet ovat olleet 15min - 2h ja sen jälkeen pöly on poissa kaduilta. Siis parempi minulle sateellinen loma kuin kuiva.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos4706670Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http1983988Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112553Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit302134Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko1441501Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?791366Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te861208- 681196
- 661151
- 481109