hei vaan.olen ollut omaisena aivan järkyttynyt miten hengityshalvauspotilasta hoidetaan.hoitajat valittelevat miten haasteellista kohdata omaisia ym.kuka kysyy miten haastava tilanne omaiselle.keinotekoinen letkuruokinta,mauton muusattu ateria täysin syötettävä kun käsistä mennyt voima.kun ei aikaa kuntoutusharjoittaa ylläpitää tarvittavaa syöntiliikerataa,eikä omaisena aina mahdollista olla paikalla.suuri suru rakkaan omaiseni kohtelusta.mikäpä hätä hoitajilla.hoitavat vain 'työnsä'.juuri piittaamatta miten omainen kokee.
Vastaukset 1
- hhp:n hoitaja
Hei.
Minä taas hengityshalvauspotilaan hoitajana ihmettelen sitä miksi omaisten pitää olla niin ilkeitä hoitajille. Eivätkö omaiset ymmärrä, että hoitajat mahdollistavat hhp:n kotona asumisen?
Ymmärrän sen että on vaikea hyväksyä kun läheinen menee tuohon tilaan. Ja kun kotona on vieras ihminen 24/7.
En tarkoita sinua joka tämän keskustelun avasit, vaan ihan yleisestikin; miksi ei keskitetä jäljellä olevia voimavaroja mahdollisimman hyvään loppuelämään? Miksi pitää puuttua hoitajien asioihin ja nalkuttaa kaikesta? Lopulta tilanne menee siihen, että hoitajia ei enää löydy ja potilas joutuu laitoshoitoon.
Tämä on psyykkisesti raskasta työtä, usko pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791376
- 851263
- 1021013
- 48849
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40743Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83626Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7556Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30538Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44512