hengityshalvauspotilaan hoito

uupumus

hei vaan.olen ollut omaisena aivan järkyttynyt miten hengityshalvauspotilasta hoidetaan.hoitajat valittelevat miten haasteellista kohdata omaisia ym.kuka kysyy miten haastava tilanne omaiselle.keinotekoinen letkuruokinta,mauton muusattu ateria täysin syötettävä kun käsistä mennyt voima.kun ei aikaa kuntoutusharjoittaa ylläpitää tarvittavaa syöntiliikerataa,eikä omaisena aina mahdollista olla paikalla.suuri suru rakkaan omaiseni kohtelusta.mikäpä hätä hoitajilla.hoitavat vain 'työnsä'.juuri piittaamatta miten omainen kokee.

1

563

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hhp:n hoitaja

      Hei.

      Minä taas hengityshalvauspotilaan hoitajana ihmettelen sitä miksi omaisten pitää olla niin ilkeitä hoitajille. Eivätkö omaiset ymmärrä, että hoitajat mahdollistavat hhp:n kotona asumisen?
      Ymmärrän sen että on vaikea hyväksyä kun läheinen menee tuohon tilaan. Ja kun kotona on vieras ihminen 24/7.
      En tarkoita sinua joka tämän keskustelun avasit, vaan ihan yleisestikin; miksi ei keskitetä jäljellä olevia voimavaroja mahdollisimman hyvään loppuelämään? Miksi pitää puuttua hoitajien asioihin ja nalkuttaa kaikesta? Lopulta tilanne menee siihen, että hoitajia ei enää löydy ja potilas joutuu laitoshoitoon.

      Tämä on psyykkisesti raskasta työtä, usko pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1100
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      104
      1075
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      67
      512
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      483
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      8
      446
    6. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      441
    7. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      13
      440
    8. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      42
      422
    9. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      396
    10. Kysymys palstalaisille: kuinka moni nainen sietää miehen "pakkomielteistä" sekaantumista elämäänsä?

      Siedättekö tai sietääkö teidän naisenne miehen "pakkomielteistä" sekaantumista naisen harrastuksiin, ulkonäköön, työhön
      Sinkut
      83
      391
    Aihe