Pankkiluista

Kirjoitin avauksen pankkikuluista, hiukan erikoisella otsikolla "tuule tuuli leppeämmin".
Vastauksista syntyy kuva, ettei noita kuluja ole lainkaan tai ne ovat hyvin pienet.

Niin kuin mainittiin, ei kuluja ole jos on riittävästi äveriäisyyttä.

Ilmaiskortit on vain s-pankilla ja tapiola-pankilla.

Säästöpankin korttimaksu on 1,5 e/kk, eli 18e/v.

Maksuautomaattien nostoista peritään maksua ja pankkineideiltä viedään työt kun tuntimäärät pudotetaan pienemmiksi.

Ei tuule tuulet leppeämmin - ei ainakaan missä. jne.
1572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kiitos aamunaurusta Ruuneperi!
Vai että "pankkiluista"?, selvisihän se vaikkakin ihmettelen miksi kaksi ketjua.

Kyllä kitrjoitusvirheitä osaan minäkin vaan harvemmin siitä saan hauskan.

Äänestä
  • Aloittaja

    Naura vaan! Tällainen tabletti on niin liukas, että virheitä tulee.

    Miksikö uusi tai toinen. Kun kukaan ei suostunut keskustelemaan ta tuomaan mielipiteitään aiheesta.

    Äänestä

No saman hauskuuden sain minäkin, vaikka ymmärsin tuon liukkauden. Mieleen tuli " juu, luu kurkkuun vaan" meille, :D

En osaa noista kuluista keskustella, ne kun on pankin säätämiä, enkä niihin voi vaikuttaa!
Pikemminkin ärsyttää kun Danske Bank on vaikeuttanut verkkopankkiasioimista, Java pitäisi asetuksistani poistaa! Nyt on kuitenkin lähdettävä asioimaan, ja sitten otettava yhteyttä Oma guruun. heippa vaan

Äänestä
  • Aloittaja

    Kuluista ei voi siis keskustella "kun ei niihin voi vaikuttaa". Niinkö????

    Äänestä

Taisi siellä joku kirjoittaa, että kuluja ei ole laisinkaan, kuten ei minullakaan. Eläkkeeni tulee pankkiin, jossa olen viimeksi käynyt 6-v sitten, sillä lähimpään konttoriin on 100 km Tällä pankilla ei ole minulle mitään kuluja jos ei liioin korkojakaan. Rahansiirrot hoidan netissä, sillä minulla ei ole ko. pankkiin edes korttia, joten ei voi kukaan ryöstää.

Olen erittäin tyytyväinen S-pankkiin, sillä sen pankkikortilla voin maksaa missä vain ja käteistä saa kätevästi S-kaupankassalta. Ei ole pelkoa ryöstöistä, ..ainakaan heti ja kukapa viitsii vauvautua muutaman eurosetelin vuoksi.

Äänestä

hyvä ja luotettava sekä kätevä ostoksia tehdessä. Tietenkin haittapuolena on sitten se, ettei enää ikinä sitä käteistä muista mukaan varata, kortti kun ei käy esim. vaatesäilytyksen tiskillä.

Äänestä
  • Tahtoohan se unohtua joskus, se käteisen nosto, samoin kuin tupakan osto, mutta satkulla pärjää pitkään, ainakin minä.

    Kirjoitan kyllä ostoslistaan, että nosta käteistä, mutta siinäkös se enää kassalla on esillä? Onneksi on ässään matkaa vain 200 m.

    Äänestä

  • ei epäselvää kirjoitti:

    Tahtoohan se unohtua joskus, se käteisen nosto, samoin kuin tupakan osto, mutta satkulla pärjää pitkään, ainakin minä.

    Kirjoitan kyllä ostoslistaan, että nosta käteistä, mutta siinäkös se enää kassalla on esillä? Onneksi on ässään matkaa vain 200 m.

    What's that?

    Äänestä

  • Aloittaja

    Satku? kirjoitti:

    What's that?

    It's satanen suameks!

    Äänestä

  • old_profile_6403 kirjoitti:

    It's satanen suameks!

    Kiitos sinulle Ruuneperi.

    Näin sitä osataan kansakoulupohjaltakin.

    Vaan itseppä menin ns. halpaan, kun puhuttiin "kasarista"?? Mikä hiivatin kasari? Mielestäni kasari on kattila, vaan eipä ollutkaan. Sen jälkeen tuli ilmeisesti ysäri, mutta mitähän sitten seurasi?

    Äänestä

Tallelokero 40€.
Vaimon rinnakkaiskortti 30,50€/ vuosi, raja 5000€., 0,61%. Tosin käytännössä emme hyödynnä sitä täysimääräisenä.
Minun korttini on maksuton. Siihen sisältyy molempien jatkuva matkavakuutus johon olemme joutuneet turvautumaan kahdesti.

Vähäiset käteisnostomme teemme kortin debet-puolella joka on maksuton.

Varaihoitomaksu on jonkun euron.

Kokonaisuus ei heilauta pieneläkeläistenkään taloutta.

Äänestä
  • Aloittaja

    Kuitenkin maksuja on ja ne lisääntyvät. Saahan niitä väheksyäkin. Erojakin on.

    Äänestä

  • on. L-L? Minulla tallelokero on 30 € / vuosi ja korttini on maksuton.

    Äänestä

  • Mikä pankki sinulla kirjoitti:

    on. L-L? Minulla tallelokero on 30 € / vuosi ja korttini on maksuton.

    Vaikuttaakohan lokeron koko vai maksammeko me Nordealle 10€ turhasta?
    Oma kortti on maksuton mutta muijan rinnakkaisesta veloittavat 2,75€/kk.

    Äänestä

Mitä erinomaisuutta on sanoissasi, jotka eivät olisi edellisen ketjun perään mahtuneet?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_6403 kirjoitti:

Kirjoitin avauksen pankkikuluista, hiukan erikoisella otsikolla "tuule tuuli leppeämmin".
Vastauksista syntyy kuva, ettei noita kuluja ole lainkaan tai ne ovat hyvin pienet.

Niin kuin mainittiin, ei kuluja ole jos on riittävästi äveriäisyyttä.

Ilmaiskortit on vain s-pankilla ja tapiola-pankilla.

Säästöpankin korttimaksu on 1,5 e/kk, eli 18e/v.

Maksuautomaattien nostoista peritään maksua ja pankkineideiltä viedään työt kun tuntimäärät pudotetaan pienemmiksi.

Ei tuule tuulet leppeämmin - ei ainakaan missä. jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu