Mistä johtuu, että uusien tiskikoneiden pesuajat
ovat pidempiä kuin esim -80 luvun koneissa? Onko veden- tai energiansäästöstä kysymys? vaiko kenties paremman pesutuloksen takia?
Vielä tulee mieleen, että nykyään niissä korostetaan hiljaista käyntiääntä, olisiko syy siinä?
ovat pidempiä kuin esim -80 luvun koneissa? Onko veden- tai energiansäästöstä kysymys? vaiko kenties paremman pesutuloksen takia?
Vielä tulee mieleen, että nykyään niissä korostetaan hiljaista käyntiääntä, olisiko syy siinä?
Vastaukset 10
Vanhimmat
No eihän nykyisten ja entisten aikojen koneita voi edes vetailla keskenään.
Vanhojen koneiden pesutulos on paljon huonompi, ne pitävät kovempaa ääntä ja kuluttuvat enemmän vettä ja energiaa.
Vaihdoin hiljan vanhan noin 15 vuotiaan tiskikoneen uuteen. Uusi on tosiaankin paljon hiljaisempi mutta jynssää astioita pienen ikuisuuden. Psutuloksessa on huomaa eroa, molemmissa tulos on mielestänä erittän hyvä.
Kyllä meillä ainakin vanhan Cylindan pesun jäljiltä astiat olivat lämpimiä ja huom! KUIVIA. Nyt on uuden kolmen A:n Boschin jäljiltä astiat tosi märkiä! kuivaustulos on ainkin erittäin heppoinen vanhaan verrattuna! Itse olen sitä mieltä, että takaperin on menty, kun pesuveden määrällä alettiin kikkailemaan.
Mitä se haittaa vaika astiat olisivat märkiä pesun jälkeen? Niinhän ne oli vanhaan hyväänkin aikaan käsipesun jälkeen, kun nostettiin kuivauskaappiin kuivumaan. Ainakin meillä astiat on kuivia, kun avaa koneen luukun pesun jälkeen.
Kyllä pituudet johtuu energian säästöstä ja pesuaineen tehokkaammasta käytöstö. Uudet koneet käyttävät myös todella vähän vettä. Yritäppä itse pestä koneellinen astioita n. 1,5 ämpärillä vettä. :)
Niin, vaihdoin tuossa hiljan vanhan 15 vuotiaan AEG koneen Electroluxiin. Uusi on hiljainen ja tekee yhtä hyvää jälkeä kuin vanhakin mutta pesuaika on vallan mahdoton, liki kolme tuntia!
Luulin ensiksi, että vehje on rikki mutta kun vilkaisin käyttöohjetta, niin siellä vahvistettiin havaintoni. En osannut hankintaa tehdessä kiinnittää huomiota tuohon pesuaikaan mutta mahtavatko kaikki nykytiskarit olla yhtä hitaita?
Kyllä ne kaikki valtamerkit tänäpäivänä hitaita ovat. Tosin monissa on myös ns. pikapesuohjelmia. Työtehoseura testasi hiljattain yleisimmät astianpesukoneet ja Miele oli kaikkein "etanin" energiamerkin mukaisissa ohjelmissa. Bauknecht oli nopein mutta hidas sekin oli.
Tässä testi pdf -tiedostona:
http://www.tukes.fi/julkaisut/5_2004.pdf
Tässä voisi jo ruveta epäilemään nykyisten koneiden energiansäästöä. Missä menee se raja, että kone säästää energiaa verrattuna vanhaan jos uusi kone pesee kolme tuntia ja vanha tunnin?
Uudet koneet käyttää paljon vähemmän vettä kuin vahhat ja siinä se ero tulee. Uudet koneet ovat myös paremmin eristettyjä, jolloin lämpimänä pito vie vähemmän sähköä ja samalla se metelikin vähenee.
Säästö tulee mm. siitä, että koneen ei tarvitse lämmittää aina uutta vettä, kun se käyttää sitä samaa vettä uudelleen jos on riittävän puhdasta. Ja kuivatus tietysti tehdään vain puolitiehen juuri ja juuri a-luokan kriteerit täyttäen, että ei siihenkään sähköä palaisi.
Parempi olisi kyllä jos kuivaisi ihan kuivaksi asti. ..tuttaa pyyhkiä pannunpohjista vesitippoja rätillä pois konepesun jälkeen.