Eli kuten otsikossa sanotaan. Olen lukenut tältä palstalta juttuja kuumeen mittaamisesta perseen kautta eli "sipsauttamisesta." Nyt kesällä olen astumassa palvelukseen ja haluaisin kuulla kokemuksia kyseisestä toimenpiteestä.
Onko mittari kylmä? Kuinka syvälle se työnnetään? Onko asiassa yleensä mitään seksuaalisia virityksiä, vai onko kyseessä vain lääketieteelinen toimenpide? Kuinka usein alokkaita "sipsautellaan?" Mihin joukko-osastoon kannattaa hakea, jos ei pidä "sipsautuksista?"
Kiitos vastauksista jo etukäteen!
Miltä "sipsauttaminen" tuntuu?
1
350
Vastaukset
- ex-ex
Paskaa jauhavat noista "sipsautuksista" :) Ilmeisen onnistunutta propagandaa, kun täällä kyselet asiasta. Kuume mitataan puolustusvoimissa(kin) kainalosta...
Huoli pois! Saatat nähdä kyseisen rektaalimittarin jossain lääkintäkoulutuksessa, mutta et varmasti saa sellaista p*rseeseesi, ellet AIVAN OIKEASTI romahda marssilla täydellisesti (rektaalin kautta mitataan kehon todellinen lämpö, kun on erittäin todennäköisesti lämpöhalvauspotilas hoidettavana).
Olen useamman vuoden ajan toiminut kouluttajatehtävissä muutamissakin varuskunnissa, eikä koskaan ole keneltäkään alaiseltani tai lähiyksiköiden asevelvollisilta edes harkittu rektaalilämmön mittaamista.
Porin Prikaatin tapauskaan ei ole "tavanomaista" toimintaa. toimenpiteen puolusteltiin olevan tavanomainen LÄÄKINNÄLLINEN toimenpide (koska oli kyseessä äkillinen yleiskunnon romahtaminen, kuulemma).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.981565- 2091468
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59990Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31969Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K52769Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49745The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5692Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉54692En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k40686Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36685