Asianajaja jättää kertomatta kun pesästä myydään
tontti että perillisten olisi pitänyt 6kk sisällä hakea lainhuuto,nyt osakkaat saavat maksaa lisäveroa korkoineen 2v,todettakoon että asianajajaan oltiin juuri tämän tapahtuman takia yhteydessä ja vielä kysyttiin oliko kaikki niin kuin pitää!Nyt hän sanoo ettei hänen kuuluu sanoa moista asiaa asiakkaalleen,että pitäisi itse tajuta ???
tontti että perillisten olisi pitänyt 6kk sisällä hakea lainhuuto,nyt osakkaat saavat maksaa lisäveroa korkoineen 2v,todettakoon että asianajajaan oltiin juuri tämän tapahtuman takia yhteydessä ja vielä kysyttiin oliko kaikki niin kuin pitää!Nyt hän sanoo ettei hänen kuuluu sanoa moista asiaa asiakkaalleen,että pitäisi itse tajuta ???
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lainhuudon maksaa se joka osti pesästä tontin. Tontin omistaneella kuolinpesällä on ollut se vainajan hakema lainhuuto. Näin yksinkertaisesti.
Luovutusvoittoveroa pesän osakkaat saattavat joutua makamaan ja syystä jos mahdollista, tontti olisi pitänyt jaossa sisällyttää jonkun perillisen jako-osuuteen.
Selvennyksenä vielä, että jos tontti myytiin perilliselle, niin hänen tulee hakea lainhuuto omistukselleen.
Juuri tästä on kyse luovutusvoittoverosta,asianajajan kanssa oltiin juuri tämän takia tekemisissä, tämän hän jätti tekemättä ja kertomatta että sen olisi voinut sisällyttää jonkun perillisen jako-osuuteen tontti myytiin ulkopuoliselle.Tätä minä perään että jos olisi menetelty niin että se olisi kuulunut jonkun perillisen jako-osuuteen minkälaiset seuraamukset siitä veromuodossa olisi seurannut,nyt napsahtaa niskaan aika mukavasti.
Kysymyksessä sotketaan lainhuudon hakeminen luovutusvoittoveroseuraamuksiin.
Tässä keskustelussa on selkeästi tuotu esiin, että parillisillä ei ole lainhuudatusvelvollisuutta vaan se on kiinteistön ostajalla.
Nyt näyttää kuolinpesän varallisuuteen kuulunut tontti myydyn pesän ulkopuoliselle ja siitä on seurannut myyjälle luovutusvoittoa. Mikäli perinnönjaossa tämä sama omaisuus olisi sisällytetty jonkun pesän osakkaan perintöosuuteen olisi kyseinen osakas saanut tontin ilman myyjälle aiheutuvaa luovutusvoittoseuraamusta, Mutta.. nyt tontti onkin myyty ulkopuoliselle. Jos osakas olisi myynyt tämän saman tontin edelleen ulkopuoliselle olisivat samat luovutusvoittoseuraamukset kohdistuneet tähän osakkaaseen,koska perintönä saadun omaisuuden hankintahintana pidetään sen perintöverotuksessa hyväksyttyä perintöverotusarvoa.
Asianajajan toiminnasta voi valittaa Asianajajaliiton kurinpitolautakunnalle tai oikeuskanslerille. Kun valittaa, pitää olla tiedossa mista valittaa, eikä sotkea asioita.
Kysyjä sai vastauksen, niin samaa asiaa vatvomaan, aivan kuin olisit ainoa tietävä.
Asianajajaliittoon ei pidä mennä valittamaan. Neuvo on väärä. Tyhjän saa pyytämättäkin!
Kyllä asianajajat ovat sellaisia ketkuja, ettei heitä saa kiinni mistään ja tämä heidän "rikollisjärjestö" auttaa pulaan joutunutta. Oikeuskansleri on virkamies, joka kuittaa palkkionsa - ei muuta.
Kuten sanottu niin ostaja hakee lainhuudon ja maksaa varainsiirtoveron jota korotetaan jos lainhuutoa ei ole tehty ajoissa. Myyjä ei joudu ottamaan lainhuutoa joten vähän ihmettelen mistä kummasta tässä on kyse. Perikunnan myyjänä ei tarvitse hakea lainhuutoa joten sen laiminlyönnistä ei voi perikunnalle tulla mitään velvollisuuksia. Tuo mahdollinen myyntivoittovero on eri asia mutta se ei liity mitenkään lainhuutoon.
Jos kyseessä on tapaus jossa tontti on myyty kuolinpesästä perillisille niin tietysti silloin lainhuuto pitää hakea. Ilmeisesti tällöin ostaja perillinen ei ole ollut kauppakirjan allekirjoittamistilaisuudessa läsnä vaan sen on tehnyt asianajaja valtakirjalla. Nimittäin allekirjoittamistilaisuudessa julkinen kaupanvahvistaja antaa ostajalle esitteet joissa selvitetään lainhuutovelvollisuutta ja sen hakemista joten ei voi ainakaan silloin sanoa ettei tiennyt asiasta.
Haluaisitko vähän kertoa lisää tapauksesta. Tuon selityksesi pohjalta jäi vähän kysymysmerkkejä ilmaan mitä oikein on tapahtunut. Kuten sanottua niin myyjän ei pitäisi joutua vastuuseen lainhuudattamisesta ja varainsiirtoverosta koska se on ostajan velvollisuus
Asiasta voi valittaa asianajajien liittoon.
Ja paskanmarjat!