Kaikissa edullisissa kaikuluotaimissa näyttäis olevan semmoinen peräpeilianturi. Voiko noita asentaa veneen pohjan sisäpuolelle punkan alle vanhan kaikuluotaimen anturin tilalle joka toimii ilman läpivientiä pohjan läpi?
Kaikujen anturit nykyään
wanha vaihtoon
4189
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Peräpeilianturit toimivat umpilaminaatin läpi. Vesipussilla on helppo etsiä sopiva paikka. Näin ainakin minulla olleissa halvimmissa Hummingbirdin ja Garminin kaiuissa. Syvyyttä siten asennetuna näyttävät 40-50 metriin asti.
On jo valmis vanha paikka, ja siellä vanha anturi pyöreässä purkissaan. Anturi on purkin kannen keskellä kiinni pystyssä. Käytetäänkö samaa vanhaa anturia, vai pitääkö uusi anturi viritellä kiinni purkin kanteen? Vanha on 70 -luvulta, onko uudet erilaisia?
Pitää käyttää aina kaiun mukana tulevaa anturia, jos ei tiedä antureiden sähköisiä ominaisuuksia tarkasti. Myöskin anturin johtoa ei saa katkaista tai jatkaa, sanovat kaikujen käyttöohjeet.
Niin ja minulla on myydä uudenveroinen Garmin Fishfinder 140 kalakaikuluotain isoilla syvyysnumeroilla, hintaan 90 euroa pk. Testattu toimivaksi yhden kesän 20 mm umpilaminaatin läpi. Myyn tarpeettomana, koska sain veneen alkuperäisen mittariston toimimaan.
http://www.amazon.com/Garmin-Fishfinder-4-7-Inch-Dual-Beam-Transducer/dp/B000ES8AWI
Jos kiinnostaa niin sähköpostiosoite tähän perään, niin keskustellaan lisää.