Mitä päärynäpuita teiltä löytyy? onko tehnyt päärynöitä? Minulla on 3 vyöhykkeellä pieni päärynätarha. Löytyy 2 pepiä(Toinen kääpiö), 2 aunea, Jukka (omajuurinen) ja elokuun päärynä. tulossa on 2 yleistä suomalaista päärynää, lada ja Siska (Tshizhovskaja). 4 ja 5 vyöhykkeen rajalla mökillä on Aune, vekovaja ja lukashovka rannaja kokeilussa. Viime vuonna istutin osan, eli Yhtään päärynää ei ole tullut vielä, toivoa on jo tälle vuodelle :)
Päärynäpuut
9
2143
Vastaukset
- poltinkarva
Minulla kasvaa Ussurin pääränäpuita. Hedelmät eivät ole syötäviä. Saat syksyllä siemeniä, jos haluat jalostaa.
- Sormutin76
meillä istutettuna Pepi viime syksynä eli ei toivoa saada hedelmiä. Luumupuussa meni 5 vuotta, että saatiin ekat luumut.
Päärynäpuu kukkii niin aikaisin, että on hyvin vähän pölyttäjiä liikkeellä. Osa puista on itsepölyttyviä, mutta eduksi on, että olisi toinen lajike siinä lähellä. Itse hoitelin asiaa pullasudilla kukasta toiseen, mitä vaan yletin.
Samoin on luumun ja kirsikan kanssa, kukinta niin aikaisin, ettei pörisijöitä juuri ole.- mesipesä
timarni kirjoitti:
Päärynäpuu kukkii niin aikaisin, että on hyvin vähän pölyttäjiä liikkeellä. Osa puista on itsepölyttyviä, mutta eduksi on, että olisi toinen lajike siinä lähellä. Itse hoitelin asiaa pullasudilla kukasta toiseen, mitä vaan yletin.
Samoin on luumun ja kirsikan kanssa, kukinta niin aikaisin, ettei pörisijöitä juuri ole.Viritä kimalaisboksi oksille tai kysy tarhurilta krainilaispesää lainaksi, niin johan pölytys pelaa.
- aune4
Mulla on aune nelosvyöhykkeellä. Vuosi sitten istutettu, ja keväällä siinä oli yksi kukka. Hedelmiä saataneen vielä odottaa... Tänä kesänä puu on ruvennu lenksottamaan, ja olen istuttanut sen uudestaan, saas nähdä auttaako.
Minulla itsepölyttyvä Aunen päärynäpuu ja satoa tulee. Kymmeniä hedelmiä kypsymässä. Olen säilönyt niitä lohkoina puolukka-ja karpalomehuun, jossa ne värjäytyvät kauniin punaisiksi hedelmäsalaattiin ja muihin jälkiruokiin.
- s.t1
Hei! Mua kiinnostaa nuo lada ja siska. Mistä te ootte niitä ostanu?? Asun vanahan vaasanläänin alueella ja melkotuulisella paikalla. Täälä myydään joka paikas pepii ja elokuun päärynää. Tää on 4 rajalla joten haluaisin noita kestäviä laikkeita.
Mitä mieltä olette puidenne sadon mausta? - Päärynätarhuri
Hirvensalmen taimisto myy Ladaa ja Siskaa. nettiosoite www.omenapuu.com. Tilata voi postin/matkahuollon kautta. Pepi on ainakin hyvänmakuinen, ja parempi kuin kaupasta ostettu ulkomainen hedelmä. Tosin pienempi.
- s.t1
Ostin tuon siskan tuolta Hirvensalmelta. Kauan kesti ennen kun tuli mutta tuli edes. En sitte ostanu vielä pölyttäjäksi toista. Se on ehkä itsepölytteinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk1656380Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit6933893SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit1343175Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no3552958Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti232165"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –1542031Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a7091919SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?541519Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re261501Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4901492