Mitä päärynäpuita teiltä löytyy? onko tehnyt päärynöitä? Minulla on 3 vyöhykkeellä pieni päärynätarha. Löytyy 2 pepiä(Toinen kääpiö), 2 aunea, Jukka (omajuurinen) ja elokuun päärynä. tulossa on 2 yleistä suomalaista päärynää, lada ja Siska (Tshizhovskaja). 4 ja 5 vyöhykkeen rajalla mökillä on Aune, vekovaja ja lukashovka rannaja kokeilussa. Viime vuonna istutin osan, eli Yhtään päärynää ei ole tullut vielä, toivoa on jo tälle vuodelle :)
Päärynäpuut
9
2100
Vastaukset
- poltinkarva
Minulla kasvaa Ussurin pääränäpuita. Hedelmät eivät ole syötäviä. Saat syksyllä siemeniä, jos haluat jalostaa.
- Sormutin76
meillä istutettuna Pepi viime syksynä eli ei toivoa saada hedelmiä. Luumupuussa meni 5 vuotta, että saatiin ekat luumut.
Päärynäpuu kukkii niin aikaisin, että on hyvin vähän pölyttäjiä liikkeellä. Osa puista on itsepölyttyviä, mutta eduksi on, että olisi toinen lajike siinä lähellä. Itse hoitelin asiaa pullasudilla kukasta toiseen, mitä vaan yletin.
Samoin on luumun ja kirsikan kanssa, kukinta niin aikaisin, ettei pörisijöitä juuri ole.- mesipesä
timarni kirjoitti:
Päärynäpuu kukkii niin aikaisin, että on hyvin vähän pölyttäjiä liikkeellä. Osa puista on itsepölyttyviä, mutta eduksi on, että olisi toinen lajike siinä lähellä. Itse hoitelin asiaa pullasudilla kukasta toiseen, mitä vaan yletin.
Samoin on luumun ja kirsikan kanssa, kukinta niin aikaisin, ettei pörisijöitä juuri ole.Viritä kimalaisboksi oksille tai kysy tarhurilta krainilaispesää lainaksi, niin johan pölytys pelaa.
- aune4
Mulla on aune nelosvyöhykkeellä. Vuosi sitten istutettu, ja keväällä siinä oli yksi kukka. Hedelmiä saataneen vielä odottaa... Tänä kesänä puu on ruvennu lenksottamaan, ja olen istuttanut sen uudestaan, saas nähdä auttaako.
Minulla itsepölyttyvä Aunen päärynäpuu ja satoa tulee. Kymmeniä hedelmiä kypsymässä. Olen säilönyt niitä lohkoina puolukka-ja karpalomehuun, jossa ne värjäytyvät kauniin punaisiksi hedelmäsalaattiin ja muihin jälkiruokiin.
- s.t1
Hei! Mua kiinnostaa nuo lada ja siska. Mistä te ootte niitä ostanu?? Asun vanahan vaasanläänin alueella ja melkotuulisella paikalla. Täälä myydään joka paikas pepii ja elokuun päärynää. Tää on 4 rajalla joten haluaisin noita kestäviä laikkeita.
Mitä mieltä olette puidenne sadon mausta? - Päärynätarhuri
Hirvensalmen taimisto myy Ladaa ja Siskaa. nettiosoite www.omenapuu.com. Tilata voi postin/matkahuollon kautta. Pepi on ainakin hyvänmakuinen, ja parempi kuin kaupasta ostettu ulkomainen hedelmä. Tosin pienempi.
- s.t1
Ostin tuon siskan tuolta Hirvensalmelta. Kauan kesti ennen kun tuli mutta tuli edes. En sitte ostanu vielä pölyttäjäksi toista. Se on ehkä itsepölytteinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi2416042Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1195843Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi2314917Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu154283Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa624176Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät684097Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa274092Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali323658Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa572554En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.401790