Janne immonen , harrri kirvesniemi, jari isometsä, JARI RÄSÄNEN tunnustakaa myrkkyjenne ja mömmöjenne käyttö, ja mistä saitte rahat ja kenen rahoilla ostitte epot.steroidit vst aineet, jos valehteleette.joudutte loppuelämänne luimuileen .ja salaileen asuinpaikkanne.piiloutua hyllyjennne väliin. myllylän mika tais keretä tunnustaa jotain pientä.herätkää unestanne ja heti. lopettakaa lusmuilunne.
?? huippuhiihtäjät??
17
633
Vastaukset
- kakkaa niskaan.
em heput olivat kärjessä ku lahti 2001 julkaistiin. venkuloita kaikki.ja lisää tulossa.
- miha juoto
Harmi ku urheilussa on noita yhteiskuntamme elättejä, ovat wenkuloita.mika myllylä joutu uhrautuun muiden töppien takia.
- erkki setä
lahden 2001 kärynneet hihtäjät varmaankin sukua jemenin KALEVALE" pariskuntaan.valehtelua ja vääristelyä kaikki tarinat.
- arwidson
Herää itse elämään- sulla vain tämä yksi ja jaksat siitäkin moiseen itkuun kuluttaa hetkiä jolloin olisit voinut tehdä jotain itsesi ja muiden eteen. Nämä psykot jotka jaksaa tästä aiheesta kirjotella voisivat keskittyä elämään ja saada joskus itse jotain aikaan...
- Pitäisi käräyttää
Niin, olihan ne suomalaiset lisäaineita käyttäneet.
Mutta siitä huolimatta haluttaisi saada ne norjalaiset jotenkin käräytettyä, vaikka näin jälkikäteen. Osasivathan ne silloin tehdä sen suomalaisten käräyttämisen.
On ne tässä asiassa vain melko paljon suomalaisista poikkeava kansa, kun koko niiden media suojelee yksimielisesti niitä doupattuja hiihtäjiä, kuin parastakin valtiosalaisuutta.
Muissa länsimaissahan media yrittää kaikin keinoin käräyttää omatkin dopingurheilijat.
Nuoremmille lukijoille kerron vuoden 1972 Sapporon talviolympialaisista norjalaisten lieroilusta tarinan. Suomalaisilla, kuten muillakin, oli varsinkin 50-kilometrin hiihdossa tapana, että hiihtäjä hiihtää kaiken irti ottaen jonnekin vähän yli 40-kilometrin paikkeille. siellä hänelle annettiin amfetamiinia tai jotain sen johdannaista, jonka turvin jaksoi hiihtää vimmattua vauhtia maaliin.
No, 1972 aikoihin jo alkoi olla dopingtestejä. Niitä ei kuitenkaan tehty aivan joka lähtöön. Tehdäänkö testi 50-kilometrin hiihdossa, tieto siitä oli tietenkin norjalaisten takana, kuten muillakin matkoilla. Niinpä suomalaiset Kalevi Oikarainen ja Eero Mäntyranta keskeyttivät aivan kärkisijoilta eri verukkeisiin vedoten, kun viimeisellä juottopaikalla ei voitu antaa varmaa tietoa testataanko vai ei.
Voiton vei tietenkin norjalainen Pol Tyldum.- Sinne meni
"Voiton vei tietenkin norjalainen Pol Tyldum."
Norjalainenhan sen voiton vei, kun eivät tehneet dopingtestejä.
- Revon Sämi
MISSÄ ON SAMI REPO???
- itekin
sami repo testattiin lahdessa samoin kuin muut,mutta hän ei kärähtänyt samoin kuin pirjo manninenkin.repo lahjakkain hiihtäjä porukasta.
- KP KÄRY
HEMOHES HEMOT
- Näkökulmia
Jos jotain hyvää asiassa on, niin se, että asiaa puidaan vaihteeksi kesällä.
Toivottavasti ensi talvena talviolympialaiset saadaan käydä hiihdon osalta rauhassa ja itse urheiluun keskittyen. Tai voihan olla, että joku hiihdon inhoaja keksii kisojen alla tuoda esille jonkin "paljastuksen".- medialle sisältöä
Ensi talvella ollaan jo itse asiassa, nythän vaan silmukkaa kiristetään. Immonen laitettiin viralta Rajalta ja painettiin sillä tavalla tunnustuksiin. Nyt haarukoivat Kannuksen Kennedyn saantia leivättömälle pöydälle.
- Jareja olis muitakin
Näin loppuyhteenvetona tästä dopingoikeudenkäynnistä tuntuu hieman hoopolta, että sellainen hiihtäjä, kuin Jari Räsänen sai linnatuomion.
Kun nyt näyttää siltä, että sodan jälkeen aina Lahden käryyn sakka lähes kaikki mieshiihdon arvokisamitalit oli hankittu jotain kemiallista valmennusta tai suorituksenaikaista kemiallisen aineen käyttöä, kuin myös dopingsääntöihin jääneitä porsaanreikiä hyödyntäen, niin sitten tästä touhusta tuomion sai hiihtäjä, joka ei (muistini mukaan) voittanut yhtään henkilökohtaista arvokisamitalia.
Oikeudenkäynti sinänsä meni kaiketikkin ihan asiallisesti, mutta näin se tahtoo käydä kaikissa maan tavaksi vakiintuneissa tai ajautuneissa vipulinteoissa, että jonkun pienemmän tekijän kohdalla homman vihelletään poikki. Jollekin pitää saada muille varoittavana esimerkkinä tuomio, jotta peli puhdistuisi.
Oikeuslaitos vain ei kykene takaamaan oikeudenmukaiselta tuntuvaa valintaa tämän varoittavaksi esimerkiksi joutuvan henkilön suhteen. - Hmmm...
Mutta eihän kiellettyjen aineiden käyttö ole rikos, vaan kilpaurheilun sääntöjen rikkomus.
Eikö kyse ole väärän todistuksen antamisesta oikeudessa.- Jareja olis muitakin
"Eikö kyse ole väärän todistuksen antamisesta oikeudessa. "
Niinhän se jutun sisältö taisi olla. Mutta ajattelin koko ilmiötä kokonaisuutena. Sen vipulin tekemiseen ja pimittämiseen kun liittyy monenlaisia tekoja ja teoista hyötyneitä toteuttajia.
Tämän Jari Räsäsen kohdalla ei taidettu edes osoittaa kiistatonta näyttöä siitä, että hän olisi rikkonnut dopingsääntöjä. Tätä syytöstä vastaan hän lähti aikoinaan oikeutta käymään ja siinä sivussa juttu muutti luonnettaan, jolloin hän ajautui väärän todistuksen antajaksi.
Lisäksi hän oli hyötynyt näihin huippuhiihtäjiin verraten koko hiihtourastaan (ennen oikeudenkäyntiä) melko köykäisesti. - Hmmm...
Jareja olis muitakin kirjoitti:
"Eikö kyse ole väärän todistuksen antamisesta oikeudessa. "
Niinhän se jutun sisältö taisi olla. Mutta ajattelin koko ilmiötä kokonaisuutena. Sen vipulin tekemiseen ja pimittämiseen kun liittyy monenlaisia tekoja ja teoista hyötyneitä toteuttajia.
Tämän Jari Räsäsen kohdalla ei taidettu edes osoittaa kiistatonta näyttöä siitä, että hän olisi rikkonnut dopingsääntöjä. Tätä syytöstä vastaan hän lähti aikoinaan oikeutta käymään ja siinä sivussa juttu muutti luonnettaan, jolloin hän ajautui väärän todistuksen antajaksi.
Lisäksi hän oli hyötynyt näihin huippuhiihtäjiin verraten koko hiihtourastaan (ennen oikeudenkäyntiä) melko köykäisesti.Tällöin koko kilpaurheilu tulisi ottaa tarkasteluun. Kaikki lajit ja mahdollisimman monen maan kohdalla.
Luuletko, että Kirvesniemi ja Isometsä ovat kovinkin isoja tekijöitä tässä "kokonaisuudessa"? - Jareja olis muitakin
Hmmm... kirjoitti:
Tällöin koko kilpaurheilu tulisi ottaa tarkasteluun. Kaikki lajit ja mahdollisimman monen maan kohdalla.
Luuletko, että Kirvesniemi ja Isometsä ovat kovinkin isoja tekijöitä tässä "kokonaisuudessa"?"Luuletko, että Kirvesniemi ja Isometsä ovat kovinkin isoja tekijöitä tässä "kokonaisuudessa"? "
No ainakin hiihtourheilun osalta he kuuluvat (tai ovat kuuluneet) aivan eri sarjaan aineellisena menestyjinä, kuin nykymittapuun mukaan pientilallisena maata viljelevä Jari Räsänen. - Hmmm...
Jareja olis muitakin kirjoitti:
"Luuletko, että Kirvesniemi ja Isometsä ovat kovinkin isoja tekijöitä tässä "kokonaisuudessa"? "
No ainakin hiihtourheilun osalta he kuuluvat (tai ovat kuuluneet) aivan eri sarjaan aineellisena menestyjinä, kuin nykymittapuun mukaan pientilallisena maata viljelevä Jari Räsänen.Esim. moniin liigapelaajiin nähden Isometsä tai Kirvesniemi ovat olleet varsin vähäisiä aineellisia menestyjiä.
Kun panokset ovat isot, todennäköisesti käytetään vippaskonsteja. Mitä rahakkaampi urheilu, sitä potentiaalisempi dopinginkäyttö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231215
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89894- 87777
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede20749- 93717
Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat282702- 109626
- 32593
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49543Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet115511