turistina :)

minä vaan

Olen tulossa Kuusamoon ainakin kolmeksi viikoksi töiden takia mutta iltaisin ja viikonloppuisin kaipaisin tekemistä?Onko ehdotuksia?
Missä esim.viikonloppuisin kolmekymppiset käyvät viihteellä? Onko liikuntapaikkoja mitä voisitte suositella?

9

706

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jjaajjaa

      Tähän aikaan on viihdepaikat kiinni. Vasta on talvi riekuttu. Palataan asiaan syyskuussa.

    • ????

      Itekin olisin kiinnostunut mitä siellä löytyy tekemistä iltaisin ja etenkin viikonloppuisin?

    • no ite ainakin suosittelisin tuota kuntosalia ja kirjastoa.

    • jeejeejee:)

      Baarit:
      Wanha Mestari - pubimainen rento paikka, taitaa olla 2 asti auki. Asiakaskunta nuorekas 18-35v pääosin.
      Dione - Kylän ainoa yökerho, nuorten suosiossa, mutta kyllä sielläkin 30vuotiaita näkyy, 4 asti auki.
      Veijo - Karaokebaari, ihan leppoisa, ikähaitari vähän vanhempi kuin "Wanhassa"

      Siinäpä nuo vaihtoehdot taitaa olla, Hotelli Kuusamossakin on jotain, mutta siellä ei porukkaa taida pahemmin käydä.

      Liikuntaa:
      -lenkkeily, rullaluistelu, esim. Kuusamojärven ympäri
      -kuntosali, en tiedä miten kesällä auki
      -tenniskenttiä yms. löytyy, jos on pelikaveri

      Muuta:
      -leffateatteri Kuusamotalossa, suppeat valikoimat, mutta voi sielläkin piipahtaa

      Siinä nyt ainaki jotain! :)

      • Kuusamosta

        No tietenkin käyt autoilemassa pois keskustaajamasta ja patikoimassa Kuusamon nähtävyydet: Jyrävä, Myllykoski, Juuma, Julmaölkky ja muut. Jos sataa ajelet vaan Itä-Kuusamossa ihailemassa maisemia valoisassa kesäillassa ! Illalla kannattaa tsekata Rukan paikat ja myös hotelli Kuusamon ja Käylän tanssit. Kuusamossa on myös valmiiksi mietittyjä kivoja pyörälenkkejä - tiedot löytyy karhuntassusta. Ja tietenkin se suurpetokeskus ja sieltä ajolenkki maisematietä takasin Oulu-Kuusamon tielle niin pääset myös naapuripitäjän nähtävyyksiin.


    • enpähän tiijä

      jos kuitenkin aloittaisit tuon rullaluistelun vaikka Torankijärven ympäri,hieman hankalaa voi olla sen Kuusamojärven ympäri luistella :)

      • pfiuuuu....

        Ajella autolla lippalakki takaraivolla pitkin Kitkantietä sumarit päällä ja jumputtaa musiikkia ympäristön iloksi tai sitten ravintolaan alkuillasta ja sitten klo 4 seutuun tappelemaan torille. Siinähän sitä.

        Voihan sitä luonnossakin hiippailla, mutta mahdollisesti tuleva kaivos on jo saastuttanut uraanilla luonnon kaikkialla Kuusamossa, joten se on helwetin myrkyllistä kävellä uraanipilvessä.

        Paikallisiin lestoihin voi myös tutustua. Näin pääsee tietämään paikallisten yritysten liikevaihdon ja kannattavuuden ylipäätään, sekä konkurssin partaalla olevat yrittäjät. Näihin ei luonnollisesti kuulu lestapuljut, koska vain lessut osaavat pyörittää kannattaa yritystoimintaa. Nämä yritykset löydät parhaiten suviseurojen aikaan, koska liikkeet ovat silloin kiinni.


    • parikas40

      moi,tule rukalle saunaan ja pitä hauskaa.

    • jeejeejee:)

      Totta, varmaan Torankijärvi kannattaa ympäri rullistella ekana, sitten yrittää Kuusamojärveä jos haluaa enempi haastetta ! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4298
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      136
      2989
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2332
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      44
      2218
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1873
    6. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      91
      1792
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1586
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1529
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      147
      1367
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      32
      1200
    Aihe