siinä on bjjkaverit kummissaan

Kashiwazaki

3

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bjjudo

      Kashiwazaki on ihan yhtä hyvää katsottavaa niin judokoille kuin bjj miehillekin.

      Ja eikös judossa ja bjj ole molemmissa tarkoitus että kaveri on kummissaan kun tekniikka toimii?

      Bjj vs. judo vastakkainasettelu on muuten aika turhaa ja käyty läpi jo liian monta kertaa. Treenaamalla ristiin molempien lajien säännöillä sekä pystyä että mattoa osaavien kavereiden kanssa oppii paljon ja huomaa että lajeista väittelyä tärkeämpää on imeä molemmista omaan tyyliin parhaiten toimivia teniikoita ja taktiikoita.

      Judokana sanoisin että bjj on hieno juttu ja mahdollisuus oppia ja monipuolistaa harrastamista. Uskoisin että suurin osa Bjj harrastajista ajattelee samoin judosta.

    • 2e2

      Vieläkö ihmiset vuonna 2013 väittelevät lajien paremmuudesta...ei ole totta :O (siis poislukien ne(!) nyrkkeiliuskovaiset joiden oma laji voittaa kaikki maapallolla ja sen ulkopuolella).

      Ensimmäinen vastaus kiteytti kaiken oleellisen, ja sen mihin jokaisen ihmisen tulisi elämässään muutenkin pyrkiä asioita havainnoidessaan.

    • Ur Ho

      Judokoillakin on paljon opittavaa BJJ:stä ja päinvastoin.
      Faktahan on se, että kumpikin on samaa lajia, joka on jalostunut eri tarkoitukseen ja niiden välimaastosta löytyy se paras tie.

      Jujutsukat kirjaimellisesti perseilevät koko matsin, kun taas puhtaalla judolla häviää yleensä matossa jujutsukalle.
      BJJ musta vyö, Judo musta vyö ja Sambosta lisää eväitä ja jalkalukkoja niin on aikamoinen kone.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1536
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1206
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      227
      1189
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      267
      1058
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      989
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      960
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      953
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      929
    9. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      802
    10. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      797
    Aihe