siinä on bjjkaverit kummissaan

Kashiwazaki

3

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bjjudo

      Kashiwazaki on ihan yhtä hyvää katsottavaa niin judokoille kuin bjj miehillekin.

      Ja eikös judossa ja bjj ole molemmissa tarkoitus että kaveri on kummissaan kun tekniikka toimii?

      Bjj vs. judo vastakkainasettelu on muuten aika turhaa ja käyty läpi jo liian monta kertaa. Treenaamalla ristiin molempien lajien säännöillä sekä pystyä että mattoa osaavien kavereiden kanssa oppii paljon ja huomaa että lajeista väittelyä tärkeämpää on imeä molemmista omaan tyyliin parhaiten toimivia teniikoita ja taktiikoita.

      Judokana sanoisin että bjj on hieno juttu ja mahdollisuus oppia ja monipuolistaa harrastamista. Uskoisin että suurin osa Bjj harrastajista ajattelee samoin judosta.

    • 2e2

      Vieläkö ihmiset vuonna 2013 väittelevät lajien paremmuudesta...ei ole totta :O (siis poislukien ne(!) nyrkkeiliuskovaiset joiden oma laji voittaa kaikki maapallolla ja sen ulkopuolella).

      Ensimmäinen vastaus kiteytti kaiken oleellisen, ja sen mihin jokaisen ihmisen tulisi elämässään muutenkin pyrkiä asioita havainnoidessaan.

    • Ur Ho

      Judokoillakin on paljon opittavaa BJJ:stä ja päinvastoin.
      Faktahan on se, että kumpikin on samaa lajia, joka on jalostunut eri tarkoitukseen ja niiden välimaastosta löytyy se paras tie.

      Jujutsukat kirjaimellisesti perseilevät koko matsin, kun taas puhtaalla judolla häviää yleensä matossa jujutsukalle.
      BJJ musta vyö, Judo musta vyö ja Sambosta lisää eväitä ja jalkalukkoja niin on aikamoinen kone.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      105
      3671
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      47
      2610
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2432
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      40
      1964
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      29
      1677
    6. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1512
    7. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      22
      1501
    8. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1328
    9. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1241
    10. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      70
      1235
    Aihe