Foylen sota

Foylefani

Sunnuntaina tulee, mutta tietäisikö joku ovatko jaksot uusia vai uusintoja?

16

1639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Foylefani

      Löysinkin YLEn sivuilta:

      "TV1 esittää sarjan viisi ensimmäistä tuotantokautta. Sarjan kyseiset kaudet ajoittuvat toukokuun 1940 ja maaliskuun 1943 väliselle ajalle.
      Kommentit
      Entäs loput kaudet kuusi, seitsemän ja kahdeksan? Yhteensä 9 osaa, joista kolmea uusinta ei ole vielä Suomessa esitetty. Jääkö näkemättä?"

      Jatkokysymys: Tietääkö joku lisää noista Suomessa esittämättömistä?

    • Pekka Tapio

      Nyt esitettävät ovat kaikkein parhaimmat jaksot. Varsinkin 1-12. Uusimmissa Suomessa esittämättömissä (20-22) Foyle on muuttanut Amerikan matkansa jälkeen töihin Lontooseen ja työskentelee M15:lle.

      Jaksoja en ole nähnyt. Brittiläisistä televisioarvosteluissa olen nähnyt uusien jaksojen sanottavan tuovan Foylen sotaan uutta elämää ja kiinnostavuutta. Aivan varauksettomia kehut eivät olleet. Katsojaluvut olivat eka uudelle jaksolle tosi korkeat, mutta putosivat siitä hieman (näin käy lähes aina). Säilyivät kuitenkin korkeampina esim Lewiksen katsojalukuihin nähden. Verkkoarvosteluissa (pisteytyksessä) uudet jaksot eivät näytä saaneet niin hyviä arvosanoja kuin aikaisemmat (jotka olivatkin poikkeuksellisen hyviksi arvosteltuja).

    • briitifani

      Tätä sarjaa olenkin kaivannut,hyvää brittilaatua.

    • Foylefani

      Olihan nautinto taas nähdä.
      Tuo aika käsittääkseni oli 1940 ja siinä puhuttiin brittien tutkista. Ei taida mennä ihan yx yhteen historian kanssa, kun tietääkseni ilmailututkat tulivat vasta 1942.

      On ne näkemättömät osat sitten einiinsuosittuja, mutta ehdottomasti kiinnostavat nekin. Tulee uusi jännite ja uusi ympäristö mukaan, MI5.

      • R.A. Dar

        Mitenköhän sitten pärjäsivät kesällä ja syksyllä 1940? Olet tainnut lukea ihan omaa historiaa.


      • Foylefani
        R.A. Dar kirjoitti:

        Mitenköhän sitten pärjäsivät kesällä ja syksyllä 1940? Olet tainnut lukea ihan omaa historiaa.

        Donnerwetter! Oikeassa olet.
        20-luvulla oli lentokoneen olemassaolon ilmaisevia tutkia.
        30-luvulla oli jo lentokoneen etäisyyttä mittavia tutkia. Sodan aikana ja sen jälkeen tutkia kehitettiin merkittävästi tarkemmiksi.
        Suomeen ensimmäiset ilmailututkat tulivat Saksasta 1943.


    • Foylefani

      Foylen sotaa tulossa lisää!

      Foylen sotaa esitetään nyt TV1:llä viiden tuotantokauden verran. Suunnitelmissa on esittää kausia kuutosesta eteenpäin ensi vuoden aikana, mikäli suinkin mahdollista. Eli tulossa on!

      Päivi
      verkkotoimittaja

      – Päivi Suikkanen (ei varmistettu)
      http://tv1.yle.fi/juttuarkisto/ulkomainen-draama/foylen-sota

      Päivi Suikkanen ja tiimi ansaitsee vimmatut aplodit.:)

    • Foylefani

      Oliko tämän päivän jaksossa lopussa lähetyksessä häikkää?
      Minulla DVD:llä oli pahaa pikselöitymistä.

    • foolet

      Ei ollut mitään häikkää. Hyvin näkyi.

      • Foylefani

        Tänx foolet.
        Laite taitaa väsähtää. No, onhan takuuaikakin just sopivasti umpeutunut.


    • Rehtori_Intiasta
      • Mitä tämä on?
        Nyt juuri alkoi uusia jaksoja, ja Foyle on juuri palannut Amerikasta, johon hän lähti siinä jaksossa, jonka viimeksi näin. Sota oli silloin juuri päättynyt, ja F. jäi eläkkeelle.

        Nyt hän pala Amerikasta kohun saattelemana; oli saanut FBI:nkin hermostumaan joillakin toimenpiteillään.
        Onko tässä välissä tullut jaksoja jotka ovat jääneet minulta huomioimatta?
        Vaikea uskoa, koska muistan selvästi miten hänellä jäi kana kynimättä erään amerikkalaisen agentin kanssa joka poistui virnuillen kotimaahansa tehtyään murhan, mutta ei joutunut siitä tilille diplomaattisen koskemattomuden tms. takia.
        Ja Foyle vannoi hampaita kiristelleen että asiaan palataan kunhan sota loppuu... Yhdistinkin hänen matkaanlähtönsä juuri siihen, mutta eikö sitä todellakaan ole näytetty ? :f


      • Foylefani
        xjuippi kirjoitti:

        Mitä tämä on?
        Nyt juuri alkoi uusia jaksoja, ja Foyle on juuri palannut Amerikasta, johon hän lähti siinä jaksossa, jonka viimeksi näin. Sota oli silloin juuri päättynyt, ja F. jäi eläkkeelle.

        Nyt hän pala Amerikasta kohun saattelemana; oli saanut FBI:nkin hermostumaan joillakin toimenpiteillään.
        Onko tässä välissä tullut jaksoja jotka ovat jääneet minulta huomioimatta?
        Vaikea uskoa, koska muistan selvästi miten hänellä jäi kana kynimättä erään amerikkalaisen agentin kanssa joka poistui virnuillen kotimaahansa tehtyään murhan, mutta ei joutunut siitä tilille diplomaattisen koskemattomuden tms. takia.
        Ja Foyle vannoi hampaita kiristelleen että asiaan palataan kunhan sota loppuu... Yhdistinkin hänen matkaanlähtönsä juuri siihen, mutta eikö sitä todellakaan ole näytetty ? :f

        Foyle repäistiin suoraan satamasta tähän keissiin, joten eiköhän tuon amerikkalaisen tapaus vielä tulla käsittelemään. Tässä jaksossa jonkun amerikkalaisen kuolema jäi vaivaamaan, kun en tunnistanut miten tämä henkilö liittyi mihinkään. Oliskohan tämä ollut juuri tuo jenkkeihin liuennut? Kuka selvittää?

        Amerikkalaisen kuolemasta löytyikin selvitys. Oli juuri tämä murhasta livennyt: Foyle returns from a trip to America, during which he pursued former industrialist and "inventor", now a United States Senator, Howard Paige (Episode 1/Series 2, "Fifty Ships"), whom Foyle vowed to bring to justice for a murder which Paige committed while in England. It is revealed that Paige committed suicide, allegedly after being hounded by Foyle, although Foyle was unaware of Paige's suicide. https://en.wikipedia.org/wiki/Foyle's_War_Series_Seven#.22The_Eternity_Ring.22

        Sattuipa, että vartijat juuri sopivasti poistuivat sairaalassa Vlessingin luota ja setä pääsi rokottamaan.

        Mika Keittiö jatkaa MI5:ssä. Jaksoista tullee entistä juonikkaampia. Ja oli taas vimmatun laadukasta työtä. Ensi sunnuntain jakson käsikirjoittaja on poikkeuksellisesti David Kane, joka kirjoitti vain yhden jakson.


    • Petyinpä

      Harmikseni luulin, että nyt esitettävät jaksot ovat uusia. Täällä on kaiken tietäviä, niin onko tästä tehty jaksoja, joita ei ole Suomessa esitetty?

      • re-run

        Sarjaa tehtiin 9 kautta ja kaikki on suomessa nähty.


      • Petyinpä
        re-run kirjoitti:

        Sarjaa tehtiin 9 kautta ja kaikki on suomessa nähty.

        Kiitti


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      36
      4270
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      134
      4057
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      63
      3695
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      87
      3551
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      33
      3527
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3341
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      84
      2906
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2825
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2616
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2314
    Aihe